Panelekonuşmacı olarak, Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve SertifikalandırmaDerneği üyesi kimyager Murat Sayın, son yıllarda insanların acımasız üretim vetüketim kültürü arasında sıkışıp kaldığını belirterek, helal gıdakavramının İslam dinini kabul edip, İslam dinine göre yaşayanlar içingiderek daha fazla önem kazandığına söyledi.

Müslüman birülkede helal sertifikalandırmaya ihtiyaç olduğunu kaydeden Sayın, "Çünküülkemizde kullanılan katkı maddelerinin çoğu ithaldir. Genelde bu katkılarTürkiye'ye girerken Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından analizleryapılarak incelenir ve Türk Gıda Kodeksi'ne uygunsa ülkeye girişine izinverilir. Bu kodeks maalesef yalnız sağlıkla ilgili bazı kriterleri içermektedir.İslami tanımlandırmaları içermemektedir. Dolayısıyla şüpheli olan tüm ürünlerde İslami noktada şüpheli olmaktadır. Hatta katkı kullanılma ihtimali olanüretimlerde şüphelidir" dedi.

Panele,Gümüşhane Üniversitesi Rektör Yardımcıları İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr.Celalettin Vatandaş, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhsin Kalkışım, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Küçük ileöğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.