Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programı kapsamında Şap Hastalığı ile mücadele amacıyla her yıl uygulanan büyükbaş hayvanlarda sonbahar şap aşılama kampanyası Eskişehir genelinde başlarken, kampanya 15 Kasım'da sona erecek.

Konu ile ilgili açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, şunları kaydetti: “İl ve İlçe Müdürlüklerimiz tarafından gerçekleştirilen aşılama programı dâhilinde ilkbahar şap aşılamasında ulaştığımız % 102 başarı oranını tekrar ederek sonbahar şap aşılamasında da büyükbaş hayvan varlığımızın tamamını aşılamayı hedefliyoruz. Hayvancılıkta ekonomik anlamda büyük kayıplar oluşturan ve hayvanların verim kabiliyetinde düşüşlere sebep olan şap hastalığı ile etkin mücadelede aşılamalar büyük önem taşımaktadır.

Aşılama çalışmaları hastalıktan korunmanın yanı sıra hayvan sevklerinde aşı şartının bulunması sebebiyle sevklerde sorun yaşanmaması açısından da gereklidir. Bu kapsamda tüm yetiştiricilerimizin kampanya döneminde büyükbaş hayvanlarını aşılatmaları, aşılama çalışmalarında tüm paydaşlarımızın gereken hassasiyeti göstermeleri büyük önem arz etmektedir.” dedi.

Çiğ süt fiyatları artırılacak mı? Tarım Bakanı Kirişçi’den süt fiyatları ile ilgili açıklama!  Çiğ süt fiyatları artırılacak mı? Tarım Bakanı Kirişçi’den süt fiyatları ile ilgili açıklama!