Eski Tarım Bakanı Mehdi Eker, kendi dönemindeki üst düzey yöneticileri Tarımsal Strateji ve Politika Geliştirme Vakfı (TARPOL) çatısı altında topladı. Eker, geçtiğimiz yıl Nisan ayında kuruluş ilanı Resmi Gazetede yayınlanan vakfın başına geçti. Son bir yıl içinde vakfın yönetiminde bulunun iki isim vefat ederken, Tarım Bakanlığında aktif görevde bulunan üst düzey yöneticilerin de vakıf yönetiminde bulunması dikkat çekti.

Tarımsal Strateji ve Politika Geliştirme Vakfı (TARPOL)’un kuruluş ilanı geçtiğimiz yıl Nisan ayında Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. TARPOL, Mehdi Eker’in bakanlığı döneminde görev yapmış 10 isim tarafından kurulmuştu. Eker, bir buçuk yıl sonra vakfın başına geçerek, tanıtımını yaptı.

Tarım Kredi’de 8 yıl sonra gelen beraat kararı! Batuhan Akyalçın davayı kazandı! Tarım Kredi’de 8 yıl sonra gelen beraat kararı! Batuhan Akyalçın davayı kazandı!

Vakıf yönetiminde Eker’in ekibinin dışında bir isim bulunmaması dikkat çekerken, mevcut durumda Bakanlıkta üst düzey görevde bulunan isimlerin de vakıf yönetiminde yer alması Mehdi Eker’in Bakanlık üzerindeki etkinliğini ortaya koydu.

TARPOL’un yönetim kurulunda bulunan Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Mustafa Kayhan’ın Vahit Kirişçi döneminde bu göreve getirilmesinde Eker’in etkili olduğu gündeme gelmişti.

Yine İbrahim Yumaklı döneminde görevden alınan Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Durali Koçak da TARPOL’un yönetim kurulunda bulunuyor. Ancak görevden alınmasına rağmen Durali Koçak’ın kararnamesinin yayınlanmamasında da Eker’in etkili olduğu konuşuluyor.

Mehdi Eker’in TARPOL’un başına geçerek yaptığı açıklamada Kayhan ve Koçak’ın da aralarında bulunduğu bir fotoğraf paylaşması mevcut Tarım Bakanı İbrahim Yumaklı’ya bir mesaj şeklinde algılandı.  

tarpol

TARPOL NEDEN KURULDU? MEHDİ EKER VAKIF ÇATISI ALTINDA YAPACAKLARI ÇALIŞMALARI AÇIKLADI!

TARPOL Yönetim Kurulu Başkanı Mehdi Eker, kuruluşun Türkiye’nin tarım politikalarına yol göstermek amacıyla kurulduğunu belirterek şunları kaydetti:

Bunun yanı sıra tarım, hayvancılık, gıda ve beslenme alanlarında insanlığın bugün karşı karşıya olduğu sorunlar ve dengesiz beslenme konusunda da çözüm odaklı politikalar oluşturacak. Verimlilik, etkinlik, tarafsızlık, çevreye duyarlılık değerleri ile gıda güvenilirliği, sürdürülebilir tarım ve gıda sistemleri, iklim değişikliği gibi birçok alanda çalışmalar yürüteceğiz.”

VAKFIN YÖNETİM KURULU ŞU İSİMLERDEN OLUŞUYOR!

Vakfın kurucuları  şu isimlerden oluşuyor: Eski Tarım Bakanlarından Mehmet Mehdi Eker ve Kutbettin Arzu ile Et ve Süt Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kayhan, eski Tarım ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, eski Tarım ve Orman Bakanlığı Danışmanı Ersin İstanbulluoğlu, eski Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürü İrfan Erol, eski Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Vekili Gürsel Küsek, Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun, eski Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu Üyesi Ali Çakır. 

Vakfın yönetim kurulu ise Vedat Mirmahmutoğulları, İrfan Erol, Gürsel Küsek, Mustafa Kayhan ve Durali Koçak’tan oluşuyor.

KUTBETTİN ARZU VE GÜRSEL KÜSEK VEFAT ETTİ! 

Vakfın kurucuları arasında bulunan eski Tarım Bakanı Kutbettin Arzu ile Tarım Reformu eski Genel Müdürü Gürsel Küsek yakın zamanda vefat etti.