Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

Fındıkta önemli bir zararlı olan 'Fındık Filiz Güvesi' ile mücadele zamanı gelmiştir. Fındık filiz güvesi larvaları sonbaharda püs dediğimiz erkek çiçeklere, göz diplerine ve kozalaklara geçerler. İki erkek çiçeği birbirine birleştirerek gelişmesini engeller.

İlkbaharda ise henüz gelişmekte olan sürgünlere girerek kurumalarına neden olurlar. Bir larva 5 ayrı sürgünü kurutabilmektedir. Tüm fındık üretim alanlarında yaygın olan bu zararlı yer yer çok büyük oranda zarara neden olmaktadır.

Mücadeleye karar vermek için bahçeyi temsil edecek en az 10 ocağın alt, orta ve üst kısımlarında rastgele alınan 100 yaprakta 15 ve daha fazla beslenme arazı bulunması gerekmektedir.

Yaprakların alt yüzeyinde orta damarla yan damarın birleştiği noktada üçgen biçiminde beslenme arazı görüldüğünde mücadeleye başlanmalıdır. Çiftçilerimizin bu zararlıya karşı zararlının mevcut olduğu bahçelerde mutlaka ilaçlama yapmaları ve ilaçlamanın Eylül ayı sonuna kadar bitirilmesi gerekmektedir.

İlaçlama başlamadan önce arıcıların arılarını ilaçlama sahaları dışına çıkarmaları gerekmektedir. İlaçlamada atomizör kullanılıyorsa ocak başına en az 1 litre ilaçlı su atılmalıdır.

İnsan ve hayvan sağlığı bakımından ilaçlama bitiminden 21 gün sonrasına kadar ilaçlı bahçelerde hayvan otlatılmamalı ve meyve yenmemelidir. Mücadelede tavsiye edilmeyen ilaçların kullanılmaması; herhangi bir kimyasal maddenin ilaçla kesinlikle karıştırılmaması gerekmektedir. Kullanılacak bitki koruma ürünleri, bitki koruma ürünleri satış bayisinden alınarak 'Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesi' sahibi kişiler tarafından atılmalıdır.

Üreticilerimiz, konu hakkında daha geniş bilgi almak için İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimize müracaat edebilirler."

TARIMDAN HABER