Yerel seçimler yaklaşırken, siyasi hareketlilik ise sürüyor. Ak Parti ile Yeniden Refah Partisi arasında İstanbul Ankara ve İzmir konusunda bir uzlaşı beklenirken, söz konusu süreç kilitlenmişti. Tam da bu nokta da yeni bir gelişme yaşandı. Yeniden Refah Partisi yeni bir adımla Ak Parti MKYK üyesini kendi saflarına çekti ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak duyurdu. 

AK PARTİ'DEN İSTİFA ETTİ

31 Mart 2024'te yapılacak yerel seçimlerde Şanlıurfa'dan aday olmak istediği bilinen AKP MKYK üyesi Kasım Gülpınar, mevcut belediye başkanı Zeynel Abidin Beyzagül'ün yeniden aday gösterilmesi üzerine istifa etti.

Kasım Gülpınar, Cumhur İttifakı'nı destekleyen Yeniden Refah Partisi tarafından Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olarak gösterildi.

ADAYLIĞI DUYURULDU

Yeniden Refah Partisi Başkanı Fatih Erbakan, noter aracılığıyla AKP'den istifa eden Gülpınar'ın adaylığını şu sözlerle duyurdu:

"Cumhurbaşkanı Danışmanı, Ak Parti MKYK Üyesi, 24-25-26-27. Dönem Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar Yeniden Refah Partimize katılarak Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız oldu. Başkanımıza hoşgeldiniz diyor, başarılar ve hayırlı hizmetler diliyoruz."

MEHMET KASIM GÜLPINAR KİMDİR?

20 Eylül 1969 Şanlıurfa Siverek’te doğdu. Babasının adı, Eyyüp Cenap, annesinin adı Asuman’dır.

Kamu Görevlisi; Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi.

TÖMER’de öğretmenlik yaptı. Dış Ticaret Müsteşarlığı İGEME’de  Mütercim olarak çalıştı. Özel bir TV kanalında Diplomasi Muhabirliği yaptı.

Devlet Bakanlığında Özel Kalem Müdürlüğü ve Siyasi Danışmanlık, Sanayi ve Ticaret Bakanlığında Siyasi Danışmanlık görevlerinde bulundu.

Tarım Kredi’de kaybolan 2500 ton ham yağla ilgili skandal gelişme! Oruçoğlu Yağ Fabrikası icraya verildi! Tarım Kredi’de kaybolan 2500 ton ham yağla ilgili skandal gelişme! Oruçoğlu Yağ Fabrikası icraya verildi!

24. Dönem AK Parti Şanlıurfa’dan Milletvekili seçildi. Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyeliği, Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi (AİBPA) Türk Grubu Üyeliği, Türkiye-Fransa Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanlığı, AB Uyum Komisyonu Üyeliği, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) üyeliği, Dışişleri Komisyonu Üyeliği ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) üyeliği görevlerinde bulundu.

 25 ve 26. Dönem AK Parti Şanlıurfa Milletvekili seçildi. 26. Dönem AB Uyum Komisyonu Başkanı ve. Türkiye- Romanya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı görevlerinde bulundu.

27. Dönem AK Parti Şanlıurfa Milletvekili. AB Uyum Komisyonu Başkanı, Karma Parlamento Komisyonu üyesi ve Türkiye-Fransa Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı.

AK Parti 7. Olagan Kongresinde AK Parti MKYK Üyesi.

Fransa Cumhurbaşkanı tarafından  Legion d’Honneur nişanı ile taltif edilmiştir.

Çok iyi düzeyde Fransızca, İngilizce ve Kürtçe, iyi düzeyde Arapça ve Farsça bilen Gülpınar, evli ve 3 çocuk babasıdır.