Tarım İl Müdüründen ücretsiz toprak analizi duyurusu! Tarım İl Müdüründen ücretsiz toprak analizi duyurusu!

Bolu'da Mayıs ayı boyunca yağışların aralıksız devam etmesi bağıl nem düzeylerinin yüksek değerlerde olması ve artan sıcaklıklar nedeniyle tahıl üretim alanlarında pas başta olmak üzere mantari (Fungal) hastalıklara sebep olabilmektedir. Üreticilerin olumsuzluklara karşı tedbirli olmaları istendi. 

Bolu Tarım ve Orman İl Müdürü İzzet Murat, konuyla ilgili açıklama yaptı.

"İl Müdürlüğümüz tarafından arazi çalışmaları ve sürveylerle olası hastalıklara karşı kontroller gerçekleştirilmektedir. Verim kaybı yaşamak istemeyen üreticilerimizin tarlalarını kontrol ederek, olası hastalık emarelerinde arazilerinde ilaçlı mücadele yapmaları gerekmektedir. İklim koşullarının hastalık için uygun gitmesi ve salgın oluşması durumunda kullanılacak ilacın etki süresine göre, ilaçlamaların tekrarlanması gerekebilmektedir.

buğday haslık1

Üreten Bolu'muzun üreticilerinin mağduriyet yaşamamaları adına verim kaybının en aza indirilmesi ve hastalığın ilerleyerek bayrak yaprağa (en üst yaprak) sıçramasını önlemek amacıyla, üreticilerimizin enfeksiyonun tarladaki seyrine ve yağış şartlarına göre hastalık etmenine karşı ruhsatlı bitki koruma ürünü ile ilaçlama yapması önem arz etmektedir.

İlaçlamalar ve kullanılacak ilaçlar konusunda üreticilerimizin İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerimiz ile irtibat kurarak ilaçlar hakkında teknik destek alabilirler" dedi.

NOT: Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet, talep ve görüşleriniz için İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.