Hasat öncesi Bolu Merkez ilçe Ovadüzü mevkiinde incelemelerde bulunan İl Müdürü İzzet Murat, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Menek ve teknik personel sahada hububat arazilerinde incelemelerde bulundu. Üretici ile sohbet etti. 

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet Murat, “Bölgemizde etkili olan yağışlı hava rejimi dolayısıyla İlimiz iç Anadolu, yurdumuzun güneyi ve batı kesimlerine oranla 2-3 hafta aralığında daha geç hasat sezonuna girmektedir. İlimizde havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte ova üzerindeki arazilerimizde baharın rengi olan yeşilden hasadın rengi sarıya doğru dönmeler ortaya çıkmaya başladı. 

İlimizde münavebe amacıyla ekilen başlıca ürün olan hububat patatesten fazla ekilen yegane ürün olarak karşımıza çıkmakla birlikte bunu yonca, yulaf, dane mısır, yağlık ayçiçeği gibi ürünler takip etmektedir. İlimizde yıllara göre değişkenlik göstermekle birlikte 650 bin dekar aralığında hububat ekimi gerçekleşmekle birlikte bunun yaklaşık 450-500 bin dekarını buğday ekim alanları oluşturmaktadır. Yamaç arazilere oranla verim ortalaması daha yüksek olan ova kesimlerinde gelişim gayet iyi seyretmektedir. Yaklaşan hasat mevsiminin çiftçilerimiz açısından bol daneli, kazançlarının bereketli olmasını diliyorum” dedi. 
 

Tarım Bakanı Kirişçi'den TMO buğday stok açıklaması! Bugüne kadar hiç açıklanmamıştı! Herkes duysun... Tarım Bakanı Kirişçi'den TMO buğday stok açıklaması! Bugüne kadar hiç açıklanmamıştı! Herkes duysun...