Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: 

"13 Şubat 2019 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması İle Depolanması Hakkında Yönetmelik”  ile ilgili İlçe Müdürlüklerimizde görevli teknik personele eğitim toplantısı düzenlendi.

İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda yapılan eğitim toplantısının açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Vekili Yılmaz ERKAYA “Bitki Koruma Ürünlerinin kullanımının izlenmesinin ve kontrolünün önemi gün geçtikçe artmaktadır. Tarımsal ürünlerde pestisit kalıntısı miktarlarının azaltılması, kalıntı miktarlarının yasal sınırlar içerisinde tutulmasının tüketicilerimizin sağlıklı gıdalara ulaşmasıyla İnsan sağlığının korunması ve sağlıklı nesillerin yetişmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Burada eğitime katılan tüm personelin eğitim sonucunda görev yerlerinde BKU Bayi kontrol hizmetlerini yürütürken ne kadar önemli bir çalışma yaptıklarının farkında olarak kontrolleri yapmalarını bekliyoruz. Eğitimin başarılı geçeceğini inanıyorum.” dedi

Eğitimde, yeni yürürlüğe Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması İle Depolanması Hakkında yönetmelik, Bitki Koruma Ürünleri numune alımı, Bitki Koruma Ürünleri Takip Sistemi ve İlimizdeki uygulamaları konusunda bilgilendirmeler yapıldı.