Et fiyatlarının artmasıyla birlikte damızlık hayvan fiyatları da artıyor. Yakın bir zamana kadar 20-25 bin lira olan damızlık fiyatları 55-60 bin liraya kadar çıktı. Geçtiğimiz yıl üretici süt fiyatlarından zarar ettiği için yüz binlerce anaç hayvan kesime giderken, şimdi kesilen hayvanların yerine hayvan almak neredeyse imkansız hale geldi. 

TİGEM, 2023 yılına ait damızlık sığır fiyatlarını yayınlarken, yayınlanan fiyatlar damızlık hayvan fiyatlarının son bir yıl içinde nasıl yükseldiğini gözler önüne serdi. Geçtiğimiz Nisan ayında 3-5 aylık en düşük gebe düveyi 26640 liradan satan TİGEM, 2023 yılı 3-5 aylık en düşük gebe fiyatını 54 bin lira olarak açıkladı. Yine 3-5 aylık en düşük gebe inek fiyatı son bir yıl içinde 26040 liradan 53 bin liraya çıktı. En düşük sağmal inek fiyatı da 24240 liradan 51 bin liraya yükseldi. 7 günlük buzağı fiyatı da 5 bin liradan 9 bin liraya çıktı. 

TİGEM GEBE DÜVE VE GEBE İNEK FİYATLARINI AÇIKLADI AMA DÜVE FİYATLARINI AÇIKLAMADI

TİGEM, 2023 yılına ait damızlık sığır fiyatlarında sadece gebe düve ve gebe inek fiyatları yayınlanırken, düve fiyatları ise yayınlanmadı. Geçtiğimiz yıllarda aylık düve fiyatları da yayınlanıyordu.

İşte TİGEM'in 2023 yılı damızlık sığır ve koyun keçi fiyatları... 

Tarım Kredi'den 'Genel Müdürü' düzelten açıklama! Tarım Kredi'den 'Genel Müdürü' düzelten açıklama!

DAMIZLIK FİYATI

DAMIZLIK KOÇ