Dana ve kuzu kesim fiyatları düştü! UKON en son kesim fiyatlarını yayınladı! Dana ve kuzu kesim fiyatları düştü! UKON en son kesim fiyatlarını yayınladı!

Ulusal Süt Konseyi, Mayıs ayına ait çiğ süt maliyet hesaplamalarını duyurdu. Konsey, Haziran ayının başında açıklaması gereken Mayıs ayı çiğ süt üretim maliyetini 12,41 lira olarak açıkladı. Konsey, çiğ süt üretim maliyetini Şubat ayında 12,33 lira hesap ederken, Mart ayında 12,31 ve Nisan ayında ise 12,30 lira olarak açıklamıştı. 

YÜKSEK ENFLASYONA RAĞMEN ÇİĞ SÜT MALİYETİ AYLIK BAZDA SADECE 11 KURUŞ ARTTI!

Market raflarında 30-40 liraya kadar çıkan süt fiyatları, üreticinin cebini doldurmuyor. Konsey, çiğ süt tavsiye fiyatını 1 Mayıs itibariyle 14,65 lira olarak açıkladı. Yani üretici, 12,41 liraya maliyet ettiği sütten ancak 2,2 liralık kar elde edecek. 

ÜRETİCİ EN AZ 3,5 LİRA KAR ETMELİ

TÜSEDAD, Mayıs ayı çiğ süt maliyetini 17,71 lira olarak açıkladı. Yani Ulusal Süt Konseyinin açıkladığı çiğ süt maliyet fiyatı, TÜSEDAD’ın açıkladığı rakamdan 5,3 lira daha az… TÜSEDAD, süt tavsiye fiyatını ise 21,25 olarak duyurdu. TÜSEDAD’a göre üretici, 3,5 lira kar elde ederse, üretimini devam ettirebilecek... Üretici, açıklanan fiyatlar karşısında mağdur olmaya devam ediyor.

Süt Maliyet-7