İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, "İnegöl'de 18 bin dekarlık alanda şeftali üretimi yapılmakta. Toplamda 55 bin ton civarında rekolte söz konusu. Bursa genelinde şeftali üretiminin en çok yapıldığı yer İnegöl'dür. Şeftali üretimimiz oldukça güzel ama pazar sorunumuz ön plana çıkıyor. Şeftalinin kilosunun maliyeti 2 lirayı buluyor. Şeftalinin kilosunun 3 liradan satılması lazım ki, çiftçimizin yüzü gülsün" dedi.

TOPLAMAYA BİLE DEĞMEZ

Çelik, "Döküntü denilen ürünlerimiz de var. Bunlar da aroma olarak gelir kapısı oluyor. Meyve suyu fabrikalarına gidiyor bunlar. Fabrikalar 40 kuruşa alıyorlar. Toplamaya bile değmez. Resmen çiftçimizle alay ediyorlar. Bizim üreticilerimiz çalışkan, her şeye rağmen inadına üretmeye devam edeceğiz" İfadelerini kullandı.

80 ÜRÜN İÇİNDE ŞEFTALİMİZ ÖNEMLİ YER TUTUYOR

İnegöl şeftalisinin diğer illerde üretilen şeftaliden farkının olduğunu da açıklayan Çelik, "Raf ömrü diğer illerdeki şeftalilere göre 3 gün fazla. Yaklaşık 6 gün raf ömrü var İnegöl şeftalisinin. Raf ömrünün uzun olması tüketiciye avantaj sağlamakta. İnegöl olarak bu işi iyi yapıyoruz. İnegöl'de yetişen 80 ürünümüzün içerisinde şeftalimiz önemli bir yer tutmakta" dedi.