Son yılların en çok ihtiyaç duyulan iş alanları arasına çobanlık da girdi. İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre, hayvan sahipleri, köylerde çalışacak çoban bulamıyor. Günümüzde genç nesiller tarafından tercih edilmeyen çobanlık, hayvan sahiplerini zor duruma sokuyor. Sivas'ın Zara ilçesi Eymir köyünde vatandaşlar, çoban bulamamanın yanı sıra dolandırıcılıkla da karşı karşıya kaldıklarını ifade ediyor.

"EN ÖNEMLİ SORUNUMUZ ÇOBAN BULAMAMAK"

Bamya Ne Zaman Ekilir? Bamya Ne Zaman Ekilir?

İHA'ya konuşan Zara Ziraat Odası Başkanı Zeki Şimşek, üreticiler için bu durumun oldukça zor olduğunu belirterek, üretimde azalmanın yaşanabileceğine dikkat çekti. Hayvancılığın bitme noktasına geldiğini belirten Şimşek, "Artık çoban sıkıntısı yaşanmıyor adeta intihar ediliyor. Çobanlar hep dışarıdan geliyor. 50-60 bin liraya anlaştığımız çoban başka bir yerden 61 bin lira teklifi alıyor ve hemen gidiyor. Böyle bir sistem kurmuşlar. Dağda bile olsa o an hayvanları bırakıp gidiyor. Çoban sıkıntısına dair bakanlığımızın bir şey yapması lazım. Gençlerimizi desteklememiz lazım. Yaklaşık iki yıldır insanlar et alamıyor. Niye alamıyor? Çünkü üretim yok. Üretim içinde en başta gelen sorunlardan biri çoban sorunu. Hayvancılık bitme sınırına geldi." şeklinde konuştu.

HAYVAN SAHİPLERİNİ DOLANDIRIYORLAR

Depremzede Hıdır Öztürk, Malatya'dan gelerek Zara köyüne yerleşti ve ardında burada hayvancılık yapmaya başladı. Yaşadığı sorunları aktaran Öztürk, çoban bulma vaadiyle bile kandırıldığını söyledi. Öztürk, şöyle konuştu:

"Depremden sonra buraya yerleştim. Köylüler bana ahır açtılar. Ev verdiler yardımcı oldular. Ben de hayvancılık yapıyorum. Biz hayvanlarımızı otlatacak insan bulamıyoruz. Bu sene üç kişiyle anlaştık gelecek paramız yok dediler, hesaplarına para aktardım. Parayı alınca beni engelledi, telefonları kapattılar. İki kişiyi köyümüze getirdim. Hayvanlara ve araziye baktılar kaçtı gittiler. Bir tanesi de öğlen vaktine kadar hayvanlarımızı otlattı, sonra ayağım ağrıyor diyerek gitti.

Gençlerimiz tembelliğe alışmışlar. 150 büyükbaş hayvana 6 ay bakmaları karşılığında biz 300 bin lira vereceğiz. Burada kendilerine vereceğimiz ev var. Ev eşyası, gıda, giyim yardımı sağlayıp ve artı olarak her iki haftada ilçede tıraşlarını da ettireceğiz. Evlatlarımızdan daha çok onlarla ilgileniyoruz ama ne hikmetse vatandaşı burada tutamıyoruz. Biz bu sene yaklaşık 20 bin liraya yakın paramızı çoban bulma vaadiyle dolandırıcı çobanlara kaptırdık."