Barbunya Ne Zaman Ekilir? Barbunya Ne Zaman Ekilir?

Adana Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu’nun öncülüğünde Sarıçam Ziraat Odası’nda bir araya gelen 13 oda başkanı, Toprak Mahsülleri Ofisi’nin açıkladığı fiyatlara tepki gösterdi. Başkanlar, yaptıkları ortak açıklamada, “Geçtiğimiz yıla göre girdi maliyetleri yüzde 70-80 artarken, yüzde 10’luk fiyat artışı, çiftçilerimizi hüsrana uğratmıştır” dedi.

Adana Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Ali Mehmet Sarsal, TMO'nun çiftçiden aldığı buğdayın ve arpanın sanayicilere kaç TL'den satacağını önceden açıklaması gerektiğini dile getirdi.  Açıklanan hububat fiyatlarının ise serbest piyasayı olumsuz etkilediğini ifade ederek TMO'yu fiyat revizesine çağırdı.

KEŞKE FİYAT AÇIKLAMASALARDI

Oda başkanları, un sanayiinin ihtiyaç duyduğu en kaliteli buğdayların üretildiği Adana'da çiftçilerin büyük bir hezeyanla karşılaştığını dile getirdi. Başkanlar ayrıca, bu fiyatların belirlenirken çiftçinin masrafının da göz ardı edildiğini ifade ederek şu açıklamalarda bulundu:

"Dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu ve mücadele ettiği yüksek enflasyon neticesinde geçtiğimiz yıla göre açıklanan yüzde 10’luk artış; çiftçilerimizi üzmüştür. Tarım sektöründe geçen yıla göre girdi fiyatlarının yüzde 70-80 civarında artış göstermesi, buna karşılık yüzde 10’luk fiyat artışı tek kelimeyle hüsrandır. Tarımsal girdilerin başlıcası olan tohum, gübre, ilaç, mazot ve işçi ücretlerindeki artış göz önünde bulundurulmamış adeta çiftçi üretim yapamaz hale gelmiştir. Bu fiyatlar yeniden gözden geçirilip revize edilmezse hiçbir çiftçi üretimini devam ettiremez. Bölgemizde hasat sona ermiş olup, hasattan önce fiyat açıklanmamıştır. Açıklanan fiyat, piyasada oluşan serbest piyasa fiyatlarını da alt üst etmiştir. Keşke fiyat açıklamasalardı…. "

BİZ ÜRETMEZSEK ÜLKE AÇ KALIR

TMO'nun, sanayiciyi adeta finanse ettiğini öne süren oda başkanları, "TMO almış olduğu ucuz fiyatlı buğdayı aylarca deposunda bekletip finans yükünü çektikten sonra çiftçinin alın teri göz nuru olan buğdayı ucuz fiyattan satarak sanayiciyi finanse edip, çiftçiyi batağa sürüklemektedir" diye konuştu.

Adana'nın Türkiye tarımında önemli bir konuma sahip olduğunu belirten oda başkanları, "Hükümetimizden acilen bu açıklanan fiyatları yeniden gözden geçirip revize etmesini, alım fiyatlarının yanında sanayiciye satış fiyatlarının da açıklanmasını talep ediyoruz. Biz üretmezsek, ülke aç kalır…” açıklamasında bulundular.