‘ZZ’, ‘zeze çiçeği’ isimleri ile de bilinen zamia bitkisi, arama motorlarına sık sık konu olmaktadır. İç mekan bitkilerinden olan zamianın ne işe yaradığı, bakımının nasıl yapılması gerektiği merak edilmektedir.

Kökeni Doğu Afrika’ya uzanan zamia bitkisi, yeşil yaprakları ile dikkat çekmektedir. Popüler bitki türlerinden biri olan zamia, çeşitli yaşam koşullarına karşı yüksek dayanıklılıktadır. İşte zamia bitkisine dair tüm merak edilenler…

ZAMİA BİTKİSİ NEDİR?

Özellikle iç mekan bitkisi olarak bilinen zamianın ayrık dalları ve o dallardan uzanan sık, parlak renkli yaprakları vardır. Etli yapıda olan yapraklar, iç mekan dekorasyonuna hoş bir hava katmaktadır.

Araceae familyasının üyelerinden olan zamia, gövdesinde su depolayabilmektedir. Son dönemlerde iç mekanlar için en çok tercih edilen bitki türlerinden olan zamia, su depolama özelliği sayesinde uzun süreli susuzluklara karşı son derece dirençlidir.

ZAMİA BİTKİSİNİN BAKIMI NASIL YAPILIR?

Barbunya Ne Zaman Ekilir? Barbunya Ne Zaman Ekilir?

Zamia, dayanıklı bitki türlerinden biridir. Sulanmadığı takdirde dahi 3- 4 aya kadar varlığını sürdürebilen bu bitki, fazla sulanması halinde de hızlı bir şekilde çürüyebilir.

-5 dereceye kadar dayanıklılık gösterebilen zamia bitkisi, kış mevsimlerinde yaprak dökebilir. Bu neden ile bitkinin yapraklarını dökmüş olması, olumsuz bir durum olarak değerlendirilmemelidir. Yapraklar, bahar aylarında yeniden canlanmaktalardır.

Zamia, aydınlık ortamları seven bir bitkidir. Ancak bitkinin doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmaması gerekir. Yarı aydınlık ve nemli ortamlar, bitkinin gelişimi için idealdir. Ayrıca çok soğuk veyahut da çok sıcak ortamlardan da hoşlanmayan bu bitkinin hava akımının olduğu yerlerde bulunmaması gerekir.

Geniş alanlarda konumlandırılması gereken zamia için yüzeysel bir sulama yeterlidir. Yaz aylarında haftada 1 kez sulanmaya ihtiyaç duyan bu bitki, çok sıcak bölgelerde haftada 2 kere sulanabilir.

ZAMİA BİTKİSİNİN TOPRAĞI NASIL OLMALI?

Zamia bitkisinin gelişimi için toprak seçimi son derece önemlidir. Bu bitkinin toprağının mutlaka torf, çakıl taşı ve kum içermesi gerekir. Çakıl taşının olmadığı durumlarda kil de kullanılabilir.

Zamia bitkisinin toprağına besin takviyesi, yaz aylarında yapılmalıdır. Ayrıca bitkisinin saksı seçimine de dikkat edilmelidir. Bitki aşırı köklenen bir bitki olmadığı için köklerin sığabilecekleri büyüklükte saksılar tercih edilmelidir.

Zamia bitkisinin toprağı 2 yılda bir değiştirilmelidir. Toprak değişiminin ardından bitki mutlaka sulanmalıdır.

ZAMİA BİTKİSİ NASIL ÇOĞALTILIR?

Zamia bitkisi fazladan kök verdiğinde ve dallarından da fazladan yaprak çıkardığında çoğaltılabilir. Dikkatli bir şekilde ayrılan yumrular farklı saksılara ekilebilir. Çelik yöntemi, zamia bitkisinin çoğaltılmasında sıklık ile kullanılan etkili bir yöntemdir.

ZAMİA BİTKİSİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Zamia bitkisi solunan havayı temizleyen ve havanın kalitesini artırabilen bir bitkidir. 1989 yılında NASA tarafından yürütülen bir çalışmanın neticesinde zamia bitkisinin; sigara dumanı, benzen, karbondioksit ve çeşitli kimyasalları filtreleyip havanın temizlenmesine destek olduğu kayda geçmiştir.

Zamia bitkisi dekorasyona büyük katkı sunan bir bitkidir. Yapraklarının güzelliğinin yanı sıra faydaları ile de bilinen bu bitki, doğal bir stres azaltıcıdır.

Zamia bitkisinin faydalarından biri de bilişsel fonksiyonlar ile ilgilidir. Yapılan çalışmalar bu bitkinin; öğrenme, düşünme, problem çözebilme, odaklanma gibi birçok bilişsel fonksiyonu desteklediğini ortaya koymuştur. Bitkinin alerjen içermediği aksine yer aldığı ortamın havasını temizlediği için alerjik bünyelere de iyi geldiği bilinmektedir. Ancak bitkinin cilt ile uzun süre temas etmesi veyahut da yutulması halinde ciddi sağlık sorunlarına sebep olabileceği de söylenmektedir.