Zakkum, hoş kokusu ve muhteşem görüntüsü ile dikkat çeken çiçekler arasında yer alır. Dayanıklı çiçek türlerinden biri olan zakkumun bakımı da bir hayli kolaydır.

Akdeniz Bölgesi’nin süs bitkileri arasında yer alan zakkum, alternatif tıpta da geniş bir kullanım alanına sahiptir. Peki, zakkum tam olarak nedir, ne işe yarar? Zakkumun sağlığa etkileri nelerdir? İşte konuya ilişkin ayrıntılar…

ZAKKUM BİTKİSİ NEDİR?

Zakkum, içerisinde zehirli maddeler de barındıran süs bitkilerinden biridir. Geniş dalları olan bu bitki, ‘bodur bitkiler’ kategorisinin üyeleri arasında yer alır.

Pembe renkli çiçekleri bulunan zakkum, etrafına yaydığı hoş kokular sayesinde ortamın havasını değiştirir. Boyu 5 metreye kadar ulaşabilen bu bitki, susuzluğa karşı son derece dirençlidir. Sulanmasa dahi havadaki nem ile hayatta kalabilen zakkumun yapraklarında; reçine, glikoz, tanen, oleandrin ve C vitamini bulunmaktadır.

ZAKKUM BİTKİSİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Zakkum her ne kadar zehirli maddeler bulundursa da dikkatli kullanılması halinde insan sağlığını birçok açıdan destekleyen bir bitkidir.

Yapılan araştırmalar neticesinde zakkumun antibakteriyel özellikte olduğu kanıtlanmıştır. Mantar enfeksiyonuna karşı etkili olan bu bitki ayrıca sinek ve böcek ısırıklarının belirtilerini de hafifletir.

Zakkum yapraklarının suda kaynatılıp cilde uygulanması, cilt sağlığını büyük ölçüde destekler. Ayrıca bitkinin yaprakları ile hazırlanan pürenin hemoroid tedavisini desteklediği bilinir.

Zakkum bitkisinin yaprakları toz forma dönüştürülürse epilepsi tedavisine destek olabilir. Ayrıca yine bitkinin yaprakları ve çiçekleri ile hazırlanan su da kulak ağrısına iyi gelir.

Zakkum çiçeğinin diüretik etkisinin olduğu bilinir. Yanı sıra idrar yollarının temizlenmesine de yardımcı olan bu bitki, kalp ve damar sağlığını desteklediği için pek çok ilacın üretiminde kullanılır.

ZAKKUM ÇİÇEĞİNİN ANLAMI NEDİR?

Zakkum çiçeğinin anlamı da birçok kişi tarafından merak edilir. Kur’an- ı Kerim’de de geçtiği bilinen bu çiçek, ‘ölüm çiçeği’ olarak kayda geçmiştir. Kimi kaynaklarda bu bitkiden ‘cehennem çiçeği’ olarak da bahsedilmektedir. Dolayısı ile zakkum çiçeğinin olumsuzlukları temsil ettiğini söylemek mümkündür.

ZAKKUM ÇİÇEĞİNİN BAKIMI NASIL YAPILIR?

Zakkum çiçeği, bakımı kolay olan çiçekler arasında yer alır. Her türlü toprağa uyum sağlayabilen bu bitki, özellikle killi, nemli, mineralli ve humuslu topraklarda hızla gelişir.

Orta seviyelerde sıcaklıklardan hoşlanan zakkum bitkisi, Akdeniz ikliminin hakim olduğu tüm bölgelerde gelişebilir. Sert soğuklara da dayanıklı bir yapıda olan zakkum, kurak bölgelerde tam olarak gelişmese de yine de hayatta kalmayı başarır.

Zakkum için en önemli nokta saksı seçiminin doğru yapılmasıdır. Saksının delikli ve geniş olması, çiçeğin köklerinin rahat bir şekilde salması açısından önemlidir.

Börülce Ne Zaman Ekilir? Börülce Ne Zaman Ekilir?

Zakkum düzenli olarak sulanmak isteyen bir bitkidir. Her ne kadar kuraklığa karşı dirençli olsa da gelişmek için suya ihtiyaç duyan bitkinin toprağının nemli kalması önemlidir.

ZAKKUM BİTKİSİNİN ZARARLARI NELERDİR?

Haziran- eylül ayları arasında çiçek açan zakkum güçlü bir içeriğe sahiptir. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz üzere insan sağlığı açısından çok çeşitli faydaları bulunan bu bitki esasen zehirlidir ve bu neden ile de dikkatli bir şekilde kullanılması gerekir. Daha önce zakkum kullanmayan kişilerin işin profesyonellerinden destek almaları ve kullanım öncesinde de hekimlerine danışmaları gerekir.

Birkaç toksik bileşik içeren zakkum çok miktarda yutulması halinde; mide bulantısı, kusma, aşırı tükürük, karın ağrısı, düzensiz kalp ritmi ve kanlı ishal gibi sorunlara yol açabilir. Ayrıca zakkumun cilt ile uzun süre boyunca temas etmesi durumunda göz iltihabı ve dermatit gibi durumla gelişebilir.