Tavuk gübresi protein kaynağı olarak hayvana verilir mi? sorudetay

Soruyu soran: fikret ünlü 26 Ocak 2020
Soru:

Hocam tavuk gübresini protein kaynağı olarak hayvana versek bir şey olur mu? Ne kadar verelim? Bir de hocam neden Türkiye şartlarında tek başına flakeyi önermiyorsunuz?

Cevap:

Sayın Fikret Ünlü,

Tavuk gübresi özellikle besi hayvanları için protein kaynağı olarak kullanılabilir. Bu gerçek bir protein kaynağı değildir fakat işkembedeki bakterilerin protein üretmesini sağlayabilirler. Tavuk gübresinin silaj yapılarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Türkiye şartlarında özellikle Salmonella tehlikesi olduğu için ve ağır metal, organik fosforlu içeriğinin yüksek olması ihtimaline karşı pek tavsiye etmiyorum.

Türkiye’de üretilen fabrika yemlerinde işkembede hızlı parçalanarak asit oluşturan ve mide ekşimesi, ishal, topallık gibi hastalıkları oluşturan yem kaynakları yüksek oranda kullanılmaktadır. Bunların karşısında mısır gibi yem kaynakları işkembe sağlığını koruyan alternatif yem kaynağı oluyor. Siz bunu da flake yaptığınızda işkembede parçalanmasını artırıyorsunuz. Dolayısıyla özellikle besi sonunda hastalık riskini artırıyorsunuz. Türkiye’de enerji en pahalı kaynaktır, flake yapmak için br de enerji harcayarak mısırın fiyatını artırıyorsunuz. En iyisi yeminizin bir bölümünde iyice toz haline getirilmiş toz mısır kullanınız.

Prof. Dr. Nurettin Gülşen

nurettingulsen@tarimdanhaber.com