Süt ineğine rasyonu nasıl hazırlayayım? sorudetay

Soruyu soran: Halil uğur 04 Eylül 2019
Soru:

Hocam elimde arpa ve yulaf ezmesi var birde Tarım Kredi'den besi ve süt yemi alıyorum. Kaba yem olarak sadece arpa balyası ve pancar küspesi var. Ortalama 500-550 canlı ağırlığı olan 20-25 arası süt veren bir ineği sağlıklı beslemek için nasıl bir rasyon yapmalıyım? Teşekkür ederim hocam.

Cevap:

Sayın Halil Uğur,

Süt ineğiniz için tek kaba yem kaynağı olarak arpa balyası kullanmanız biraz yetersiz olmuş. Mutlaka mısır silajı gibi bir başka kaba yem kaynağını daha tedarik ediniz. Bunun yanı sıra kuru yonca fabrika yemi kullanımını azaltacaktır. Kaba yem kullanmazsanız hem hayvan çabuk hastalanır hem de ekonomik bir besleme yapamazsınız.

Elinizdeki yem maddelerinden şeker pancarı posasını günde 5-10 kg, fabrika yemin 7-8 kg, arpa ve yulaf ezmesinin her birinden 1-2 kg kadar yedirebilirsiniz. Ben burada bir rasyon versem de hayvanların özelliklerini, bulundukları ortamları ve yedikleri yemlerin özelliklerini bilmeden rasyon vermek yanlış bir durum olduğunu söyleyerek yem aldığınız Tarım Kredi kurumunun besleme uzmanlarından ayrıca rasyon yardımı isteyiniz.

Prof. Dr. Nurettin Gülşen

nurettingulsen@tarimdanhaber.com