İneklerde doğum sonrası memelerde çıkan yaralar nasıl iyileştirilir? sorudetay

Soruyu soran: Sadullah Akbulut 02 Eylül 2019
Soru:

Sayın hocam benim iki sorum olacak. Birincisi ineklerimden iki tanesinin doğumdan sonra memelerinin arasına yara oldu. Çatlak diyelim uzunlamasına iltihaplı irin geliyor. Veteriner hekim bunun bir ilacı yok diyor ne yapmalıyım? İkincisi buzağı doğumdan sonra dışkısını yapmadı 4 gün sonra öldü. Ben bunu üniversitede ameliyat ettirmek istedim ama çalıştığım veteriner boşuna uğraşma ölür dedi. Böyle buzağıların yaşama olasılığı nedir? Bir de bu neden olur?

Cevap:

Sayın Sadullah Akbulut,

İneklerde doğum sonrası meme bölgesinde ve meme aralarında söylediğinize benzer yaraların çıkması çok normal bir durumdur. Hatta hayvan acı çektiği için çoğunlukla sağdırmak da istemeyebilir. Bunun farklı ilaçları var. Bazıları oldukça dirençli olabiliyor, çabuk iyileşmiyor. Yakınızda fakülte varsa oraya götürmenizde fayda var. Doğum döneminde hayvanlarınızda yel dediğiniz şişkinliklerin olamamasını sağlayacak besleme uygulamaları yapınız. Özellikle doğum yapacak hayvanların önünde kaya tuzu bulundurmayınız, ADE vitamini yapınız.

Bazı buzağılarda doğumla birlikte barsak körlüğü olabiliyor. Bunları Veteriner Fakültelerinde ameliyatla düzeltebiliyorlar. İyileşme oranının çok yüksek olduğunu düşünmüyorum ama iyileşen hayvanlara da çok rastladım. Sebebinin ne olduğu henüz tam olarak açıklanamıyor.   

Prof. Dr. Nurettin Gülşen

nurettingulsen@tarimdanhaber.com