Hayvansal By Pass Yağı süt ineği rasyonlarında kullanılır mı? sorudetay

Soruyu soran: Fatih Hakan İnce 09 Temmuz 2021
Soru:

Hayvansal kökenli By pass yağların damızlık süt sığırlarında kullanımı hayvan sağlığı ve salgın hastalıklar yönünden riskli midir? Riskli değilse Ca sabunları ve fraksiyonize By pass yağlarıyla karşılaştırıldığında hangisini tercih etmeliyiz? Son olarak yemlik üre ile hayvansal kökenli By pass yağlarının birlikte kullanımı bir sinerji yaratır mı? Teşekkür ederim.

Cevap:

Sayın Fatih Hakan İnce,

Yem yönetmeliğinde hayvansal protein ve mineral madde kaynakları ile ilgili yasaklar belirtilmiştir fakat hayvansal yağ ile ilgili ayrıntılı bir bilgi yok. Atık yağlar ve ürünlerinin yasak ve kısıtlama dışında olduğu belirtilmiştir. Buna istinaden hayvansal yağlardan yapılan kalsiyum sabunlarının işletmelerde kullanıldığına rastlamaktayız. Bu konuda herhangi bir yayına da rastlamadım. Ruminantlardan elde edilen proteinlerin delidana hastalığına yol açtığı belirlenmiş bir durumdur.

Kalsiyum sabunları çok sayıda yağ asidini içeren korunmuş yağlar olmakla birlikte fraksiyonize yağ asitleri doymuş yağların çoğunlukla palmitik yağ asitlerini fazla oranda içeren yağ kaynaklarıdır. Palmitik asit birçok yağ kaynağının temel öğesidir. Her ikisini de tercih edebilirsiniz. Palmitik asitin saf yağ, kalsiyum sabunun ise yaklaşık %80-85 oranında yağ içerdiğini ve buna göre enerji hesaplanması gerektiğini de unutmayınız. Yağ kullanımında “enerji düzeyi ve sindirim oranına göre fiyat nedir?” sorusunun sorulması en mantıklı yaklaşımdır.     

Üre kullanımıyla bypass yağ kullanımı arasında bir sinerji olduğunu düşünmüyorum.

Prof. Dr. Nurettin Gülşen

nurettingulsen@tarimdanhaber.com

banner251