Yetiştirici Soruyor

CEMAL AYDİLEK - 18 Temmuz 2018, 16:10
Hocam size her zaman geri dönüş yaptığınız için çok teşekkür ederim ve hakkınızı helal edin. Hocam benim sorum karışık ot (karabuğday-yem bezelyesi) slajı- yonca slaji besin değerleri rasyonda kullanımı hakkında bunlar kuru veya slaj olarak mı tercih edilmeli?

Sayın Cemal Aydilek,

Burada toplum yararına bir görev yapmaya çalışıyorum. Herhangi bir ücret almıyorum. Bizim yetişmemize katkısı olan bu millete hizmet elbette boynumuzun borcudur. Hoca olarak öğrenci yetiştiriyor, bilimsel araştırmalar yapıyor olabilirim ama bunlardan başka yetiştiricilerimize de hizmet etmek durumunda olduğumuzu düşünerek sorularınızı cevaplamaya çalışıyorum. Özellikle uzmanı olduğum ülkemizde ki hayvan besleme konusundaki yetersizliğin et ve süt probleminin temeli olduğunu düşünerek bu görevi yapıyorum. Umarım faydalı oluyordur. Siz soru sorduğunuzda aslında bunu okuyanlarda faydalandığı için çok sayıda kişi aklında bulunan soruların cevaplarını almış, bilgi sahibi olmuş oluyor. Bu beni mutlu ediyor.

Bu bitkileri ve karışımlarını hem kuru hem de silaj olarak kullanabilirsiniz. Karabuğdayı ilk defa sizde duydum ama bezelye ile karışımlarının iyi olacağını düşünüyorum. Silajları yaparken buğdayın tanesinin sütten hamura kaçtığı dönemi tercih ederseniz kaliteli silaj alabilirsiniz. Yoncanın ise silaj yapmadan önce neminin yarısının uçurulması gerekiyor. Ülkemizde yonca çok rutubetli iken silaj yapılıyor ve maalesef bu silajlar hem kalitesiz oluyor, hem de hayvanları hastalandırıyor.

Deniz - 13 Temmuz 2018, 19:04
Kurbanlık tosun nasıl kilo alır hocam? Ne yemesi gerekir?

Sayın yetiştirici,

Kurbanlık tosunun kilo alması için arpa ezmesi ve öğütülmüş mısır gibi enerji içeriği yönünden zengin yem maddelerinin hayvanların günlük yiyeceği yemin yaklaşık ¾'ünü oluşturması gerekir. Geri kalanında yonca gibi kaliteli kaba yem veya saman ile sağlayabilirsiniz. Fabrika yemi kullanıyorsanız da enerji içeriği yüksek olanı tercih ediniz. Eğer saman fazla veriyorsanız veya tek kaba yem kaynağı ise protein oranını da en az %15 olsun. Fabrika yemi ile arpa ve mısırı eşit oranlarda karıştırabilirsiniz. Örneğin yaklaşık 500 kg ağırlığını geçmiş bir hayvan için 1-1.5 kg kadar ayrı ayrı saman ve yonca, 3 kg'ın üzerinde de ayrı ayrı arpa, mısır ve besi yemi verebilirsiniz. Bunları iyi karıştırınız ve dereceli olarak artırarak hayvanınıza yediriniz. Vitamin ve mineralleri de unutmayınız.

Ronak KOÇAK - 13 Temmuz 2018, 15:53
Septisemi aşısını yanlışlıkla sinirlere vurdum. Zamanla düzelir mi?

Sayın Ronak Koçak,

Bu aşıların içeriğindeki maddeler bazı hayvanlarda allerji oluşturabiliyor. Ayrıca iğne ve aşı yapmak için eğitimli olmak gerekiyor. Aksi taktirde sizin anlattığınız gibi sıkıntılar çıkarabiliyor. Topallık başka bir hastalık nedeniyle ortaya çıkmış da olabilir. Topallama durumu devam ederse bir veteriner hekime müracaat ediniz.

Muzaffer köksal - 12 Temmuz 2018, 20:23
Hocam bizim inek doğum yapalı 2.5, 3 ay oldu. İnek çok sakin bir inekti diğer inek vuruyordu bu ineğe ama şimdi her yere kafa atmaya çalışıyor. Diğer ineğe vuruyor, kapıları açıp çıkıyor acaba boğaya gelmiş olabilir mi? 3 aylık buzağısı var.

Sayın Muzaffer Köksal

Öyle olabilir ama ineklerde enerji eksikliğine bağlı bir hastalık var. Bu hastalığın olma ihtimali de bulunmaktadır. Hayvanın doğum sonrasında enerji içeriği zengin ve kaliteli kaba yemlerle beslenmemesi durumunda bu hastalık gözleniyor. Umarım değildir.

Sizin aktardığınız bu durum devam ederse mutlaka başka önemli hastalıklarda olabilir. Böyle bir durum da mutlaka ve erkenden bir veteriner hekime başvurmanız gerekirdi.

Serdar kilic - 09 Temmuz 2018, 12:15
Nurettin hocam dün gebe ineğe ikinci septisemi aşısını koltuk altından yaptıktan sonra bugün inekte topallık başladı, düzelir mi?

Sayın Serdar bey,

Düzeleceğini ya da daha doğru tabirle düzeldiğini umuyorum. Bazı aşıların ve ilaçların içerisindeki maddeler hayvanlarda allerji yapabiliyor. Böyle bir durum söz konusuysa bir veteriner hekime başvurunuz. Ayrıca aşının nasıl yapılacağını bilmek de önemlidir. Bu konuda eğitim almış uzman kişilerin aşı ve ilaçları yapmasında fayda bulunmaktadır. Topallığı bel ki aşı dışında bir sebebi de olabilir. Bunu da göz ardı etmeyiniz.

Hasan - 04 Temmuz 2018, 23:48
Hocam çobanın önünde yani arazide inek doğum yapmış bize haber vermesi zaman aldı. Buzağı güneşte kalmış, emiyor nasıl bir tedavi yapalım?

Sayın Hasan bey,

Buzağı yeterli ağız sütünü içmesi sonrasında da sütü içmeye devam ediyorsa bir problem olmaz. Eğer devam ederse veteriner hekiminize danışın, durumu anlatın gerekli ilaç ve desteği size verecektir.

Hocam idrar taşı-sidik zorunu önlemek için ne yapmalıyız? Koyunların bazıları kapalı bakılıyor besideler bazıları ise sabah akşam full merada otluyor.

Sayın Yasin bey,

Kuzu besisinde yoğun tane yem ve kepek nedeniyle idrar yollarında taş oluşabiliyor. Bunu önlemek için bazı maddeler yemde veya yemin dışında kullanılabiliyor. Bu maddelerin kullanımı için dikkatli olmak gerekir, hayvanı hastalandırma sınırı çok düşük olabilir. Bu nedenle yem fabrikası veya veteriner hekiminizle irtibat kurunuz. Onlar gerekli miktarda yeme karıştırırlar veya ayrı toz olarak size verirler.

Mehmet GAYRETLI - 03 Temmuz 2018, 12:57
Hocam merhaba 400 kilo civarında kurbanlıklar var. Şu ana kadar saman, küsbe, arpa, ezme ve spr matlı yem veriyorum. Son dönem kuru yulaf oyununu vermek zorunda kaldım. Hayvanların gübresi cıvımaya başladı. Kurbanlar dolgun ve sıkı, kuru yulaf karışımının yan etkisi olur mu? Tavsiyeniz hocam, saygılar.

Sayın Mehmet Gayretli,

Kuru yulaf otunuz küflü ve bozulmuş değilse ishal etmemesi gerekir. Aksine kuru yulaf otunun tanesi az ise ishali azaltıcı etkisi daha fazla olabilir. Tabii kaliteliyse. Bu canlı ağırlıktan sonra arpa ve mısır gibi tane yemlerin miktarını daha da artırılması gerekmektedir. Dolayısıyla dışkıda cıvıma daha da artabilir. Hayvanı hastalandırmadıktan sonra bunu normal kabul etmek lazım.

CEMAL AYDİLEK - 02 Temmuz 2018, 08:26
Hocam kolay gelsin işletmemizde hayvan başı süt ortalaması 18kg'dır. Hayvan başı günde 6 kg kesif yem veriyoruz acaba yeterli midir? Teşekkürler

Sayın Cemal Aydilek,

Hayvanınızın yaşı ve süt verim dönemi, kaba yemlere ve fabrika yeminin kalitesine göre fabrika yemi tüketimi değişebilir. Süt veriminin orta dönemlerinde iseniz 18 kg süt verimi için yeterli olabilir. Kaba yeminiz kaliteli değilse ve hayvanınız süt veriminin başında ise yeterli gelmeyebilir.

Salih güçlü - 30 Haziran 2018, 14:55
Hocam benim inek doğduktan iki ay sonra şeker düşüklüğü yaşadı ver beş ay oldu doğum yapalı veterinerin dediğine göre yumurtalıkları gelişmiyormuş ben bu durumda ineğimin gebe kalması için ne yapmalıyım? Teşekkürler.

Sayın Salih Güçlü,

Hayvanınız doğum yaptıktan sonra zamanında gebe kalması için 2 şeye dikkat etmeniz gerekir. Bunlardan ilki hayvan gebe kaldıktan sonra ve kuru döneminde hayvanlarınızı yağlandırıp şişmanlatmayacaksınız. Yağlanan hayvanlar doğumdan sonra yeterli yem yiyemiyorlar ve aşırı zayıflayarak şeker hastası olarak uzun süre kızgınlık göstermiyorlar. İkincisi ise hayvan doğum yaptıktan sonra enerji ve protein içeriği yüksek olan yemlerle yüksek miktarlarda beslenmesi gerekir. Yetiştiricilerimizin çoğu doğum sonrası yüksek süt verimini destekleyecek miktarda fabrika yemleri gibi kesif yemle besleme yapmıyorlar, enerjili ve kaliteli kaba yemlerle beslemiyorlar. Ayrıca bu dönemde vitamin ve mineral katkılarda vermek gerekmektedir. Eğer enerji, vitamin ve mineral eksik ise yumurtalıklar kızgınlık gösterecek düzeyde gelişmiyor. Bu nedenle zayıflayan hayvanlarınızın rasyonlarında değişiklik yapın. Kaliteli kaba yemlerinizi bu hayvanlara ayırınız, fabrika yemleri veya kendiniz yeminizi yapıyorsanız mısır, arpa gibi tane yemlerin miktarını artırınız. Vitamin ve mineral takviyesi yapmayı unutmayınız. Tüm bunları yaptıysanız ve olmuyorsa veteriner hekiminize başvurarak ilaçla yumurtalıkları geliştiriniz.

+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER