Yetiştirici Soruyor

Hocam halleri özel şirketlerin insafına bırakıyorlar 175 hali 30'a düşürüp nakliyeyi daha şişirecekler komisyoncu olmasa halde biz bir hiçiz tüccarın insafına kalacağız.

Sayın Tolga by,

Konu hakkında fazla bilgim yok. Bulunduğunuz bölgenin siyasileri ve bürokratlarına görüşlerinizi ve çözüm önerilerini bildiriniz. Mutlaka dikkate alacaklardır. Üretime devam etmemiz gerekiyor. Bunu çocuklarımız ve geleceğimiz için yapmamız gerekiyor.

Haydar Turan - 11 Mart 2019, 19:31
Memenin içerisinde kürdan çöpüne benzer sertlik var hocam bunun tedavisi nedir hangi ilaçları kullanabiliriz?

Sayın Haydar Turan,

Bu soruya buradan cevap vermek çok zor. Bir veteriner hekime danışınız.

Metin DEMİR - 11 Mart 2019, 07:36
Sayın hocam iyi günler. İçinde bulunduğumuz hayvan piyasasının şartlarını siz de biliyorsunuz ki yem hammaddeleri girdi fiyatları çok yüksek. Ben bu yıl kaba yem planlaması yapmak istiyorum bu konuda bana yardımcı olur musunuz? Ortalama 40 adet süt ineği besliyorum yüzde 50'si simental mandofon ortalama verimleri 18 lt yaklaşık yüzde 20'si kuru dönemde olur bu hayvanlara kaba yem planlaması nasıl yapılmalı? Ankara çevresinde Aksaray bölgesine yakınım kuru ot olarak yonca bol miktarda mevcut sulu silaj şeklinde ise mısır silaji veya pancar posası temin edebilirim. Sizce bir sezonda 12 ayda ne kadar stok yapmalıyım ve rasyonda kuru ot olarak ağırlık vermek istiyorum yani silaj ya da posa miktarı minimum seviyelerde kullanmak istiyorum (6 8) kilolarında hayvan beslenmede ve maliyet açısından nasıl uygun olur? Sap balyası miktarı sorunu yok. Fabrika yemini kendim yapamam ama kaba yemi zamanında alıp tasarruf yapmak istiyorum. Teşekkür ederim.

Sayın Metin Demir,

Sizin Simmental hayvanların yem tüketimleri fazla ve ağırlıklı olarak kaba yemle beslemeniz gerekir. Süt verimi seviyeleriniz çok düşük bu miktarlarda besleyecekseniz yemin %70'i kaba yemden karşılanabilir. Bence silaj miktarını çok düşürmüşsünüz. Sağmal inekleriniz için 15-10 kg civarında silajla besleme yapmanız sizin karınızadır. Kurudaki hayvanlarınıza ve düvelerinize günde 7-8 kg kadar verebilirsiniz. Silaj besin maddesi ve fiyat olarak şu anda en karlı yem maddesi sınıfındadır.

Özellikle sizin bölgeniz mısır silajı bölgesi bundan faydalanınız derim. Sadece yaparken kuralına göre yapın, %30-33 kuru maddsi olan silajlık materyalden satın almanız gerekiyor. Yonca bölgesine çok yakınsınız. Sağmal hayvanlar için günlük 5 kg, kurudakiler için 2 kg kadar planlama yapınız. Bunun dışında fiğ ve fiğ karışımlarını da rahatlıkla bulabilirsiniz. Bunları da dönemine bakmazsızın hayvan başına 2-3 kg kadar hesaplayabilirsiniz. Eğer pancar posası kapatılması konusunda uzman değilseniz ve çok küfleniyorsa paket olan posalardan alınız, daha fazla kar edersiniz. Çünkü üretici kapatmayı bilmediği için posanın çoğunu küflendirip atıyor. Pancar posasından günde hayvan başı 5-8 kg kadar besleme yapabilirsiniz.

Merhaba hocam. Yeni doğmuş bir kuzumuz var. Doğalı yarın sabah 48 saat olacak. Ve hiç dışkı yapmadı. Kuzunun cinsiyeti erkek. Biz dışkı yapacak yerinin tıkalı olduğunu düşünmüştük. Veterinerliğe de götürdük ancak tıkanıklık olmadığını söylediler. Arka bacaklarına iğne yaptılar ve ağzından ilaç gibi bir şey verdiler. Sabah akşam çok az miktarda zeytinyağı içirmemizi söylediler. Çok fazla sütte içemiyor. Biraz karın şişliği de var. Sizce ne yapabiliriz? Cevabınızı dört gözle bekliyorum hocam. Şimdiden teşekkürler Allah razı olsun.

Sayın Bahar hanım,

Buradan söyleyecek fazla bir şey bulamıyorum. Hekim arkadaşlar gerekli muayene ve tedaviyi yapmışlar. Umarım açılmıştır. Bazen tıkanıklık normal muayeme metotlarıyla belirlenemiyor. Ancak Fakülte şartlarında bulunabiliyor.

Azim tayyip güven - 10 Mart 2019, 14:41
Hocam keçim erkek yemi ve samanı iyi yiyor ama yaymaya gelince hiçbir şey yemiyor tazelik ot filan var bununla beraber bir keçi daha var o da erkek o yiyor ama bu yemiyor ne yapmak lazım?

Sayın Azim Tayyip Güven,

Bazen bireysel farklılıklar olabiliyor. Bizler de olduğu gibi. Bizde her yemeği isteyerek yemiyoruz. Yine de işkembeli hayvanların her öğünü farklı olamaz, her gün aynı yemi yemeleri gerekmektedir. Hayvanı biraz aç tutarsanız yeni yemlere alışacağını düşünüyorum.

Hocam ağız sütünü -18 derecedeki buzluğa attım. Bunu ben kullanacağım nasıl çözdüreceğim? Tencerenin içine su koyup suyun sıcaklıgıyla çözüyorduk değil mi? Bozulmaması için su kaç derece aralığında olmalı?

Sayın Yasin bey,

Sizi tebrik ediyorum. Ağız sütü dondurularak ileride kullanılabilen bir kaynaktır. Bunun için ağız sütünü fazla ısınmadan çözdürmeniz gerekir. Mikrodalgaların çözdürme menüsünü kullanabilirsiniz veya bir fırında 50 dereceyi geçmeyen bir ısıda çözdürme yapabilirsiniz. Ya da kendiliğinden çözdürmeye bırakmanız gerekir diye düşünüyorum. Zira suyun ısısını devamlı 40 derece civarında tutmak çok zor olabilir.

Hamza - 08 Mart 2019, 21:09
Hocam 2 aylık kuzuya 8-9 gündür antibiyotik vuruyorum (ara vererek 2 part halinde) ama çok yavaş iyileşiyor hala tek tük öksürüyor bu normal mi?

Sayın Hamza bey,

Bunu hekiminize sormanız gerekiyor. Hangi antibiyotik ve etki süresini bilmeden bir şey söyleyemeyeceğim. Yine de bir ilerleme elde edilmesi gerekiyordu diye düşünüyorum. Her hastalığı antibiyotik tedavi edecek diye bir kural yok. Örneğin bazı viral paraziter hastalıklarda da benzer belirtiler ortaya çıkıyor. Örneğin akciğer kılkurdunda da öksürük ortaya çıkarabilir ve antibiyotik etki etmez.

Hocam bu kuru dönemde anyonik besleme yapın diyorlar rasyona anyonik bir madde mi gireceğiz ve gireceğimiz bu anyonik madde tmr'a ne kadar girmemiz gerekiyor veya karma yemimizi de kendimiz yapıyoruz. Karma yemde tona ne kadar girebiliriz?

Sayın Yakup bey,

Anyonik beslemeyi tavsiye ediyoruz ama anyonik besleme için verilen yemlerin içeriğindeki anyon ve katyonların hesaplanması gerekiyor. Anyonik katkıların sizler tarafından hesaplanması ve kullanılması tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bunun yetiştirici tarafından yapılması biraz zor gibi. Bu amaçla ben de bir firma için anyonik melas yalama kovası formülasyonu yaptım ve piyasada satılıyor. Anyonik yem üreten fabrikalardan yem alarak besleme yapabilirsiniz. Bunun etkinliğini hayvanlarınızın idrarlarının asitliğini ölçerek takip edebilirsiniz. Bu teknik konuları uygulayabilirseniz veya uygulayacak teknik personeliniz varsa anyonik beslemeyi rahatlıkla yapabilirsiniz. Çok faydasını göreceksiniz.

Gökhan - 06 Mart 2019, 23:07
İneğimin rahminde doğumdan önce şişlik vardı ve et parçaları görüyordum doğumdan sonra ineğim doğumdan 8 saat sonra bızalık dediğimiz içi çıkardı ve veteriner hekim ile yerine yerleştirdik fakat şimdi dışkısını yapamıyor oradan da ıkınınca bir et geliyor ve yem çok az yiyor ne yapmam lazım? Bu işe yeni başladım ineklerimi çok seviyorum. Lütfen bana yardımcı olun.

Sayın Gökhan bey, Veteriner hekiminize tekrar bilgi verin. Bazı hayvanlarda inatçı olarak rahim yerleştirilse dahi tekrar gelir. Bir daha kontrol edilmesi gerekebilir. Bu hayvanlarda rahim çıkaramaya yatkınlık da bulunabiliyor. Bu hayvanı ilerleyen dönemde sürünüzden çıkarmanızı tavsiye edebilirim. Hekiminiz tekrar muayene ettikten sonra kafası aşağıya gelecek şekilde meyilli dar bir alanda bağlı tutmanızı tavsiye edebilirim.

Yunus Abdullahoğlu - 05 Mart 2019, 22:32
Hocam iyi günler ahırıma hayvan yatağı almak istiyorum ülkemizde üretilen 37 mm kalınlığındaki çift katmanlı altı sünger üstü kauçuk olan İşbir ziraat in yatağımı önerirsiniz yoksa Almanya'dan ithal gelen kauçuktan imal edilen 30 mm kalınlığında %42 esneme payı olan kraıburg kauçuk un hayvan yatağını mı önerirsiniz ikisinin de fiyatı aynıNot; Süngerin nem ve rutubet e dayanımı daha azmış bundan dolayı ömrü daha kısaymış bu platformdan marka önermediğinizi biliyorum ben sadece hangi yatak türünü önerdiğinizi öğrenmek istiyorum

Sayın Yunus Abdullahoğlu, Oldukça zorlayacak bir soru sormuşsunuz. Öncelikle sentetik materyallere göre doğal olan kum, saman, talaş gibi materyallerin daha sağlıklı ve tercih edilebilir olduğunu söyleyebilirim. Fakat bu materyallerin Türkiye'de pek kullanılmadığını veya pahalıya mal olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle sentetik bir materyalden yataklık yapma isteğinizi saygıyla karşılıyorum. İşin gerçeği kauçuk tabanlı yataklıklar hakkında hangisinin hayvanlar tarafından daha fazla tercih edildiğine dair bir araştırma okumadım. Yerli ve ucuz olanı, dayanımı uzun olanı ve en önemlisi de ayak ve vücut sağlığını koruyanı tercih etmeniz gerekir. Çevrenizden kullananlar hakında bilgi toplamanız daha mantıklı diye düşünüyorum. Her ne kadar fazla bir önerim olmasa da hayvan refahını düşündüğünüz için sizi tebrik ediyorum. Gittiğim birçok işletmede bırakın yatağı, hayvanın yatacak gübre alanı dahi bulunmamaktadır. Bence ileride yataklık yaptırmanın çok faydalı olduğunu göreceksiniz.

+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER