Yetiştirici Soruyor

Yetiştirici - 19 Mayıs 2018, 10:54
Hocam meraba. Gebe düvelerde doğumdan sonra aşırı zayıflama oluyor ben doğum yapmış düvelerde aşırı sıkıntı yaşıyorum. Hocam yedirdiğim mineral ve vitamin kalmadı. Telefon numaranızı gönderirseniz daha iyi konuşabiliriz. Saygılar...

Sayın yetiştirici,

Doğum sonrası düvelerinizin aşırı zayıflamasına sebep olarak farklı ihtimaller söylenebilir. Yaşı ilerleyen ve tohumlaması geciken hayvanlar iki yaşından sonra doğum yapmaktadır. Bu aşamayı geçen düvelerin çoğunda yağlılık gözlenmektedir. Yanlış beslemeye bağlı olarak da düveler yağlandırılmaktadır. Özellikle doğumdan sonra hastalandığında kesilince para etsin diye hayvanlar yağlandırılıyor. Oysa doğum öncesi dönemde yağlılıklarının artırılması az yem tüketmelerine sebep oluyor, doğum sonrası hayvanları hastalandırıyor. İkincisi ise doğum sonrası hayvanların zayıflamasını azaltacak şekilde enerjili yemlerle beslememiz gerekir. Eğer kalitesiz kaba yeme dayalı enerjili yem içeriği az yemlerle besleme yaparsak hayvanları daha çok zayıflatırız. Elbette vitamin ve mineral eksikliği etkilidir ama zayıflamaya en çok yukarıda anlattığım nedenler sebep oluyor.

CEMAL AYDİLEK - 18 Mayıs 2018, 09:06
Hocam kolay gelsin. Süt inekleri beslenmesinde süt yemine takviye olarak mısır flake ve pamuk küspesi eklemeyi düşünüyorum. Yaz aylarında pamuk küspesi zararlı olur mu ve bu iki besin kaynağı doğru bir takviye olur mu? Teşekkür ederim.

Sayın Cemal Aydilek, Süt ineği yemlerine hem flake mısır hem de pamuk küspesi ekleyerek besleme yapabilirsiniz. Bunun yaz ya da kış beslemesi açısından bir farkı yok. Eğer hayvanlarınızda enerji eksikliği veya protein eksikliği varsa, yedirdiğiniz süt yemleri yeterli gelmiyorsa elbette takviye yapabilirsiniz. Hayvanın yediği yemlerin özelliklerine göre de flake mısır düzeyini ayarlattırabilirsiniz. Size tavsiyem hayvanlarınızın özelliklerine ve verimlerine uygun rasyon yaptırmanız. Bunun için yem aldığınız firmanın besleme uzmanlarına başvurabilirsiniz.

Ulaş Karadağ - 13 Mayıs 2018, 21:17
Hocam selamlar, 15 Şubat 2017 doğumlu erkek danam ayağa kalkmakta güçlük çekiyor. Sanki bacaklarında derman kalmamış. Geçen yaz yeşil ottan kafasını kaldırmıyordu. Şimdi ise hiç et almıyor. Sanki kürdan gibi. Ne yapmalıyım? Teşekkür ederim. Saygılarımla,

Sayın Ulaş Karadağ, Hayvanınızın hasta olmadığını farz ederek geçen seneden bu seneye yedirdiğiniz yemin aynı olmaması gerekirdi diyebilirim. Geçen sene yediği yeşil yemler hayvanın yaşaması ve orta derecede büyümesi için yeterli olabilirdi. Bu yeşil yemler büyük ihtimalle hayvanın uzaması ve iskeletini geliştirmesi için yeterli olmuş. Yaşını geçtikten sonra tane yemler ve enerji verici yemlerle beslemeniz gerekir. Sadece yeşil yemler hayvanın kilo alması için yeterli değildir. Bu şekilde besleme çok daha düşük kilo aldırır ve besinin süresini uzatır. Hayvanın zayıf kalmasını sağlar. Bu şekilde beslenen hayvanlara istediğiniz kadar vitamin-mineral verin kilo almasını sağlayamayabilirsiniz. Tabii bir de hayvan hasta olabilir. Onun için de bir veteriner hekime danışınız. Buradan bir şey söylemem çok zor.

CEMAL AYDİLEK - 07 Mayıs 2018, 14:10
Hocam kolay gelsin. Propilen glikol nedir, nasıl ve hangi durumlarda kullanılmalı? Tavsiye ediyor musunuz? Şimdiden teşekkür ederim.

Sayın Cemal Aydilek,

Propilen glikol hayvanın kanında şeker ve enerji artıran bir maddedir. Doğum öncesi ve doğum sonrası 10 gün içerisinde hayvana günde 300 ml civarında içirebilirsiniz. Biraz tadı acı olabilir ve hayvanlar isteksiz olabilirler. Yine de en fazla etkili olduğu yöntem içirmedir. Yeme karışırdığınızda etkinliği azalır.

Hocam fenni yemin markasını değiştirirken alıştırarak vermek gerekir mi? Yada aynı markanın toklu besi yemi-koyun süt yemi arasında geçiş yaparken birkaç gün alıştırarak vermek şart mıdır?

Sayın Hamza bey,

Güzel ve önemli bir soru sormuşsunuz. Fabrika yemlerinin birçoğunun içeriğindeki yem hammaddeleri benzerdir. Yine de bazı yem kaynaklarında kalite açısından önemli farklılıklar olabiliyor. Bu farklılık aynı fabrikanın aynı yeminin değişik üretim günlerinde de olabiliyor. Aynı yem fabrikasından değişik günlerde gelen yemlerde şişkinlik veya ishal olduğuna dair çok sayıda şikayet olabiliyor. Hayvanların yeni yeme alışmaları için fabrika yemlerinin değişikliklerinde de en az 1 haftayı bulan, 2 günde bir kısım kısım artırılacak şekilde bir yem fabrikasının yeminden diğer yem fabrikasının yemine geçişi önerebilirim. Bu şekilde sıkıntısız geçiş sağlayabilir, yeni yemin eskisine göre etkiliğini ölçebilirsiniz. Toklu besi ile koyun süt yemleri arasında da ciddi farklılık olması gerekir. Bu nedenle yukarıda bahsettiğim şekilde bir geçişi yapmanız gerekir.

Yasin - 01 Mayıs 2018, 20:33
Hocam kuzuların bir kısmı toprak yiyor iki gün nilzan parazit hapı verdim, bakosel F jel verdim, günde birer pompa. Kaliteli kuzu yemi veriyorum, meraya salıyorum, yalama taşı da var önlerinde gene yiyorlar. Ahırımız geniş çok temiz,havadar 4 tarafı açık ne yapsam bilemedim artık. Kuzular 2.5 aylık.

Sayın Yasin bey,

Kaliteli kuzu yeminden kastınız nedir bilmiyorum, ayrıca kaba yem kaynakları ve kaba yem tüketim miktarınız nedir bilemiyorum. Sadece merada mı otluyor? Eğer enerji ve proteini tam olarak aldıklarını kabul edersek veteriner hekiminizden fosfor kaynağı olan ve DCP gibi yemle devamlı olarak yedireceğiniz kaynakları isteyiniz. Bunun dışında hayvanın tükettiği günlük tuz miktarının da yaklaşık 2-5 gram kadar olacağını unutmayınız. Bunun dışında kaliteli bir vitamin- mineral kaynağını yeme katmayı unutmayınız.

Hocam kuzularımda ciğer hastalığı vardı antibiyotik vurdurdum iyileştiler, gelişme geriliği gibi bir durum söz konusu olur mu?

Sayın Zekai bey,

Her hastalığın hayvan üzerinde oluşturduğu kötü bir durum olabiliyor. Ciğer hastası olan hayvanların iyileşme süreçleri ve sonrası dönemleri sıkıntılı olabiliyor. Bu hayvanların beslenmesini iyi dengelemeniz gerekir. Enerji ve proteini iyi olan yemleri tercih etmeniz, hayvanların refahlarını iyi sağlamanız gerekir. Özellikle açık hava veya idrar-gübre kokusu ağır olmayan ortamlarda barındırınız. Kapalı ve havasız ağıllar ciğer hastalığın en büyük düşmanıdır. Ayrıca vitamin ve mineral katkıları vermeyi de unutmayınız.

Hocam ben 6 aylık erkek dana aldım. Öksürük, hırıltı ve yemi çok az yiyor, yattığında ise ayağa kalkamıyor, ne önerirsiniz?

Sayın Burak Ünsal,

Öncelikle bölgenizdeki bir veteriner hekime hayvanınızı muayene ettirmeniniz önerebilirim. Buradan sizi hayvanınızın hastalığıyla ilgili bir öneride bulunmam doğru olmaz. Eğer besiye yeni aldığınız bir danaysa nakliye, yer değişikliği ve stres nedeniyle bu tür hastalıklar olabiliyor. Fakat bu hastalığın en fazla 15 gün sürmesi gerekir. Bu durumda olan bir hayvansa hayvanlarınızın alındığı yerdeki yemleri içeren uygun bir beslemeye geçiniz. Eğer uzun süreli yem yemede sıkıntı olduysa kuru olan yonca gibi kaba yemleri deneyebilirsiniz. Ayrıca protein ve enerji içeriği iyi olan bir fabrika yeminden de düşük miktarlardan başlayarak besleme yapmanız gerekir. Vitamin ve mineral premiksleri unutmayınız, ilk olarak ADE vitaminlerini kas içi uygulattırınız.

İneğimin sütünün çoğalması için hangi yemi ve hangi marka yem almalıyım?

Sayn Gökhan bey, Ben buradan şu marka yem alın diyemem. Sütü artıran iyi bir yem almak istiyorsanız bilinen, etiketinde kaliteli hammadde kullandığını bildiren, teknik hizmet veren firmalardan alabilirsiniz. Aslında fabrika yemleri arasında büyük farklılıklar bulunmamaktadır. Fabrika yemlerinizi alırken kendi kaba yemlerinizin kalitesine bakınız. Eğer mısır silajı ve yonca gibi kaliteli kaba yemleriniz varsa yedireceğiniz fabrika yemi azalacak, hatta pahalı fabrika yemlerine ihtiyacınız kalmayacaktır. Fabrika yeminizi seçmeden kaba yeminizi seçin veya kaliteli olmasına dikkat ediniz.

Yetiştirici - 25 Nisan 2018, 08:51
Merhaba hocam ruminantlarda humik asit,ulmik asit,fulvik asit kullanımının enfeksiyonlara karşı bir etkisi var mıdır? Bir zararı var mıdır?

Sayın Yetiştirici,

Humik, ulmik ve fulvik asitlerin yangı giderici, hastalıkların etkilerini azaltıcı, ishal önleyici ve toksinleri bağlayıcı etkileri bulunduğu ileri sürülmektedir. İçerisinde humik olana premiksler ülkemizde de kullanılıyor. Bu konuda iddialı olan hayvanlarla ilgili bir yayına rastlamadım ama Dünya'da da gerek verim artırıcı, gerekse hayvan sağlığı düzenleyicisi olarak kullanılmaktadır.

+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER