Yetiştirici Soruyor

Yetiştirici - 14 Aralık 2017, 23:31
Hocam Merhaba3 tane ineğimiz doğum yapalı yaklaşık 120 gün oldu ama halen kızgınlasmadı. Bunun için iğne gibi veya başka bir öneriniz olabilir mi? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Sayın Yetiştirici,

İneklerinizin 120 gün içerisinde kızgınlık göstermesi gerekirdi. Kızgınlık göstermemesinin çok sebebi var. Özellikle doğum sonrası ilk 60 gün enerji veren yemlerle yeterince beslenmezlerse kızgınlık olmuyor. Bunun yanı sıra vitamin ve mineral eksiklikleri de kızgınlık göstermesini engelliyor. Yani doğum sonrası hayvanlarınızı kaliteli süt yemleriyle veya elinizdeki enerji ve protein veren yemlerle beslemeniz gerekiyor. Bunların miktarlarını da hayvanın süt verimine göre ayarlamak lazım. Bu konuda çevrenizdeki veteriner hekim veya beslemecilerden yardım alabilirsiniz.

Kızgınlık olmasa da tohumlama gününü ayarlayan iğnelerle tohumlama yapılabiliyor. Veteriner hekiminiz bunu bilir ve yapar, ona başvurunuz. Ayrıca kızgınlık artıran fabrika yemleri de var. Normal yedirdiğiniz süt yemlerinin az bir kısmı yerine bu yemleri yedirebilirsiniz. Bunun dışında bazı vitamin ve mineral tozları da eğer eksiklik varsa faydalı olabiliyor.
erdal iskender - 12 Aralık 2017, 18:40
Hocam öncelikle selamlar. 40 adet 1,5 yaş seneye kurbanlık olarak beslediğim dana besliyorum. mısır slajı, saman, küspe ve fenni yem ile nasıl bir besleme programı uygulamam lazım? Uzun süre olduğu için araştırdım fakat düzgün bir kaynak bulamadım. Önerileriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

Sayın Erdal İskender,

Öncelikle fenni yem aldığınız fabrikanın teknik personel olan beslemecilerinden rasyon yaptırmanızı önerebilirim. Onlar işletmenize kadar gelip hayvanlarınız görerek rasyon yapabilirler. Zaman zaman uğrayarak hayvanlarınızın gelişmesini takip edip, rasyonları da ona göre değiştirebilirler.

Hayvanlarınızın özelliklerini tam olarak bilmeden bir şey söylemem yanlış ama yine de tahmini olarak biraz öneride bulunayım. Anladığım kadarıyla yaklaşık 350-400 kg canlı ağırlığında hayvan aldınız. Aslında bu yaşta daha fazla canlı ağırlık olması gerekirdi. Kurban hayvanı olduğu için böyle olduğunu düşündüm. Bu hayvanlara bu yaştan sonra yağlanma yönünde canlı ağırlık kazandırmak gerekmektedir. Onun için tane yem ağırlıklı rasyonlar yedirmeniz gerekir. Günde 1 kg'ı geçkin canlı ağırlık kazandırırsanız zannedersen kurbanda satmak için uygun hayvanlarınız olacaktır. Hayvanlarınıza günde 5-7 kg arası silaj, 2.5-3 kg saman, 5 kg kadar pancar posası ve 4-5 kg besi yem verebilirsiniz. Zaman ilerledikçe kaba yemleri azaltarak yerine arpa gibi enerji veren yemleri artırarak vermeniz gerekir. Ayrıca vitamin-mineral tozları ve tuz vermeyi de unutmayınız.

Hüseyin Tansel - 11 Aralık 2017, 18:27
Saygıdeğer hocam ben biri yeni aşı yaptırdığım 10 lt kadar süt veren biri doğumuna bir ay kalan düve diğeri bir yaşında bunlara mısır sılajı pancar posası fiğ yulaf otu karışımı kuru yonca saman kesif yem olarak mısır ezmesi arpa ezmesi süt yemi veriyorum. Sorum arpa şart mı şart değilse mısır ezmesiyle arpa ezmesini çıkarsam çünkü bunları ayarlamak zor oluyor bunların yerine ne önerirsiniz birde pelet yem kullansam sadece ve kaba yemi ayrı kesif yemi ayrı versem nasıl olur rica etsem kesif yem ve bu kaba yemleri ayrı olarak ne kadar vermem gerektiğini yazar mısınız sizi çok seviyoruz yayınlara sabırsızlıkla bekliyoruz ALLAH'a emanet olun.

Sayın Hüseyin Tansel,

Hepsi birbirinden farklı olarak beslenmeniz gereken hayvanlarınız var. Ne desem diye düşündüm. Süt veren hayvanlarınızı düve gibi düşünmeyin. Bana kalırsa onlara biraz daha fazla süt yemi vermeniz gerekir. Hepsinin karışım olarak vereceğiniz bir taban yemi yapınız. Örneğin 10 kg silaj, 3kg saman, 3, kg fiğ-yulaf karışık otu ve 3 kg süt yemi veriniz. Süt veren hayvan için üzerini süt yemi ile tamamlayınız. Sizin tarifinizden anladığım kadarıyla ancak böyle bir çözüm önerebilirim.

Kaba ve kesif yemlerin ayrı verilmesi taraftarı değilim. İşkembenin çalışmasını bozuyor. Mümkünse her ikisini karıştırarak veriniz. Mısır ve arpa ezmesini çıkarabilirsiniz. Sadece pelet yem verebilirsiniz fakat bu yemler birbirinin yerine geçen yemler değiller. Pelet yemler süt yemleri ve her türlü yemin karışımıdırlar. Düveler için süt yeminden ayrı yemler var, onları da düvelere yedirebilirsiniz.

Haydar - 08 Aralık 2017, 17:26
Buzağı desteklemeleri ne zaman dagitilacak

Sayın Haydar bey,

Bu sorunuzun cevabını bakanlık birimlerinden alabilirsiniz

Elibol - 08 Aralık 2017, 08:55
Hocam ben 30 kg arpa 35 kg mısır 30 kg kepek karışımı yaptım besiye yeni başladım elimde 3 tane ortalama 200 kg montofon ırkı hayvan var kaba yem olarak sadece saman kullanıyorum hayvanlara gunluk nekadar yem vermeliyim saygılar.

Sayın Elibol,

Günde yaklaşık 2 kg saman veriniz. Gerisini de arpa, mısır ve kepek karışımından sağlayınız. Böyle bir karışıma aslında pamuk küspesi veya ayçiçek küspesi gibi protein veren bir yem de katsanız daha iyi olurdu. Böyle bir yem ile beslemede hayvanlar yeterli kalsiyum alamazlar. Dışarıdan hayvan başına 150-200 gram kadar mermer tozu veya kireç taşı katınız. Ayrıca tuz ve sizin bölgenizden bulacağınız vitamin-mineral tozlarından da yemlere katmanız gerekir.

Hocam iyi günler danalar kapalı ahır da bağlı olarak besleniyor ortalama 200 kg 15 gün oldu bağlanalı 2 kg besi başlangıç yemi 1 kg da kepek 1 kg yonca 1 kg saman ve 5 kg kadar da pancar posası yiyor. Bu düzen nasıl nekadar devam edeyim. Ve hangi miktarda ne artirayim

Sayın Mehmet bey,

Bu düzene devam edin ama hayvanınızın ihtiyaçlarını karşılayamıyorsunuz. Şu anda yonca ve kepeği 1 kg'a yakın artırınız. Aylık olarak yemi değiştirmeniz gerekiyor. Arpa gibi bir yem kaynağı bulunuz ve kepek ile yer değiştiriniz. Bu yemi ve besi yemini aylık olarak 1'er kg artırınız. Bunlara ilave olarak vitamin ve mineral premiks de kullanmanız gerekmektedir.

Selahattin - 05 Aralık 2017, 23:09
Hocam merhaba. 8 adet 6-7 aylık danalarım var.Şuan sabah akşam olmak üzere 1,5-2 kg besi geliştime yemi(hp 15) 1-1,5 kg yonca 1-1,5 kg saman yiyorlar. Ekstra olarak da yaş pancar posası aldım yakında ondan da günlük 2-3 kg vermeyi planlıyorum. Şuan gelişme çağındalar verdiğim 3-4 kg yem ihtiyaçlarını karşılar mı karşılamazsa bana ek olarak kullanabileceğim yemden daha uygun fiyatlı (50kg yem 52 lira) önerebilirmisinix.Soya küspesi Atk yada ptk düşündüm hocam çok pahalı. Günlük 100 mg hayvan başı melasla suladırıp üre katayım dedim zehirler diye korktum.

Sayın Selahattin bey, Güzel bir soru sormuşsunuz. Herkes üre kullanımı hakkında soru soruyor ama korktukları için kullanamıyorlar. Sizin hayvanlarınızın verdiğiniz yem miktarlarından daha fazla yem yemesi gerekiyor. Yani eğer dediğiniz miktarlarda besleme yapıyorsanız hayvanlarınızın gelişmesi mümkün değil. Sizin öncelikle yedirdiğiniz her bir yeme yaklaşık 1 kg ilave yapmanız gerekiyor. Eğer arpa veya mısır gibi tane yeminiz varsa besi yeminden bir miktar azaltarak yerine bu tane yemle birlikte üre ve melas beslemesi yapabilirsiniz.

Üreyi günde hayvan başı 50 gram iki öğünde olmak üzere besleyebilirsiniz. Aslında bunun 2-3 katı kadar da yedirebilirsiniz ama gerek yok. Melası da günde yarım kg'ı geçmeyecek şekilde hayvan başına verebilirsiniz. Üre beslemesi için hayvanlarınızı önce küçük miktarlarda üreye alıştırınız. İki-üç günde bir miktarı artırınız. Hızlı besleme geçiş ve yüksek miktarda besleme sonucunda zehirlenme olabilir. Besi hayvanlarında yüksek kaba yem kullanılıyorsa ve dediğiniz gibi protein katkısı yapamıyorsanız hayvanlar 300 kg canlı ağırlığına gelinceye kadar üre ile besleyebilirsiniz. Bundan sonra protein ihtiyaçları azaldığı için protein katkıları da azalacaktır. Saman veya çayır otu gibi kalitesiz kaba yemleri fazla kullanıyorsanız üre veya protein katkıları ile beslemeye devam ediniz.

Ramazan - 05 Aralık 2017, 21:49
Merhaba Hacom,Hocam toklularım önce iyi gelişiyordu bir sorun yoktu yemini de düzenli yiyorlar .kırkım dan (hayvan yünü traş etme)sonra bir öğün yemin sadece kırık buğday veriyorum hayvanlarım bir türlü gelişme olmuyor çelimsiz duruyorlar acaba neden kaynaklanıyor?

Sayın Ramazan bey,

Çok ayrıntılı bilgi vermemişsiniz. Tek başına kırık buğday hayvanlarınız için yeterli gelmeyebilir. Kırık buğdayın kalitesi hayvanın ihtiyacını karşılamayabilir. Belki protein ihtiyacı vardır. Belki de bazı vitamin ve mineraller yetersiz olabilir. Kırık buğday hayvanlarda şişkinlik yapabilir. Dikkat ediniz. Her bir öğünde farklı yem vermeyiniz. Her öğünde aynı karışım yem olması hayvan için daha iyidir.

Ömer - 05 Aralık 2017, 10:26
Hocam ilginize teşekkür ederim. Bağlı sistem 7-8 ay süreli besi yapıyorum. Besi yemi, arpa ezmesi, pamuk küspesi ve saman, bir miktarda yonca -yulaf otu var. 500-550 kg den sonra ayak sorunları artıyor. Yemi artıramıyorum. Sürekli ilaç tedavisi yapıyorum. Mevcut rasyonu mısır silajı, pancar küspesi , mısır flake, yem katkı maddesi, vitamin-mineral vb gibi yemlerle zenginleştirsem ayak sorunlarına çare olur mu ?

Sayın Ömer bey, Zannedersem daha önce de aynı konu üzerine konuşmuştuk. Mısır flake hariç diğer önerdiğiniz yemlerin ayak hastalığı üzerine olumsuz etkisi olacağını zannetmiyorum. Bağlı sistemlerde 500 kg ve üzeri hayvanlarda ayak-bacak problemleri daha sık gözleniyor. Bu bağlı sistemde olan hayvanların eklem ve taban yapılarında olan bozulmadan kaynaklandığını düşünüyorum. Bunun üzerine ayrıntılı bir araştırma okumadım, sadece benim çok önceki yıllara ait olan tecrübeme dayalı olarak söylüyorum.

Pamuk küspesi gibi proteince zengin yemlerin bu yaşta olumlu etkisi olmamaktadır. Fazla saman kullanmazsanız tane yemlerden sağladığınız protein yeterli gelecektir. Maalesef fazla bir seçeneğiniz yok. Besiyi kısa sürede bitirmek için tane yemlere yüklenmeniz gerekmektedir. Size ete enjeksiyon olarak ADE vitaminlerini yapmanızı önerebilirim. Bazı posalar ve yemler bu vitaminlerden eksiktir. Yemlerinize de premiks olarak organik olan çinko, bakır ve iyot gibi mineraller ile biyotin katılmasını tavsiye edebilirim.

kamillevent kırlı - 01 Aralık 2017, 19:34
Ciftlikbank ismi kayitlarinizda mevcutmu

Sayın Kamil Levent Kırlı, Çiftlikbank ile ilgili bir bilgim yok

+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER