Yetiştirici Soruyor

Emrullah - 16 Eylül 2018, 20:45
Hocam benim mondofon cinsi erkek hayvanda yemi yoncayı azıcık yiyor, geri geri gidiyor sonra aniden yatıyor kalkıyor hemen genleşir gibi yapıyor. Sonra yine yatıyor hastalığı nedir bilginiz var mı?

Sayın Emrullah bey, Eğer sadece bir hayvanda bu durum varsa hayvanın yeme karşı tepkisi iyi değil veya hayvanda yoncaya karşı bir problem oluyor diyebilirim. Çoğu hayvanda aynı durum varsa yoncada hayvanın ağzını yakan bir toksin veya yabancı madde olabilir. Yoncanızın küflü veya kötü kaliteli olmadığına da dikkat ediniz.

mehmet arslan - 12 Eylül 2018, 14:04
Hocam ben Trakya'dan gebe düve getirdim ve ilk doğumlarını yaptılar ve tekrar kızgınlık göstermediler rasyonlarını değiştirdim şimdi de tohumlama attırdım bu sefer de tutmuyor. Nedenleri neler olabilir veya rasyonlarında ne gibi değişiklikler yapmalıyım? Ayrıca bu rasyonu hazırlayan uzman arkadaş silajı yavaş yavaş 18 kg'a kadar çıkarmamızı söyledi ve rasyondaki bypass yağ 3 gündür giriyoruz sizce nasıl bir yol izlemeliyiz? Ayrıca süt ortalamamız toplam sürüde 27 -28 kg. (Rasyon içeriği (15 kg mısır silajı, 2-3kg yonca kuru otu, 9 kg kesif yem ( ME: 2700- HP: 2700 - HY %4,5 - Ca/P:1.9- nişasta: %27), 100g hayvan başı bypass yağ(7350 ME içeriyor)

Sayın Mehmet Arslan, Rasyonunuzda bir eksiklik var gibi görünüyor. Galiba saman girmeyi unuttunuz. Uzman arkadaşın dediği gibi silajı 18 kg, yoncayı 3-4 kg'a kadar ve yemi de 1 kg civarında artırmanız gerekiyor gibi geliyor bana. Doğum sonrası dönemde rasyon enerjinizi tam olarak ayarlayamamışsınız. Zannedersem hayvanlarınız hızlı zayıflamış ve yeni toparlanmaya başlamış. Süt verimini karşılayacak yem tüketimi yetersiz gibi görünüyor. Yağ miktarını 200-300 gram gibi ayarlayınız. Bunların yanında hayvana vitamin mineral takviyesi de yapınız. Hayvanlarınız zayıf kaldığı sürece kızgınlık göstermez ve gebe kalmaz.

yusuf güntürk - 06 Eylül 2018, 10:30
Hocam yoncanın düve ve gebe ineklerde ne oranlarda kullanmalıyım ve fazla kullanımı ne gibi sıkıntılar ortaya çıkarır? Şimdiden teşekkürler.

Sayın Yusuf Güntürk,

Yonca hayvancılık için olmazsa olmaz bir yemdir. Sizin sorunuzu da kur yonca olarak düşünerek cevaplayacağım. Yoncayı son iki ayındaki gebe hayvanlarda kullanmanız halinde doğum sonrası süt felci ve diğer bazı hastalıkları yaşama ihtimaliniz artmaktadır. Bu durum yaşlı hayvanlar için daha çok geçerlidir. Düvelerde yaşa göre değişmekle birlikte yaklaşık 3 kg'a kadar kullanılabilir. İleri gebe hayvanlara da 1-2 kg kadar kullanabilirsiniz.

Onur akcakose - 05 Eylül 2018, 17:53
Hocam buzağı 3 gün önce doğdu. Ayağa kalkamıyor. Kendim ayağa kaldırıyorum. Ön iki bacağını hareket ettirmiyor. Ayakta duruyor arka bacakları hareket ediyor. On bacağı ile denge sağlıyor ama hareket ettirmiyor ön bacaklarını. Ayağa kalkacak olduğunda arka bacaklarını kaldırıyor on bacaklarını kaldıramıyor. Yemesinde içmesinde dışkısını idrarını yapmasında sıkıntı yok. 3'üncü günde hızlı soluk alıp veriyor. Nedeni nedir ne yapmam gerekiyor?

Sayın Onur Akcaköse,

Bu buzağının ayaklarının röntgeninin çekilmesi gerekmektedir. Buna göre karar verilmesi gerekir. Anne karnında veya doğum sırasında bir problem gerçekleşmiş olabilir. Yakınınızda fakülte varsa oraya götürünüz. Mutlaka bir çözüm bulacaklardır.

Özcan - 05 Eylül 2018, 00:31
İneğim hiç yemiyor veteriner geldi serum tedavisi uyguladı ama bu değişim olmadı hızlı soluyor titreme var ıkınma var sebebini öğrenmek istiyorum.

Sayın Özcan bey,

Ben buradan bir şey söyleyemem. Başka bir hekime veya yakınınızda fakülte varsa oraya başvurunuz. Cihazlarla kontrol edilir ve kan analizleri yapılır, sonuç size söylenir.

Fatih - 04 Eylül 2018, 13:33
Hocam iyi günler. Benim bir ineğim var. 6 ay oluyor hala kızgınlığa gelmedi. Tedavi yaptırdık ilaç iğne falan kullandık kızgınlık iğnesi yaptık yine olmadı. Acaba sünger atıyorlarmış. Ben de ineğime attırsam olur mu?

Sayın Fatih bey,

Sizin ineğin yumurtalıklarının kontrol edilmesi gerekir. Bunu yaptırmadan ilaç kullanmanın anlamı yok. Ayrıca hayvanınızın yeminin enerjisi yeterli olmayabilir. Yem aldığınız firmanın teknik personelinden rasyon isteyiniz. Enerji veya mineral-vitamin yeterli değilse hayvan kızgınlık göstermeyebilir. Bu nedenle sünger de taktırsanız fark etmez, hayvan ilaca cevap vermez. Genellikle bu tip hayvanlar en geç 6 ay sonra normal kızgınlık göstermeye başlarlar.

Serdar kilic - 31 Ağustos 2018, 14:49
Nurettin hocam buzağı 1 aylık oldu 2, 3 haftadır yerde ne bulsa ağzına atıyor naylon, toprak, kum, demir kemiriyor. Betonu dişliyor ne yapabiliriz? Annesi de öyle kağıt poşet ne bulsa atıyor ağzına ne gerekiyor tedavi için ilaç falan yazar mısınız çok geç cevap veriyorsunuz hocam.

Sayın Serdar Kılıç, Hem annesi hem de buzağıda mineral eksikliği var demektir. Annesine kaliteli vitamin ve mineral tozlarını günlük olarak yemlerine katınız. Buzağı için ise veteriner hekiminizden içerisinde fosfor, bakır, kobalt, çinko ve selenyum olan iğnelerden yapmasını isteyiniz. Ayrıca günde 30 gram kadar tuz vermeyi unutmayınız. Buzağınıza içerisinde mineral bulunan kaliteli buzağı başlangıç yemleri yedirirseniz bu mineralleri karşılayabilir. Sadece süt mineral yetersizliğine sebep oluyor.

CEMAL AYDİLEk - 31 Ağustos 2018, 09:12
Hocam benim yaşadığım bölgede siyah havuç bol ve bunu kaba yem olarak değerlendirmek istiyorum. Siyah havuç silajı nasıl yapılır tam olarak? Üst üste soru sordum kusuruma bakmayın. Teşekkürler.

Sayın Cemal Aydilek,

Siyah havucu hayvanlarınıza silaj yaparak yedirebilirsiniz. Bunun için örneğin 700 kg havuç ile 300 kg yaklaşık 3-5 cm kadar kıyılmış veya toz samanı ya da kuru otu karıştırarak silaj yapar gibi sıkıştırarak üstünü naylonla hava almayacak şekilde kapatınız. Yaklaşık 3 hafta sonra açıp kullanabilirsiniz. Sadece kırmızı havuçtan silaj yapılmasıyla güzel silajlar elde edilmiyor.

Hocam mrb koyun doğum yaptı doğan kuzunun karnı şişdi ve koyunun ağız südünü yere sağdım ve başka kuzuya doğum yapan koyuna aldırdım kuzu az bişey emdikten ve felç gibi oldu hemen şekerli su içirdim kuzu Kendine geldi aynı eski hali gibi şimdi iyi yni doğan kuzuda hızlı soluma var ve vepek kendinde değil veteriner çağırdım gelmedi hocam kuzuya hangi ilaç tedavisi yapsak iyi olur şimdiden çok teşekkür ederim hocam

Sayın Ali bey, Veteriner hekiminizin neden gelmediğini anlayamadım ama ben buradan size ilaç tavsiye edemem. Başka bir veteriner hekim çağırınız veya kuzuyu kendiniz hekime götürünüz. Hekim hayvanın akciğer ve karnını kontrol ettikten sonra ilaç yazması gerekmektedir.

Muhammed koçer - 30 Ağustos 2018, 22:48
Merhabalar efendim sizlere sunu sormak istiyorum mazot gübre ve yem fiyatlarındaki artış nedeniyle üretici çiftçi zor durumda kırsal kesimde gübresiz ürün hemen hemen hiç olmuyor bunun için destek fiyatlarında artış olacak mı?

Sayın Muhammed Koçer,

Bütün üretici ve yetiştiricilerimizin zor günler geçirdiğini biliyorum. Maalesef bu konuda ben bir şey söyleyemeyeceğim. Bu konuyu bakanlığın ilgili birimlerinden sorunuz.

+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER