Yetiştirici Soruyor

Nazmi - 09 Ekim 2017, 18:18
Hocam öncelikle iyigünler dilerim.İlerleyen zamanlarda 10 adet (3-5 aylık) arası Simental erkek hayvan almayı planlıyorum bilindiği üzere yerli ırklar pek yüz güldürmüyor sizce Simental doğru bir seçim mi bu hayvanları aldıktan sonra 12 ay kadar bi süreçte yetıştirmeyi planlıyoruz Hayvanlarıma hangi ürünlerden yedirmemi veya yedirmememi tavsiye edersiniz .Günde kaç öğün yemleme yapmam yeterli olacaktır Bana iletecek olduğunuz değerli bilgilerden dolayı şimdiden size teşekkürlerimi iletmek isterim.

Sayın Nazmi bey, Simmentaller hem sütçü hem de etçi ırk hayvanlar. Türkiye şartları için iyi hayvanlar olduklarını düşünüyorum. Zaten yetiştiriciler tarafından tutulmaları ve fiyatlarından belli. Bu hayvanların en büyük sıkıntısı daha fazla yem tüketmeleridir. Hayvanlar için yonca, fiğ, saman gibi kuru kaba yemler ile silaj alabilirsiniz. Yonca ve silajı yaşlarına kadar yani büyüyünceye kadar rahatlıkla yedirebilirsiniz. Pancar posası da yedirebilirsiniz. Protein oranı daha yüksek konsantre fabrika yemleri veya küspeleri de ilave olarak kullanabilirsiniz. Hayvanlar yaşını doldurduktan sonra kaba yem ve protein katkılarını azaltmanız gerekecektir. Hayvanlar bu dönemden sonra daha fazla tane yemleri ve fabrika yemlerini tüketirler. Hatta yediklerinin en az 3/4'ü bu yemlerden oluşmalıdır. Bu yemleri her dönemde günde 2 öğün ve taze olarak karışım halinde vermeniz en iyi yoldur. Kolay gelsin

yusuf altınyazar - 05 Ekim 2017, 10:53
slm hocam elimde 3 edet 14-15 aylık düve var.300-350 kg. bunlara günde 3,5 düve yemi-1 kg pamuk küspesi-1 kg arpa-3 kg şeker pancarı posası-kaba yem olarak 4-5 kg saman balyası veriyorum uygunmu.ayrıca 4 edet dişi 6-7 aylık danalarım var bunlara 3 kg besi geliştirme-0,75 pamuk küspesi-0,75 arpa-2 kg pancar küspesi yaş-3-4 kg saman balyası veriyorum uygunmu rasyon

Sayın Yusuf Altınyazar,

Buradan rasyon yapmak oldukça zor ve yanlış sonuçlara sebep olabilir. En iyisi yem aldığınız firma veya çevrenizdeki besleme uzmanlarından rasyon yardımı almanız. Yine de bir şeyler söyleyelim. Düvelerinizi fazla beslediğiniz düşünüyorum. Özellikle bu yaştan sonra pamuk tohumu küspesine gerek yok. Eğer hayvanlarınız yağlı ise düve yemini de 3 kg civarına indirebilirsiniz. 6-7 aylık dişi danalar için tükettikleri toplam yem miktarları çok fazla. Dediğiniz miktada yem yemeleri zor gibi duruyor. Eğer hayvanlarınız dediğiniz aylardaysa samanı 1 kg, yemi 0.5 kg azaltınız, arpa vermeyiniz.

Erdal Özer - 04 Ekim 2017, 12:39
Hocam ben devlet destekli hayvancılığa başlamak istiyorum... 10 büyük baş sağımlık hayvana bakmak istiyorum... Batı karadenizde 10 15 dönüm kapalı cayır ormanlık arazide yapacağım... Tarım kredilerden alınan hayvanları meraya salmak yasak diye duydum doğrumu...

Sayın Erdal Özer, Hayvancılık güzel iştir, tavsiye ederim. Tarım Kredi Kooperatiflerinin meraya salmayı neden yasaklıyor anlamadım. İmkanınız varsa neden salmayacakmışsınız? Böyle bir şartlarının olduğuna ve gerekçelerinin ne olduğuna dair bilgim yok. Kendilerine sorarsanız daha iyi olur.

Hocam Merhabalar,Doğu illerinden temin edilecek Yerli Melez düveleri (Montofon,simental,Holstein ,Yerli Kara vs..) , Etçi kırmızı veya siyah Angus suni tohumlamasıyla Angus -Yerli melez buzağılar elde edip , 4-5 aylığa kadar anne sütü ile besleyerek (süt sağılmayacak) bu buzağıları besicilere ve talep edenlere pazarlamak istiyorum.Yaklaşık 1200 dönüm sulanabilir (iki ürün) ekilebilir alan mevcut. Ryegrass, Silajlık Mısır , Yem bezelyesi/Tritikale Karışımı , Arpa Silajı tarımı yapmakta ve rulo paketleme yapmaktayız.Hedefimiz yukarıda bahsettiğim ürünlerle ve tamamen çeşitli silajlarla besleme yapmak.Başlangıçta yaklaşık 300 başlık bir anaç sürüsü oluşturmayı planlıyoruz. 20 dekarlık bir alanda padoklar oluşturarak , sadece yemliklerin üstü sundurma şeklinde kapatılacak ve doğal gölgeliklerle tam açık alanlar planlamaktayız. (Marmara bölgesi ve güney cephe).(sabit yatırım maliyeti çok düşük)...Sizce bu fikrimiz ülkemiz şartlarında fizibl olabilirmi ve bahsettiğim silaj çeşitleri ile dışarıya hiç bağlı kalmadan bu yetiştiriciliği yapabilirmiyiz.Şimdiden teşekkür eder başarılar dilerim.Saygılarımla

Sayın Erol bey,

Öncelikle çok güzel bir fikriniz olduğunu söylemeliyim. Ben de yakın zamana kadar zannedersem size yakın bölgelerde özellikle yağışı bol alan Çanakkale'ye yakın bölgelerde böyle bir yetiştiricilik yapabilir miyim diye biraz araştırmada bulunmuştum. Alanlarınızın sulanabilir veya bol yağış alması oldukça önemli.

Bu tür bir yetiştiricilik için hastalıktan ari bir işletme kurmanızı öncelikle önerebilirim. Alacağınız hayvanlara bazı hastalıklar açısından analiz yaptırarak anaç dişi sürünüzü kurmanız gerekmektedir. Ya da yurtdışı kökenli hastalıktan ari damızlık getirebilirsiniz. Daha sonra ise getirdiğiniz ırka mahsus etçi tohumlar kullanabilirsiniz. Buzağılar anneleriyle 6-8 aya kalmaktadırlar. Silaj ve kuru otlarla besleme yapabilirsiniz. Özellikle etçi ırklar için toprakta eksik olan mineralleri takviye ettiğinizde güzel sonuçlar alabilirsiniz. 300 baş için meranız yeterli olmayabilir ama silaj ve kuru otla takviye edebilirsiniz. Padoklarınızı taşınabilirb elektrikli çitlerle daha ucuza ve pratik oluşturabilirsiniz. Yemlik alanları ve sulukları hareketli olarak inşa edebilirsiniz. Yatırımınızın karlı olup olmayacağını tam olarak söyleyemem. Eğer aynı arazide yetiştirdiğiniz ürünleri elde ettiğiniz buzağıdan fazla fiyata satabiliyorsanız karlı olmayabilir. Buna siz karar verebilirsiniz. Bence karlı ve güzel bir yatırım olacak gibi duruyor.

Abdulkadir Bayraktar - 01 Ekim 2017, 14:04
Hocam öncelikle hayırlı günler bir kaç tane sorum olacak. Toplam da 50 büyük baş kapasiteli sağmal çiftlik açmayı düşünüyorum. Çiftliği açacak arsa var ama ekip biçmeye arsamız yeterli değil. (ilk yıl için geçerli diğer yıllar eksiği tamamlayacağım) Girişimcilik derslerinden öğrendiğim kadarıyla hammadde ihtiyacı olan işletmeler en az 6 ay bu ihtiyacı karşılamalı ya da ihtiyaç parasını kenara koyup ayırmalı. Ben de böyle yapmayı düşünüyorum. Sizce bu fikrim doğru mu? Yoksa çiftlik daha en baştan batar mı? İkinci sorum çiftliğe genç hayvanları almayı düşünüyorum. Strese girmeyip kolay alışsınlar sizce iyi bir fikir mi? Almak istediğim hayvanlar holstein cinsi sütçül inek. Bu ineklerin günlük tüketimleri né kadardır lira olarak ? Yani günlük kaç lira masrafı olur bir ineğin? Çünkü ona göre hammadde yatırımı yapacağım. Bir de hayvana hangi gıdadan ne kadar vermeliyim? Saygılar hocam şimdiden teşekkür ederim.

Sayın Abdulkadir Bayraktar,

Öncelikle yaptığınız tercihte başarılı olmanız, bol ve berketli kazançlar sağlamanızı temenni ediyorum. Hayvancılık bereketli bir iştir. Tabi 24 saat ilgilenmeniz, çabuk usanmamanız ve devamlı kendinizi geliştirmek şartıyla.

Girişimcilik derslerinde tam olarak ne anlatılıyor bilmiyorum ama inekçilikte özellikle yedireceğiniz kaba yemleri 1 yıl süreyle temin etmeniz çok önemlidir. Fabrika yemleri veya ham maddeleri parça parça alabilirsiniz. Kaba yemleri almak için paraya ihtiyacınız olacaktır. Bunu sağlamanız gerekir diye düşünüyorum. Hayvan olarak da gebe düve almanız tavsiye edebilirim. Genellikle sağılan hayvanlardan çiftlik kurulmaz. Bu hayvanların günlük tüketimleri verimlerine göre genellikle 10 TL ile 20 TL arasında değişebilir. Bence girişimcilik dersi gibi bir süt ineği işletmesine giderek orada da ders almanızda fayda var. Orada hayvanların verim ve yaşlarına göre ne kadar yediklerini ve ne kadar masraflı olduklarını kendiniz daha iyi değerlendirebilirsiniz.

Murat Çolak - 01 Ekim 2017, 13:56
Hocam besili hayvanlar da kuru yonca samanı kullanarak besi yapabilir miyim acaba hayvanlar da gevşeme ölümü kilo kaybı olabilir mi?

Sayın Murat Çolak,

Besili hayvan dediğinizden yaşını geçmiş yaklaşık 500 kg canlı ağırlığındaki hayvan olduğunu varsayarak cevaplayacağım. Yonca protein ve kalsiyum yönünden zengin değerli bir kaba yemdir. Elbette her hayvanda kullanılabilir. Ben daha çok genç besi hayvanlarında kullanılmasını tavsiye ediyorum. İçeriğindeki kalsiyum hayvanın iskeletini geliştirirken, proteini ise et tutmasını sağlayacaktır. Besili hayvanlarda ise biz ette yağlandırma yapmak isteriz. Yani kuru yonca gibi kaba yemleri fazla yedirirseniz fazla protein tüketimine ve enerji yetersizliğine sebep olabilirsiniz. Hayvanınızın kilo alması azalabilir. Yine de 1-2 kg gibi düşük miktarlarda yedirebilirsiniz. Hızlı ve fazla kilo aldırmak istiyorsanız mısır ve arpa gibi tane yemlerle birlikte fabrikaların besi yemlerin tercih edebilirsiniz.

Tkeser - 26 Eylül 2017, 15:03
Sayın Hocam 2 adet 6 aylık danamız var nasıl besiye çekebilirim ne gibi yemler kullanmam gerekiyor? Şuan ortalama buzağı başlangıç 3 kg yem 1 kg arpa kırması 1 kg Mısır kırması ve 2 kg civarında saman kullanıyorum.

Sayın Keser,

Her şeyin doğru olduğunu kabul edersek verdiğiniz yemlerle hayvanların besi ihtiyaçlarını hemen hemen karşılarsınız. Eğer elinizde mısır silajı, yonca ve şeker pancarı posası gibi yemler olsaydı daha az fabrika yemi gibi yem kaynaklarından kullanır ve daha ucuza besleme yapardınız. Size önerim mısır silajı ve bu yaşlardaki hayvanlarınıza yonca, fiğ gibi proteini iyi olan kaba yem kaynakları ile beslemeniz.

Ahmet Bayran - 19 Ağustos 2017, 18:56
Hocam çiftlikten saanen keçisi aldık. Aldığımız ilk 1 2 gün 3 kg civarında süt aldık daha sonra azaldı. Şuan 2 lt alıyoruz. Onlar çiftlikte 1 kg süt yemi silaj ve yonca veriyorlardı. Bizde silaj yok onun yerine 'kırık mısır ver günde 100 gr aynı etkiyi gösterir' dedi oradaki veteriner. Hocam silaj vermiyoruz diye mi düştü verim? Ayrıca hocam silaj sütte koku yapar mı?

Sayın Ahmet Bayran,

Zannedersem silaj olmadığı için süt düşmüş. Bir de hayvanlar yeni yerlerinde alışamadıkları için strese girmiş olabilirler. Onların verdiği silaj miktarı yerine 100 gram mısır ile birlikte geri kalanı yonca ile tamamlayınız. Sağımdan önce vermezseniz koku olmaz. Ayrıca bozuk ve kokuşmuş, kızışmış silaj da koku yapar. Bunları hayvanlarınıza yedirmeyin.

osman özcan - 16 Ağustos 2017, 14:35
Hocam verdiğiniz destek için şimdiden teşekkürler. 3-4 aylık erkek buzağıları besiye alıp kesime kadar besleyeceğim besi sürecinde mısır silajı kullanmayı düşünüyorum silajı kaç kg canlı ağırlıktan itibaren vermeliyim yada hayvan kaç aylıkken bir de kaçıncı aydan itibaren silajı vermeyi kesmeliyim. Bir hayvan için toplamda kaç kilo mısır silajı depolamalıyım? Teşekkürler.

Sayın Osman Özcan,

Silajı 3 aylıktan itibaren hayvanlarınıza yedirebilirsiniz. Besi sonunda ette sararma gibi bir problem ile karşılaşılabiliyor. Bu hastalık durumu değildir, gayet normal bir surumdur. Mısır buluna yemler eti sarartabilirler. Ancak bizim kasap ve tüketicilerimiz bu rengi normal karşılamıyorlar. Bu nedenle besinin son 1-2 ayında mısra dayalı yemleri azaltınız ya da kesiniz. Hayvan başına bir yıl için 7-8 kg silaj depolarsanız, zannedersem sezonu bitirebilirsiniz.

erhan saraç - 13 Ağustos 2017, 17:47
Elimdeki malzemeler; mısır sılajı, arpa, saman, yonca... Bu yem malzemeleri ile kurudaki ve gebelik dönemine göre gebe koyunlara rasyon örneği verebilir misiniz? Ayrıca ne tür premix kullanmalıyım?

Sayın Erhan Saraç,

Daha önceden de söylediğim gibi hayvanı ve ortamını bilmeden rasyon vermek yanlış olacaktır. Bu dönemde hayvanların ihtiyaçları fazla değildir. Onun için ağırlıklı olarak kaba yemlerle beslenirler. Mısır silajı ve arpa yağdırma özelliğine sahip yemlerdir. Hayvanlarınız yağlandırmaktan sakının. Kurudakilere 0.5-1 kg saman, 0.5 kg yonca, 1 kg silaj, 0.25-0.5 kg arpa verebilirsiniz. Gebeliğin son 15 gününde samanı azaltınız, yoncayı artırınız. Ayrıca doğum sonrası vereceğiniz süt yemini vermeye başlaynız. Bu yemlerle toz premiks kullanmanız zor olabilir. Yalama kovası şeklinde premiks kullanabilirsiniz.

+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER