Yetiştirici Soruyor

CEMAL AYDİLEK - 15 Mart 2018, 16:39
hocam, buzağı emzirme kovalarında buzağı besleme doğru bir yöntem mi? biz biberonla 40c' de süt veriyoruz kovada aynı sıcaklık sağlanıyor mu yoksa soğuk süt uygulaması mı yapıyorlar.Şimdiden teşekkür ederim.

Sayın Cemal Aydilek,

Ben emzirme kovası yerine emzikli buzağı biberonları ile beslemeyi daha fazla tavsiye ediyorum. Hayvan sütü daha iyi alıyor ve sindirerek faydalanıyor. İshal olma riskini de azaltıyor. Sütün sıcaklığını hava sıcaklığına göre ayarlayınız. Buzağı sütü içtiği zaman beden ısısına yakın olmalıdır. Yani soğuk havalarda daha fazla ısıtınız. Buzağı maması kullanıyorsanız fazla ısıtma yağın ayrışmasına sebep olabilir dikkat ediniz. Bence siz biberonla ılık süte devam ediniz.

süleyman boztepe - 15 Mart 2018, 10:46
hocam iyi günler inegim 7 ay önce buzgı attı 10 gün önce veterinerimiz içini temizlesin diye ilaç koydu ama 3 gün sonra hayavandan kirli siyah kan gelmeye başladı halen devam ediyro veterinere sordum normal dedi inegin yemesinde içmesinde sıksıntı yok bu durumun hayvana zararı olurmu

Sayın Süleyman Boztepe,

Hekim arkadaş normal tedaviyi yapmış. Akıntının bir süre daha gelmesi gayet normal ve istenilen bir durumdur. Hayvanınızın iştahını kontrol ediniz. Yemesi ve içmesinde problem olursa tekrar veteriner hekiminize başvurunuz. Belirli bir zaman sonra iltihaplı akıntı da gelebilir. Bu durumda tekrar tedavi ihtiyacı olabilir.

Sedat - 11 Mart 2018, 14:48
Hocam merhaba 5 aylık gebe düve dün yediği tüm yemi agzindan geri çıkardı iştahı yok gebeliği göz önünde bulundurularak hangi ilacı kullanmami tavsiye edersiniz

Sayın Sedat bey,

Siz en iyisi hayvanınızı bir veteriner hekime muayene ettiriniz. Buradan ilaç tavsiye etmek yanlış olacaktır. Yemlerinizde küflenme varsa ağız veya yemek borusunda yanmalara yol açabilir. Mide de problemlere yol açabilir. Yemek borusunda yapısal problemler olabilir. Rasyonda sap oranı düşürerek, kuru yonca, kepek gibi yemleri verebilirsiniz.

Ali yaprakoglu - 08 Mart 2018, 21:24
Hocam tam olarak anlatamadım ben koyunlarıma fenni yemle.beraber o katkıyı vermeyi düşünüyorum 1kilo yemde toplam 13.4mg bakır almış olacaklar 3.4değil yani (hangisi organik-inorganik bilmiyorum) ama yem katkısındaki sülfür-çinko-molibden bunlar zehirlenmeyi önlüyor dediler ürünümüz yeminizle etkileşimi yok kullanın dediler ama güvenemedim size sorayım dedim fenni yemin analiz raporu 1kilodaki, yem katkısınınki 10 kilodaki değerleri gösteriyorEğer yine zehirlenme olur derseniz bi çözümüm.daha var %50 fenni yem+%50 yulaf ezmesi vereyim yem katkısındanda koyun başı 5-10gram koyayım bu seferde sorun olurmu ?

Sayın Ali Yaprakoğlu,

Sizin hangi yemden ne kadar yedirdiğinizi ve hayvanlarınızın özelliklerinin ne olduğunu bilmiyorum. Verimleri hangi dönemde onu da belirtmemişsiniz. Sadece verdiğiniz bilgiler üzerinden size yardımcı olmak istedim.

Yem katkıcı olan kişiler tarafından verilen bilgiler doğru olmakla birlikte biz analiz yaptırmadan molibden veya kükürt yüksekliğinin ne boyutta olduğunu tam olarak bilemeyiz. Bu nedenle bakır emilimi engelleyip engellemedikleri veya hangi oranda engelledikleri hakkında bir fikir ileri süremeyeceğim. Sizin sorunuz oldukça hassas bir soru ve ben sadece size genel bilgiler verebilirim.

İşkembeli hayvanlar sadece fabrika yemler ve konsantre yem kaynakları ile beslenemezler. Hayvanların ihtiyaçları kaba yemlerle karşılanamayınca eksik kısım bu yemlerle tamamlanır. Siz sadece konsantre yemlerle besleme yapıyormuşsunuz gibi bilgi veriyorsunuz. Normalde yedirdiğiniz yemlerin yarısından fazlası kaba yemlerden oluşması gerekir. Sonuç olarak sizin fabrika yeminizden günde 1 kg verirseniz ve 10 gram yem katkısı sağlarsanız 13.4 mg bakır tüketeceklerdir. Bu rakamın zehirlenme rakamlarından daha düşük olduğunu söyleyebilirim. Siz çok fazla sıkıntıya giriyorsanız toplam yedirdiğiniz tüm yemlerde bakır, kükürt ve molibden analizi yaptırınız onun üzerinden değerlendirme yapalım.

ali yaprakoğlu - 07 Mart 2018, 17:50
Hocam merhaba bu sorunun biraz aciliyeti var yardımcı olursanız çok memnun olurum size 1ay önce yazmıştım cevabınızdan yem katkısı kullanmam gerektiğini anladım.Bu katkıyı üreten firmayla irtibata geçtim hiçbir sorun olmaz al dediler ama güvenemedim birde siz bakarmısınız benım fenni yemin bakır içeriği yüksekmiş bu sebeple diğer katkıyı kullanırsam sorun yaşarmıyımFENNİ YEM ANALİZİ:koyunlarımıza 1 kiloda vitaminA 5500ıu ,vitamin d3 300ıu , 80 mg demirsülfat, 0.8 mg iyot anhidrit, 0.30 mg kobalt karbonat monohidrat, 10mg bakırsülfat, 30mg mangan oksit, 50mg çinko oksit, 0.3mg sodyum selenit içeren yemi kullanıyoruz YEM KATKISI:ilave olarak Xmarka yem katkısı buldum içeriği şöyle:vitaminA 800.000ıu,vitamin d3 360.000ıu ,vitaminE 7.000ıu ,vitaminK3 900mg ,kalsiyum 220mg ,fosfor 40mg ,folik asit 5mg ,magnezyum 110mg ,sodyum 450mg ,iyot 50mg ,kobalt 50mg ,selenyum 90mg ,sülfür 550mg ,bakır 3.400mg , molibden 50mg ,demir 16.000mg ,çinko 13.000mg ,mangan 12.500mgBu yem katkısından kullandıgım yeme ilave olarak koyun başı 10gram verebilirmiyim günde ? bana kullanabilirsin dedi üretici firma ama güvenemedim birde size sorayım dedim miktarlar karışmasın diye virgüllerle ayırdım mineraller organikmi inorganikmi o konuda bir bilgim yok cevabınız bekliyorum

Sayın Ali Yaprakoğlu,

Belirttiğiniz miktarlarda yemdeki bakır düzeyi yüksek görülüyor. Yem katkısındaki bakır ile günde hayvan başı 3.4 mg bakır alacağı anlaşılıyor. Bu miktar bakırın tehlike oluşturacağını düşünmüyorum. Özellikle yem tüketiminin az olduğu besleme dönemlerde katkıdan sağlanan bakır hayvanın ihtiyaçlarını karşılayabilir. Katkının sadece bakır değil birçok mineral ve vitamini de takviye edici özelliği bulunmaktadır. Özellikle stres dönemlerinde bunların etkisi daha da önemli hale geliyor.

Hocam küçükbaş için rasyonda molibden/bakır oranı nasıl olmalı? Molibden aşırı yüksek olması sorun yaratır mı?

Sayın Yakup bey,

Eğer bu sorularınız ticari kaygı ile soruyorsanız lütfen yenilemeyiniz. Ben burada yetiştiricilerimize bilgi sunmak, problemlerine öneri getirmek için bir sosyal sorumluluk ve yardımlaşma amacıyla kendi boş zamanımdan ödün vererek cevap vermeye çalışıyorum. Son zamanlarda özellikle mineral katkılarındaki vitamin ve minerallerin hesaplanması ile ilgili sorular çok sayıda gelmeye başladı. Zannedersem ticari firmalar çözüm getiremedikleri hesaplamalarını bana sorup cevap bulmaya çalışıyorlar. Umarım böyle bir durum yoktur.

Sizin bir yetiştirici olduğunuzu varsayarak topraktaki molibden oranının barsaklardan bakır emilimini azalttığını hatta engellediğini söyleyebilirim. Bu durumda rasyondaki bakır oranını artırmak gerekir. Bakır zehirlenmesi sırasında molibden kullanılarak bakırın sindirilmesi engellenmeye çalışılır. Bakır/Molibden oranı 10:1'i geçmesi durumunda zehirlenme olabilir.

Ömer - 28 Şubat 2018, 00:50
Küçükbaş yemimizde 1 kiloda 0.450 mg sodyum bulunuyor bu miktar yüksek mi?

Sayın Ömer bey, Sodyum fazlalığı tuz ile ilişkili olarak artar. Yani tuz arttıkça sodyum artar. Kaba yemler sodyum yönünden yetersizdirler. Bu ihtiyaç konsantre yemlere tuz katılarak giderilir. Hayvanınızın günde 5 gram kadar tuz tüketmesi gerektiği düşünüldüğünde belirtiğiniz miktar oranlar içerisinde sayılabilir, hatta düşük olabilir.

Hocam 4 yaşındaki gebe keçide baş kısmında tüy dökülmesi nedeniyle açıklık olması normal midir?

Sayın Adnan bey, Tabii ki normal bir durum değildir. Eğer yemlik veya benzeri ağıl içi bölümlerde kıl dökülmesine sebep olan bir durum yoksa ya paraziter kökenli, ya da çinko gibi mineral eksikliğine bağlı olarak oluşabilir. Bir veteriner hekime danışmanıza fayda var, gerekli ilaçları verebilir. Ayrıca hayvanlarınıza vitamin ve mineral katkıları vermeyi unutmayınız.

Merhaba hocam kuru dönemde küçükbaşların günlük A,D,E vitamin ihtiyaçları ne kadar? Hatta mümkünse mineralleride yazarsanız cok iyi olur (özellikle selenyum,demir,kobalt,kalsiyum,) internette bu bilgiler maalesef bulunmuyor yada biz bulamıyoruz.

Merhaba Bahar hanım,

Oldukça geniş bir soru sormuşsunuz. Oturup hesap yapmak gereken bir konudur. Hayvanın kg canlı ağırlığı için 110 IU vitamin A, 10-15 IU vitamin D ve 1.6 IU vitamin E tavsiye edilmektedir. Rasyonların olduğu haliyle durumunda kalsiyum 8 g/kg, fosfor 3.5 g/kg, bakır 5 mg/kg, kobalt 0.5 mg/kg, selenyum 0.3 mg/kg düzyinde katılabilir. Hayvanın ihtiyaçlarının yem maddeleri, su, besleme idaresi ve çayır mera özelliğine göre değiştiğini unutmayınız.

Ulaş mert özataş - 24 Şubat 2018, 22:49
Hocam merhabalar 12-13 aylık besi hayvanım yem yemiyor aynı bölmede olduğu diğer hayvanlar yem yedirmiyordu ben de farklı bir yere koydum fakat besi yemi yemiyor sadece ot yiyor neden böyle oluyor acaba?

Sayın Ulaş Mert Öztaş,

Oldukça seçici, huylu bir hayvanınız varmış. Bence bu hayvan diğer havanların yanındayken de yem yememiş olabilir. Bireysel, hayvana mahsus bir özellik olabilir. Bu hayvan için melas içeriği fazla olan veya tuz içeriği fazla olan başka yemler deneyebilirsiniz. Yemine maya katabilirsiniz. Bazı hayvanların enerji metabolizması tam çalışmadığı için enerjiyi değerlendiremiyorlar. Vitamin ve mineral eksikliği de iştahsızlığa yol açabiliyor. Bu hayvanlar genellikle konsantre yemleri yemek istemiyorlar. Melaslı veya tuzu hafif artırılmış yemlerin bu problemi çözeceğini düşünüyorum.

+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER

Sayın Cumhurbaşkanı'na çağrımız;Ülkenin stratejik kuruluşları olan şeker fabrikalarının mevcut politikalarla özelleştirilmesi durumunda birçok fabrika kapanmak zorunda kalacaktır. Fabrikaların kapanması ülkenin pancar üretimini tehlikeye sokacak ve şeker sektöründe derin yaralar açacaktır. Bu özelleştirmenin tek kazananı ABD merkezli mısır şurubu üreticisi Cargill olacaktır.


Çiftçinin ve ülke ekonomisinin kaybetmemesi için şeker fabrikalarının özelleştirmeye değil ‘YENİDEN YAPILANDIRMAYA’ ihtiyacı var. Onun için başta çiftçi ve işçi olmak üzere 80 milyon tüketici daha önce kamu yararına birçok konuda yaptığınız gibi sizden gelecek sevindirici bir haberi bekliyor.