Yetiştirici Soruyor

Ahmet Genç - 01 Ağustos 2017, 09:41
Merhaba hocam hayvan bakımıyla alakalı birkaç kitap okudum ama bilgiler bana yetersiz geliyor. Bana bir kitap önerebilir misiniz? teşekkürler.

Sayın Ahmet Genç,

İnternette çok sayıda hayvancılık ile ilgili kaynak bulunmaktadır. Bizim ilgilendiğimiz kaynaklar genellikle yabancı kökenli ve araştırma şeklinde olanlar. Yetiştiriciler için bu konularda kaynak bulmanın zor olduğunu düşünüyorum. Zira hayvancılık kitaplarının çoğu teknik personel veya öğrenciler için yazılmıştır. Yetiştiriciler için doyurucu kitapların bulunamamasının büyük bir eksiklik olduğunu kabul ediyorum. Bu konuda size yardımcı olamadığım için çok üzgünüm.


Sn.Hocam merhaba, Besi hayvanlarında arpa ezmesinin günlük olarak nasıl verileceği ile ilgili bir bilgim yok. İnternetten ufak bir araştırma yaptım fakat faydalı bir bilgi elde edemedim. Bu konuda yardımlarınızı talep ediyorum. Teşekkürler

Sayın Caner bey,

Türkiye şartlarında arpa çok kuruduğu için ezme silindirlerinin arasında çoğunlukla ufalanıyor. Bizim amacımız arpa ve buğday gibi tane yemlerin çok ufalanmadan tabiri caizse “un ufak olmadan" hayvanlara yedirilmesidir. Arpa ezmesinde ufalanmayı engellemek için günlük hazırladığınız ezme işleminin 1-2 saat öncesinde arpa ağırlığının %10'u kadar suyu arpa üzerine serpiniz ve yığına ilelmesini sağlayınız. Bu arpanın pul şeklinde ezme makinasından çıktığını göreceksiniz. Makbul olanı budur. Uzun süre depolayacaksanız fazla sulandırılmış ezmede kızışma olabilir. Devamlı kontrol edip, dikkatli olunuz.

Ömer bekteş - 23 Temmuz 2017, 16:15
Selamün aleyküm hocam. 18 gün gecikmeli buzağım oldu. İlk ısıttıktan beş dakika sonra buzağıyı uygun şekilde asılıp çıkardık. Ama hiç böyle ölümle karşılaşmadık. Veterinere sorduk geç müdahale etmişsin dedi. Burnundan soluk alamadı. Ağzını açıp bağırdı bu şekilde öldü. Sizce bunun nedeni nedir? Ve bu şekilde olursa nasıl müdahale etmeliyiz?

Sayın Ömer Bektaş,

Buradan bu tür sorulara cevap vermek oldukça zor. Hayvanın 18 gün geç doğumdan ziyade bir önceki tohumlamadan olduğu daha mantıklı görünüyor. Eğer doğumunun geciktiğini düşündüğünüz hayvanlarınız varsa veteriner hekim arkadaşlara danışabilirsiniz. Onlardaki ileri teknoloji cihazlar hayvanın canlılığı ve durumunu tespit edebilir. Hatta cihaza gerek kalmadan tecrübeli hekim arkadaşlar buzağının doğum öncesi sağlığı ve durumu hakkında size rahatlıkla bilgi verebilirler.

Yetiştiriciler genellikle ilk gördükleri zamanı doğum başlangıcı olarak kabul ediyorlar. Oysa çok daha önce doğum başlamış olabiliyor. Kimi zamanda hayvanın doğumu gecikince akciğerlerine doğum suyu çekilebiliyor. Bu nedenle hayvan nefes alamayıp ölebiliyor. Ölmeyenlerde de haftalar sonra bu nedenle ciddi hastalıklar gözlenebiliyor. Bu tür vakalarda hemen hekiminize müracaat ediniz. Zira hekim arkadaş sıkıntılı doğan buzağılara kalp ve solunum sistemini uyaran, takviye eden ilaçlar yapacaktır. Ancak bu müdahale hayvanınızı ölümden kurtarabilir.

Volkan - 22 Temmuz 2017, 22:54
İyi akşamlar hocam. Buzağı büyütme yemi kilo mu aldırır, çatı mı oluşturur? Yem çeşitleri ve işlevleri hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Sayın Volkan bey,

Herkesin kafasını karıştıran sorulardan birisini sormuşsunuz. Buzağılar için genelde iki yem bulunmaktadır. Bunlardan ilki doğumdan sonra sütten kesim dönemi ve bir süre daha verilen “Buzağı başlangıç" diğeri ise daha sonra yedirilmeye başlanılan “Buzağı büyütme" yemidir. Buzağı başlangıç yemi hayvanın büyümesinin oldukça yüksek olduğu süt içme döneminde verildiği için proteini yüksek ve kaliteli, enerji ile diğer besin maddeleri daha yüksek olmalıdır.

Buzağı büyütme yeminin yedirilmesi ise buzağının canlı ağırlık artışının düştüğü ve hayvanın sütten kesildiği döneme denk gelir, bu yemde protein ve besin maddeleri biraz daha düşüktür. Bu yemler hayvanın gelişmesi ve iskeletinin-kemiklerinin büyümesini sağlar. Hayvan dişi ise ilk tohumlama dönemine kadar büyüme bu yemle devam ettirilir, genellikle daha sonra düve yemlerine geçilir. Bu yemlerin yanı sıra enerji ve protein hesaplaması iyi yapılmalı, hayvanın ihtiyaçlarını tamamlayacak saman, yonca, silaj ve fiğ gibi diğer kaba yemlerin miktarı da dengelenmelidir.

Fahrettin tosun - 14 Temmuz 2017, 22:35
Hocam merhabalar saygılar selamlar hocam 18 adet büyükbaş hayvanım var elimde. Arpa, buğday, tane darı ile fiy samanı buğday samanı, arpa samanım var. Toplam altı çeşit 3 tonda besi yemi aldım. Buğday, arpa, tane darıyı yem kırma makinasında kırıyorum, samanları ise yem karma da karıyorum fakat hayvan basına ortalama sabah akşam kaç kilo vermem lazım? Yardımlarınız için teşekkürler.

Sayın Fahrettin Tosun, Hayvanlarınızın özelliklerini bilmeden ve görmeden uzaktan size rasyon yapmak hem zor hem de mantıklı değil. Yem hazırlanması ile ilgili biraz bilgi verebilirim. Arpayı ezme olarak veriniz. Buğdayı un şeklinde öğütmeden bulgur tarzı kırma şeklinde yediriniz. Darı veya mısırı ise öğütebilirsiniz. Eğer proteinli yemler kullanıyorsanız genç hayvanlarda samanı az miktarda girebilirsiniz. Genç hayvanlarda yonca daha fazla kullanılmalıdır ve hayvan daha iyi değerlendirir. Hayvan fiğ samanını daha iyi değerlendirebilir. Hayvanlarınız gençse proteini yüksek olan besi yemini, 350-400 kg canlı ağırlığı geçtiyse proteini daha az, enerjisi fazla olan yemi tercih ediniz. Hayvanının besi sonuna doğru yaklaştıkça kaba yemi azaltacak, tane yemi artıracaksınız

Mehmet Ali - 14 Temmuz 2017, 09:58
Hayırlı günler hocam. Simental cinsi besi danaları mevcut elimde canlı 500-550 kg. Bugüne kadar hep tartım yaptım 1.9 kg ile 1.6 kg arasında canli ağırlık artışı oldu. 650-700 kg'a kadar bakmayı pilanlıyorum. Bu şekilde canlı artışları devam eder mi? Bir de 650 ile 700 kg arasında yağlı kesimde randıman yüzde kaç olur? Vereceğiniz bilgi için tsk ederim.

Sayın Mehmet Ali bey, Simmental danalardan aldığınız verimler oldukça iyi ve anlaşılıyor ki hayvanlarınıza iyi bakım ve besleme uyguluyorsunuz. Yaşı küçük, çayır veya meradan yeni gelmiş ya da kaba yem ağırlıklı beslenen zayıf fakat sağlıklı hayvanlarda telafi edici büyüme diye bir büyüme gözlenmektedir. Yani hayvan önceden alması gereken kiloyu daha sonra iyi beslemeye geçildiğinde canlı ağırlık artışını normale göre daha da artırarak gösterir.

Zannedersem sizde böyle bir durum oluşmuş. Besinin ileriki günlerinde Simmentallerin alması gereken normal canlı ağırlık artışına geri dönmüş. Hayvanlarınızı elbette 650-700 kg canlı ağırlığa kadar besleyebilirsiniz. Bu kilogramlarda da 1.4.-1.6 kg canlı ağırlık da elde edebilirsiniz. Bununla birlikte hayvan ağırlaştıkça 1.6 kg canlı ağırlık artışı için daha fazla yem yiyeceğini unutmayınız. Simmentaller diğer hayvanlara göre daha az yağlanma göstermekle birlikte sizin iyi enerji beslemesi yaptığınız düşünerek yağlı karkas ağırlığınızın %56-58 civarında olacağını düşünüyorum.

Mustafa Çınar - 07 Temmuz 2017, 23:28
Güneşin danaya zararı olur mu ?

Sayın Mustafa Çınar,

Güzel ve her zaman merak edilen bir soru sormuşsunuz. Hayvanların güneş ışını alması iskeletlerinin gelişmesi için önemlidir. Özellikle kış şartlarında ve havaların kapalı olduğu zamanlarda devamlı olarak güneş görmesini tavsiye ediyorum. Bu özellikle yaşı küçük ve genç hayvanlar için önemlidir. Güneş gören hayvanın gelişimi daha iyi oluyor. Ayrıca bazı vitaminlerin vücuttaki üretimi güneş ışını sayesinde yapılıyor. Eğer hayvan güneş alamıyorsa, kapalı ortamda besleme ve barındırma yapılıyorsa biz bu vitaminleri ya yemlerine katıyoruz, ya da düzenli olarak enjeksiyon yaparak sağlamaya çalışıyoruz. Ayrıca hayvanların üreme dönemleri ve kızgınlıkları üzerine de güneş ışınlarının etkisi bulunmaktadır. Güneş görmeyen ve kapalı mekanda kalan hayvanların vücutlarında mantar ve küf üremesi daha fazla oluyor. Güneş görmeyen, kapalı mekanlarda ve rutubetli ortamlarda uzun süre bekletilen yemlerde de mantar ve küf üremesi gerçekleşebiliyor.

Güneş ışınlarının kısıtlı olduğu zamanlarda faydası olmakla birlikte yaz aylarında hayvan üzerinde aşırı ısı yükü oluşturması nedeniyle hayvanların verimlerini düşürüyor, mide ekşimesi, süt yağı düşmesi ve ayak hastalıkları gibi problemlere sebep olabiliyor. Biz buna ısı veya sıcak stresi diyoruz. Bunu önlemek ve hayvanı serinletmek için yaz aylarında hayvanları güneş ışınlarından koruyacak yalıtımlı sundurma, çatı sistemleri, duş sitemleri ve havalandırma sistemlerinden faydalanmamız gerekmektedir. Yemleme metotlarımızı da değiştirmemiz gerekmektedir.

Kısaca güneşin yetersiz olduğu aylarda güneşe çıkartma, güneşin yoğun olduğu aylarda da güneşten koruma için birtakım önlemler almamız faydalı olacaktır.

Doğan dadaş - 02 Temmuz 2017, 20:15
Hocam yeni doğmuş buzağı ayaga kalkamıyor arka sol bacağı çarpık durup arka uzatıyor ancak geri çekemiyor tırnak boğumunu duzeltemiyor fakültede film çekildi herhangi bir kırık çıkık yok sinir ezilmesi teşhisi konuldu ve Ademin yeldif ve nervit ilacı kullandık hiçbir ilerleme görülmedi yardımınızı rica ediyorum

Sayın Doğan Dadaş,

Fakültede tam teşhisini koyarak tedavi için gerekli ilaçları verdiklerini düşünüyorum. Bu tür hastalıkların iyileşmesi biraz zaman alabiliyor. Buzağının anne karnındaki kalış pozisyonu ile de ilgili olabilir. Tedavinin etkili olması için beklemek lazım. Bu aralıkta hayvanın zaman zaman güneşe çıkmasının yanı sıra yeterli miktarlarda süt ve buzağı başlangıç yemleri ile besleme yapılması bu kadar tedaviden sonra yapılabilecek uygulamalar olduğunu düşünmekteyim. Maalesef bu tür problemlerde fazla yapacak bir şey olmadığı için size daha fazla yardımcı olamayacağım.

Samet Karataş - 02 Temmuz 2017, 13:30
Hocam öncelikle iyi günler ben 18 yaşındayım Aydın da oturuyorum uzun zamandır aklımda besicilik yapmak var köyde büyüdüğüm için hayvancılıkta sıkıntı çekmeyeceğimi düşünüyorum fakat aklıma takılan dana besiciliği ve süt besiciliği, ne yapmalıyım? (Teşekkür Ederim)

Sayın Samet Karataş,

Süt inekçiliği et amaçlı besiciliğe göre daha zahmetli ve tecrübe isteyen bir alandır. Tecrübe sahibi olmadan girenler için pek uygun olduğunu düşünmüyorum. Besi hayvancılığının sadece günlük yemleme ve bakım işlemleri olduğu için yeni başlayanlara tavsiye ediyorum. Ayrıca bugünlerde kazanç açısından da süt hayvancılığından daha iyi gibi duruyor.

Gökhan Altun - 01 Temmuz 2017, 13:55
Hocam merhabalar sizden bir konu hakkında yardım istiyorum. 5 gün önce bir buzağımız doğdu buzağının boynunun sağ üst tarafında sertlik ve şişkinlik var şişkinlik yuvarlak değil uzunlamasına doğru sert bu nedenle kafasını sağ tarafa döndüremiyor ve ayağa kalkamıyor, boynu yere uzatmış şekilde duruyor. Beslenmesi iyi, biboronla besliyoruz. Tedavisi için ne yapmamız gerekmekte, bilgilendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Sayın Gökhan Altun,

Buzağılarda doğmasal bazı bozukluklar olabiliyor. Bir veteriner hekime göstermenizi tavsiye ediyorum. Hekim arkadaş bazı mineral ve vitaminlerin eksiklikleri için uygulamalar yapacaktır. Eğer doğmasal ise daha donanımlı üniversite hayvan hastanelerine götürmeniz gerekebilir.

+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER