Yetiştirici Soruyor

Çiftçi - 11 Kasım 2018, 23:55
Hocam kolay gelsin. Süt sığırlarına doğumdan sonra ilk bir hafta on gün 200 şeker içeren su içirmek negatif enerji balansına düşmesini önler mi? Teşekkür ederim.

Sayın Çiftçi, Süt ineklerine yüksek miktarda şekerli su veya benzeri maddeler içirmek hayvanlarda gizli şeker hastalığına yol açabilir. Bu miktarın pek bir anlamı olduğunu zannetmiyorum. Faydası veya zararı olacağını düşünmüyorum. Onun yerine propilen glikol deneyiniz.

Ali KUYUCU - 10 Kasım 2018, 16:48
Hocam selamunaleyküm... 220 kg civarı yerli ve melez düvelere aşağıda yazılan maddelerle besi uygun olur mu? Eğer olur ise kabaca miktar belirtir misiniz? (Mısır samanı, Pancar posası, Atk-ptk, Kırık buğday, Kırık mercimek, Mısır kırığı, Bulgur unu, Mercimek unu, Mermer tozu) Hayvan ve yem henüz alınmadı. Bugünlerde alınacak. Maliyet hesabı yapmaya çalışıyorum. İsterseniz başka madde de önerebilirsiniz.

Sayın Ali Kuyucu,

O kadar zor bir rasyon karışımı vermişsiniz ki tam olarak anlayamadım. Size özetle mısır sapı ve buğday samanı toplamı 2-3 kg, arpa, buğday ve mısır kırığı toplamı 1,5-2 kg, atk, ptka ve mercimek kırığı 1.5-2 kg, pancar posası 2 kg olacak şekilde bir denge oluşturun. Bunların dışında hayvan başına 50 gram mermer tozu ve tuz vermeyi unutmayın. Vitamin ve mineralleri de toz olarak yeme katınız.

Mısır silajı ve başlangıçta kuru yonca kullanmanızı önerebilirim. Kırık olan yan ürünler bazen tehlikeli olabiliyor, dikkatli olunuz.

Birkan Keskin - 09 Kasım 2018, 22:31
Hocam öncelikle vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Pekmez fabrikasından paketli olarak alınan üzüm ve keçiboynuzu posasının büyükbaş hayvancılıkta faydası olur mu? Hem besi hem de süt inekleri için yardımcı olursanız çok sevinirim.

Sayın Birkan Keskin,

Üzüm posası besleme açısından çok değerli bir posa değildir. Sindirilebilirliği düşüktür ve su içeriği fazla olduğu için hızlı bozulma meylindedir. Üzüm posasında bulunan bazı maddeler işkembede sindirimi değiştirebilmektedirler. Bu nedenle zorunlu kalmadıkça yüksek verimli hayvanlarınıza yedirmeyiniz. Düşük verimli ineklerinizde ise gün 2-5 kg aralığında yedirebilirsiniz, bozulmamış olması şartıyla. Besi için çok mantıklı bir yem olmayabilir ama günde 0.5-1 kg düzeyini geçmemek şartıyla bazı faydaları olabilir. Koyun ve keçiye yedirmek daha mantıklı olabilir.

Keçiboynuzu ile besleme yapanları bilmiyorum. Bununda su içeriğinin yüksek olmaması gerekir, aksi taktirde çabuk bozulabilir. Üzüm posasına göre daha değerli olduğunu düşünüyorum.

mehmet - 05 Kasım 2018, 19:25
Hocam yaklaşık 200 küçük baş damızlık hayvanım var. Her yıl kışın birbirlerinin yünlerini yiyorlar nedendir?

Sayın Mehmet bey,

Bu durum hayvanları kışın yeterli beslemediğiniz anlamına geliyor. Hayvanlarınıza protein içeren yemler yediriniz. Ayrıca en önemli nedenlerden birisi de çinko ve bakır eksikliğidir. Bunları günlük olarak yemlerine katılacak mineral tozları ile karşılayabilirsiniz. Koyunlara özel olanları tercih ediniz.

mehmet - 05 Kasım 2018, 19:11
Hocam ezmemiş arpa versem bir sıkıntı olur mu?

Sayın Mehmet bey,

Ezilmemiş arpanın kurt yaptığını kim söyledi? Böyle bir durum söz konusu olamaz. Yaşları küçük ve dişleri iyi durumda ise bütün arpa ile besleme yapabilirsiniz.

Adil - 04 Kasım 2018, 20:14
Merhaba hocam inek 6 aydır kızgınlığa gelmiyor. 19 protin 10 kilo yem 20 kilo alan 4 kilo yonca 2 kilo saman ademin kızgınlık iğnesi yapıyoruz gelmiyor.

Sayın Adil bey, eğer ineğiniz 30-40 kg arasında günlük süt vermiyorsa yazdığınız miktarlarda yem yediriyorsanız ineğinizin kızgınlığını çoktan göstermesi gerekirdi. Vitamin de yaptığınız düşünürsek beslemesine dikkat ettiğiniz belli oluyor. Ultrasonla yumurtalık ve rahim muayenesi yapabilen bir veteriner hekime müracaat ediniz. Ayrıca mineral tozları da günlük vermeyi unutmayınız

güler - 04 Kasım 2018, 10:20
İneğin ön sol diz kapağı şişti ayağı taş gibi hayvan şimdi ayağına basamıyor. Bana yardımcı olur musunuz? Üstelikte gebe 5 aylık on bacağı kireçleme...

Sayın Güler,

Sizin hayvanınızın problemi ancak bir veteriner hekim çözebilir. Çevrenizdeki bir hekime müracaat ediniz.

Osman koçak - 04 Kasım 2018, 09:11
Hocam merhaba. 6-7 ay civarında gebe Simental cinsi yaklaşık 500 kg düvelerim için günlük hayvan başı 7 kg mısır silajı,7 kg saman,1 kg arpa ezmesi, 1 kg pancar posası, 2 kg 19 süt yemi, her gün olmamakla birlikte 1 kg yonca öncelikle rasyonum uygun mudur? Diğer sorum kimisi süt yemi doğuma kadar kesinlikle verme diyor kimisi doğuma 2 ay kala başlamalısın diyor sizin tavsiyeniz nedir? Hocam teşekkür ederim. Saygılarımla

Sayın Osman Koçak, Öncelikle bir yemin 1 gün verilip diğer gün verilmemesi gibi bir yemlemenin işkembeli hayvanlar için fayda yerine zarar verdiğini söylemek istiyorum. Verdiğiniz yemler de hayvanınızın protein ve enerji ihtiyacına göre biraz fazla gibi duruyor. Özellikle enerjili yemler yerine kaba yemleri tercih ediniz. Bu hayvana arpa vermenize gerek yok. Ayrıca hayvanınıza süt yemini bu kadar erken dönemde yedirmeyiniz. Düvelerde pek fazla problem olmamakla birlikte süt yemini erken dönemde yedirmeyiniz. Bunun yerine daha düşük enerjili düve yemlerini yedirebilirsiniz. Sadece gebeliğin son 15 günü işkembenin alışması için yaklaşık 2 günde bir 0.5 kg artırarak yediriniz.

Soner sarıkaya - 02 Kasım 2018, 22:08
Merhaba. Hemşin ırkı koyun aldım ve size sormak istediğim soru; yaklaşık 30 gün önce koç katımını gerçekleştirdim. Bu dönemde koyuna tuz verilir mi? Ya da bunun zamanı nedir? Değerli görüşünüze şimdiden teşekkür ederim.

Sayın Soner Sarıkaya,

Tuz hayvanın yemine devamlı olarak katılması gereken bir besin maddesidir. Koyunlarınıza hayvan başı günde yaklaşık 5 gram kadar verebilirsiniz. Benim çiftleştirme dönemi sonrasında tuz tüketiminin zararlı olduğuna dair bir bilgim yok. Bazı yerlerde yerel olarak bu tip görüşler bulunmakta ama neden kaynaklandığı hakkında bir fikrim bulunmamaktadır.

Merhaba hocam koyunlarda ikizlik oranını ve cinsiyeti koç mu belirler yoksa koyun mu?

Sayın Yasin bey,

Koyunlarda ikizlik oranı ırka ve beslemeye göre değişmektedir. Bazı ırklarda ikizlik çok yüksek olabilmekte, aşım dönemindeki beslemede bunu etkileyebilmektedir. Cinsiyeti ise sperminde XY kromozomuna sahip olan erkek yani koç belirler diye biliyorum.

+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER
+DAHA FAZLA GÖSTER