" />

Yem fiyatı yüzde 30 artarken et fiyatı nasıl ucuzlayacak?

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, yem fiyatlarının son bir yıl içinde yüzde 30 arttığını belirterek, “Girdi fiyatlarını ucuzlatmadan ucuza et mal etmek hayaldir" dedi. Artan girdi maliyetlerinden dolayı son bir yıl içinde üretici fiyatlarının 2 lira arttığını ifade eden Tunç, "kıyameti kopardılar. Bunu anlamakta zorlanıyoruz" tepkisinde bulundu.


Yem fiyatı yüzde 30 artarken et fiyatı nasıl ucuzlayacak?
banner200

Kesimlik canlı büyükbaş hayvan ve karkas et ithalatında gümrük vergilerinin düşürülmesine tepki gösteren Tunç, Merkez Birliğine bağlı üretici birlikleri ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.

ÜRETİCİDE FİYATLAR DÜŞTÜ AMA RAFA YANSIMADI

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, gümrük vergilerinin indirilmesinden dolayı üreticide karkas et fiyatının 2 lira düştüğünü ancak bunun üreticiye bir yansımasının olmadığını belirtti. Tunç, “Gümrük vergilerinin indirilmesinden dolayı bir hafta içinde üreticinin eti 2 lira düştü. Yani bu yüzde 8 demek. Üreticide fiyatların düşmesine rağmen buradaki düşüşün rafa yansımaması konusunda ne yapacaklar, onu merak ediyoruz" diyerek kararı eleştirdi.

BESİ YEMİNİN ÇUVALI 41 LİRADAN 53 LİRAYA ÇIKTI

Girdi maliyetlerinin yüksekliğine dikkat çeken Tunç, girdi maliyetleri düşürülmeden et fiyatlarının ucuzlamasının mümkün olmadığını söyledi. Et ithalatının ise fiyatlara çözüm olmayacağını tam aksine ülke hayvancılığına büyük bir darbe vuracağını ifade eden Tunç, “Girdi fiyatlarını ucuzlatmadan ucuza et mal etmek hayaldir" dedi. Bir yılda besi yeminin çuvalının 41 liradan 53 liraya, arpanın tonunun ise 770 liradan 1100 liraya çıktığını vurgulayan Tunç, girdi maliyetleri bu oranda artarken, besiciden çıkan karkas et fiyatının ise 25.5 liradan 27.5 liraya çıktığını söyledi.

ÜRETİCİNİN FİYATI 2 LİRA ARTTI KIYAMETİ KOPARDILAR

Üreticinin arttırdığı bu 2 liradan dolayı kıyametlerin koparıldığını dile getiren Tunç, bunu anlamakta zorlandıklarını belirtti.

ÜRETİCİDEN TÜKETİCİYE 4 EL DEĞİŞTİRİYOR

Üreticiden tüketiciye etin 4 el değiştirdiğine dikkat çeken Tunç, bu aracılardan dolayı da et fiyatlarının yüksek olduğunu söyledi. 30 lira seviyesinde olması gereken kıyma ve kuşbaşının 40-50 liradan satıldığını ifade eden Tunç, Bakanlığa bir çağrıda bulunarak, “bize bir görev verilirse yetiştiriciler olarak talep edilen eti karşılamaya hazırız" dedi.

ARACILAR KALKARSA FİYATLAR YÜZDE 10-15 UCUZLAR

Aradaki aracıların kaldırılması durumunda et fiyatlarının yüzde 10-15 ucuzlayacağını belirten Tunç, Et ve Süt Kurumu'nun yönetiminde yetiştiricilerin de temsil edilmesi gerektiğini söyledi.

DESTEKLERİN KALDIRILMASI ÖNGÖRÜLÜYOR

İthalat sopasının gösterildiği böyle bir ortamda ekonomi bürokratları ve yetkilileri altı yıldır uygulanmakta olan besilik erkek sığır desteğinin 2017 yılında kaldırılmasının öngörüldüğünü hatırlatan Tunç, şunları kaydetti:

YERLİ ÜRETİMİ DESTEKLEMEYECEKSİNİZ DE NEYİ DESTEKLEYECEKSİNİZ?

“Besilik erkek sığır desteğinin sürdürülmesi gerekmektedir. Açığınız olan bir üründe yurtiçi üretimi desteklemeyeceksiniz de neyi destekleyeceksiniz? Besilik erkek sığır desteği; verimlilik ve hijyeni hedefleyen, belli bir karkas ağırlığı üzerinde ve Bakanlıktan ruhsatlı mezbaha ve kesimhanelerde kesimi özendiren yerinde ve yararlı bir destektir. Kayıtlılık sağlayan böylece ekonomiye verdiğinden fazlasını geri getiren, belli bir karkas ağırlığının üzerinde kestirme şartı bulunan yani verimliliği hedefleyen ve aynı zamanda ruhsatlı veya onaylı mezbahalarda kesilen yani halk sağlığını gözeten bir desteği kaldıracaksınız, yurt içi üretimi teşvik etmeyeceksiniz, sonra ithalat kararları ile günü kurtarmaya çalışacaksınız.

Biz en zor mesleklerden birini icra etmeye çalışıyoruz. Ama girdi fiyatları sürekli artarsa, besilik sığır desteği verilmez ise ve düşük gümrük vergili kesimlik hayvan ve kırmızı et ithal edilirse icra edilecek bir meslek kalmayacaktır.

HAYVAN BAŞI 400 LİRA DESTEK VERİLMELİ

Hayvan başı en az 400 TL destek verilmez ise 1-2 yıl içinde tamamen ithalata mahkûm bir ülke konumuna geleceğiz. O zaman diğer ülkeler bu gün örneğin 4 Euro'ya verdikleri malı 10 Euro'ya satacaklar. Buna herkesin dikkatini çekmek istiyoruz.

İTHAL HAYVAN CAZİP HALE GELİR

Bilindiği üzere ithal hayvanlara destek verilmemekte olup, yurtiçi ve yurtdışı hayvan fiyatlarını dengelemek bakımından da bu destek gereklidir. Yurtiçinde doğan ve yetiştirilen hayvanlara bu destek verilmez ise fiyat farkından dolayı ithal hayvan lehine gelişmeler yaşanır ve Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret buyurduğu, Bakanlığımızın hedeflediği “yurtiçinden kendi ihtiyacımızı karşılama, milli üretim" politikası sekteye uğrar.

DESTEKLER 2-3 YIL DEVAM ETMELİ

Yılda kesilen 3 milyon 765 bin sığırın yaklaşık 3 milyon 300 bin başı yurtiçi kaynaklardan karşılanmakta olup bu sayının artırılarak ithalata ihtiyaç duyulmaması bakımından en az 2-3 yıl daha besilik erkek sığır desteğinin sürdürülmesi gerekmektedir."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
günah
günah - 4 yıl Önce

Tarım kredi Kooperatiflerinde yapılanları sağır sultan duydu BİZİM HÜKÜMET DAHA DUYMADIMI neyi bekliyorsunuz sabır zorlamayın çiftçı tepkı verdımı zor durumda kalırsınız Tarım bakanının açıklamaları bizi çıldırtıyor Basşbakanım Sayın REİS im duy sesimizi elini çabuk tut yoksa durum ÇOOOOOk vahim

Dna Snp verimlilik testi.
Dna Snp verimlilik testi. - 4 yıl Önce

Halen suni tuhumlada hansların hostaniel ve simentalların bilimsel yayınlarda açıklanmasıyla bildigimiz kalıtımsal kusurlu ve verimliliklerden uzak yüzdesel oranı % 30 a dayanmış spermalarını kullanıyoruz. Bu spermalar ile oluşan buzagının iyi derecede et ve süt vermemesi bilenen olmakla beraber. Ölü dogum. Kısa ve verimsiz yaşamının ülkemize maliyetini (, fazla yem. İlaç. bakım giderleri. Katma deger yaratamama, sperma, Et, ve canlı hayvan ithalatımilyarlarca dolar olarak açıklayacak biri varmı... Buzagı ölümlerinin en büyük nedeni!!!!

Ülkeyi mahvettiler tarım yok
Ülkeyi mahvettiler tarım yok - 4 yıl Önce

Tarımı yok ettiniz hayvancılıkta yok oldu gördünüzmü ebenizin hörekesini müteahhitlikmi yapalım evet öyle yapalım bence

Lalahan gen laboratuvar
Lalahan gen laboratuvar - 4 yıl Önce

Çözüm ::, hastalıklı spermalara yurt dışından verilen arilik belgelerine inanmamak, ülkemizde üretilen siyah alaca (hostany) ve Simental spermalarını suni tohumlamada kullanmak, Dogan buzagından alınac biyolojik örnek ile DNA verimlilik ve kalıtımsal hastalıklardan arilik paremetrelerini çalışmak. Haygem Bakanlık uluslararası hayvancılık. Lalahan genetik lab. , dmsybb dir.

- 4 yıl Önce

Ülkemde et fiyatlarının düşmesi rant olarak bir takım odaklarca engellendiğinden ve fiyatlar yapay olarak yüksek tutulduğundan damızlık adı altında gelen hayvanların çoğunluğu kasaplık ve et niyetine getirilmeye başlandıysa (kasaplık hayvan ve ette %135 verginin böyle aşıldığı söyleniyor) ve bunun kontrolü tam olarak yapılamıyorsa; Slovakya, Macaristan, Estonya, Letonya, Çek, Uruguay vs. pedigrileri her şeyleri çakma olan ülkelerden damızlık ithal ediyorsak (medeni Avrupa Ülkeleri bu ülkelere gülüyorlar ve bizle de dalga geçiyorlar); damızlık adı altında ileri gebe hayvan alıp doğurduktan sonra anneyi kesip yavrusu da cebimize ekstra kar kalıyorsa; damızlık hayvanın vergisi ESKGM 'nün bünyesinde getirilen besilik hayvan ithalatının vergi

- 4 yıl Önce

2-devam: vergisinden düşükse; damızlık hayvan getirdikten sonra getirilen hayvanın elde tutulma süresi 3 yıl içerisinde 5 yıldan 4 yıla 4 yıldan 3 yıla 3 yıldan 2 yıla düşürüldüyse, şu aralar et ve kasaplık hayvan vergisi %35 lere düşürüldüğü halde damızlık hayvan ithalatı vergisi spekilatörleri engellemek için artırılacağına hala %6 'larda ise; benim param olsa ben niye hayvan yetiştirmekle uğraşayım. SİSTEME UYAR PARAMI BAZILARININ DEĞERLENDİRDİĞİ GİBİ İTHALATA YATIRIR YORULMADAN PARA KAZANIRIM. AMA MESLEĞİM HAYVAN YETİŞTİRMEK VE BUNDAN GEÇİMİMİ SAĞLAMAK OLSAYDI YANDI GÜLÜM KETEN HELVAYDI. ÇÜNKÜ YUKARDADA KISACA BAHSETTİĞİM SİSTEMLE BAŞ EDEMEZDİM ELDE NE HAYVAN NE DE ÇİFTLİĞİM KALIR BİMER'e ve Tarım Bakanlığına istek ve şikayet

- 4 yıl Önce

3-devam: dilekçeleri yazıyor olurdum. Abilerim büyüklerim böyle söylemleri bırakın lütfen. Daha ne kadar daha körler ve sağırlar birbirimizi ağırlamaya devam edeceğiz. Yok yem pahalı yok süt ucuz yok bilmem ne, geçin bunları. Yukarıda bahsettiğim rant kapısını bitirin bu arada devlet işi ele alıp bir müddet et ithal etsin ve ülke çapında hayvan üretim plan ve proğramlası yapsın, gerçek oyuncuları (gerçek ama şu an bitmiş tükenmiş hayvan üreticileri) ilk başlarda desteklerle yeşil sahalara davet etsin ve döndürsün, maçı yeniden başlatışın .Bakın o zaman ülkemin hayvancılık alanında atacağı gollere .

banner151

banner251