Üreticinin köyde kalmasını sağlayalım!

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkan Kamil Özcan, veteriner hekimlere seslenerek, üreticinin köyde kalmasını sağlayalım çağrısında bulundu.

banner255
Üreticinin köyde kalmasını sağlayalım!
banner200

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkan Kamil Özcan, Türk Veteriner Hekimler Birliği'nin bu yıl Antalya'da 4'üncüsünü düzenlediği Veteriner Hekimleri Kurultayında bir konuşma yaptı. Veteriner hekimlerin üreticinin evini, malını, hayvanını emanet ettiği kişiler olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bizim için Veteriner Hekim üreticinin kardeşidir, kızıdır, oğludur. Evini, malını, hayvanını emanet ettiği kişidir. Bizim için Veteriner Hekim bu kadar yakın. Hısımlık da buradan geliyor aslında. Hani diyoruz ya biz hasım değil hısımız. Sizlerden özellikle istediğim; ben üreticiyim, üretici merkezli politikaların oluşmasında hep beraber güç birliği yapmalıyız.

Özellikle Veteriner Hekimlerimizden beklentimiz sektörün neresinde görev yapıyorsak yapalım, ister serbest piyasada Veteriner Hekim olarak sahada üreticinin ve yetiştiricinin yanında, ister sanayi kesiminde Veteriner Hekim olarak, ister siyasetçi olarak, ister bakanlıkta bizimle ilgili karar mekanizmasının başında olarak, üretici odaklı üretici merkezli politikaların oluşmasını sağlamak.

Eğer ben üretirken para kazanamazsam üretemem. Üreticinin köyde kalmasını sağlayalım ve bunu güç birliği içerisinde yapalım. Ben buradan özellikle Burdur Veteriner Hekimleri Odası Başkanına teşekkür etmek istiyorum. Çünkü biz bu hısımlığın temelini Burdur'da 4 yıl önce atmıştık. Burdur'da eğer teşvik sistemi değişmemiş olsaydı hani “Hastalıklardan ari işletme diyoruz” ya, artık hastalıklardan ari köy, ilçe hatta şu anda belki hastalıklardan ari Burdur'u konuşuyor olabilirdik.

Koruyucu hekimlik mekanizmasını Burdur'da oluşturmuştuk. Eğer teşvik sistemi Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliklerinden geçiyor olsaydı şuanda Burdur'da Burdur hayvancılığını hastalıklardan ari bir İl olarak konuşuyor olabilirdik. Biz yılmıyoruz yine ortak işbirliği ve güç birliği içerisinde sizlerle beraber bu tür çalışmaları yapmak için yine beraber çalışmamız gerektiğine inanıyoruz. Sözlerimi fazla uzatmadan 4. Veteriner Hekimler Kurultayının özellikle sektörümüze, ülkemize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Siz
Siz - 3 yıl Önce

Peki siz ne yapiyorsunuz yetistiricinin köyde kalması için. Once herkes kendi işini yapsın. Damızlık birlikleri ne yapmış şimdiye kadar köylünün menfaatine. Keşke bütün birlikler burdur birliği gibi olsa. Ama maalesef çoğu birlik kendi menfaatleri için çalışıyor.

banner151

banner251