Üretici süt fiyatından memnun

Ulusal Süt Konseyinin yeni düzenlemesiyle 1 Şubat'tan geçerli olmak üzere çiğ süt fiyatı 1,40 liradan 1,53 liraya çıktı.


Üretici süt fiyatından memnun
banner200

Güney Marmara'da arz talep dengesi yüzünden üretici birliklerinin firmalarla 1,63 liradan sözleş imzalaması, üreticiye çifte sevinç yaşatıyor.

Bigadiç Süt Üreticileri Birliği Başkanı Murat Değer, üreticilerin birlik yoluyla firmalara sattığı sütten daha fazla kazanç elde edeceğini belirterek, hükümetin son yıllarda süt üreticisine yaptığı desteklerin çiftçileri memnun ettiğini dile getirdi.

Birlik olarak firmalarla yaptıkları anlaşmalara işaret eden Değer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sanayici ve firmalarla birlik olarak yapmış olduğumuz anlaşmalarda 1 Şubat itibariyle fiyatımız 1 lira 63 kuruş oldu. Üretici şu an bu fiyatlardan çok memnun, üretmeye devam ediyor. Yem sanayicisinden zam beklemiyoruz, şu an yem fiyatlarıyla, süt fiyatları arasındaki paritede Avrupa normlarını yakalamış durumdayız. Sütün Avrupa ortalaması 1 lira 60 kuruş üzerinde, Türkiye'deki bu 1 lira 63 kuruş ile artık bizim ülkemizde de Avrupa fiyatları yakalanmış oldu. Konseyin belirlediği 1 lira 53 kuruşluk fiyat ile üreticinin eline 1 lira 42 kuruş geçecekti, şu an 1 lira 63 kuruşluk fiyat ile 1 lira 50 kuruş gibi net para geçecek."

İlçedeki süt üreticilerinden Kamber Kanık da normalde bugün sütünü 1 lira 53 kuruştan teslim etmeye geldiğini ancak fiyatın yükseldiğini öğrenince çok sevindiğini ifade etti.

Kanık, "Süt fiyatları bugünlerde bizi art arda memnun etmekte. Ulusal Süt Konseyinin belirlemiş olduğu 1 lira 53 kuruşluk fiyat bizi memnun etmişti, ardından Bigadiç Süt Birliği'nden yapılan açıklamada fiyatın 1 lira 63 kuruşa yükseldiğini duydum. Bu bizi daha da sevindirdi. Normalde elimize 1 lira 42 kuruş geçecekti şu an 1 lira 50 kuruş geçecek. Bu bizi çok mutlu etti. Şu an benim 25 sağılır hayvanım var. 500-550 litre günlük süt alıyorum. Bu benim en önemli geçim kaynağım. Ayrıca son yıllarda hayvancılığa verilen destek, devletimizin yaptığı hibeler bizi mutlu etmekte. Hayvancılık kazançlı bir sektör haline geldi." dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251