" />

Üretici ödüllendirilmeyi beklerken cezalandırılıyor!

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, tarımda ithalat kararnamesini eleştirerek, “Üretici ödül beklerken cezalandırıldı" dedi.

Üretici ödüllendirilmeyi beklerken cezalandırılıyor!
banner282

CNN Türk'de kırmızı et fiyatlarında yaşanan gelişmeleri değerlendiren Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, gümrük vergisinin düşürülmesinin tüketici nezdinde bir karşılığının olmayacağının altını çizdi.

ÜRETİCİDE FİYATLAR DÜŞÜYOR AMA RAFA YANSIMIYOR!

Son günlerde üreticide et fiyatlarının düştüğünü ancak bunun reyonlara yansımadığına dikkat çeken Tunç, fiyatların düşmesinden dolayı da üreticinin mağdur olduğunu söyledi. “Sayın Bakan doğru söylüyor. Üretici bazında fiyatlar düşmüştür ama bu hiçbir zaman rafa yansımayacaktır" diye konuşan Tunç, halkın ucuz et tüketebilmesi için her şeyden önce üreticinin girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini belirtti.

GİRDİ MALİYETLERİ DÜŞMEDEN ET FİYATI DÜŞMEZ

Girdi maliyetleri düşmediği sürece vatandaşın ucuz et tüketmesinin mümkün olmadığını dile getiren Tunç, ithalatta gümrük vergisinin düşürülmesinin de üreticinin aleyhine ancak tüketicinin lehine bir sonuç çıkarmayacağını vurguladı. Geçen yıl arpa 60 kuruş iken bu yıl 1.10 TL olduğunu söyleyen Tunç, üreticinin maliyetinin de 24 lira olduğuna dikkat çekti. Bunun altındaki rakamlarla üreticinin üretmeye devam etmesinin mümkün olmadığını ifade eden Tunç, üreticinin ödül beklerken ithalat kararnamesi ile cezalandırıldığını belirtti.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
üretici
üretici - 5 yıl Önce

Doymadınız mı? İthalattan Komisyon alanlar, ithalattan nemalananlar size soruyoruz.... Doymadınız mı? Çook ahh aldınız, çok ekmekle oynadınız, hak yediniz, sonunuz iyi olmayacak.

ureticii
ureticii - 5 yıl Önce

Yaziklar olsun.60 liradan yemi al 6 ay yedir 3 kurus para kazanacakken vergiyi dusurun.ne olacak bole piyasadan bizi(kucuk ureticiyi)silmek mi istiyorsunuz?

Tüm Türkiye'de eylem yapalım
Tüm Türkiye'de eylem yapalım - 5 yıl Önce

Tüm Türkiye'de çiftçiler birleşerek eylem yapalım üretmiyoruz iş bulun diye satılık köyler var diye

Genetik kontrol ve ıslah
Genetik kontrol ve ıslah - 5 yıl Önce

Çok bilwnler anlamak istemiyor Hayvan varlıgını artırmanın en iyi yolu Buzagı dogdugu gibi hızlı genetiksel ıslah yapılıp iyi et verecekmi. İyi süt verecekmi, ölümcül ve kısa ömüre neden olan kalıtı sal hastalıklardan arimi paremetrelerine tüm dünyada oldugu gibi bakılmalı. Saglıklı buzagılar yetiştirilmelidir. Verimlilikler le beraber hayvan sayısı 1.ci yıl sonunda % 30,,minumum artış gösterir. Böylelikle Canlı hayvan, yem. İlaç. Sperma ithalatınında önüne geçmiş olunur. ET TE ucuza yenilir. İthalat çözüm degildir.