Tüketici 9 TL ye süt içiyor ama üreticisi kazanmıyor

Market raflarında tüketiciye 9 TL'ye satılan keçi sütünün alış fiyatının düşmesi durumunda hem üreticinin hem de sanayicinin zor duruma düşeceğini söyleyen Çanakkale İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Başkanı Doç. Dr. Ferhan Savran, bu sezon belirlenecek olan küçükbaş hayvan sütü fiyatlarının geçtiğimiz sezonun altına düşmemesi gerektiğini söyledi.

banner255
Tüketici 9 TL ye süt içiyor ama üreticisi kazanmıyor
banner200

Tüketiciye market raflarında 9TL'ye satılan keçi sütünün üreticiden alış fiyatı ile ilgili polemikler sürüyor. Küçükbaş hayvan sütünde öncü kentlerden biri olan Çanakkale'de fiyatlar henüz belirlenmedi. 2016 yılı için bugünlerde açıklanması beklenen koyun ve keçi sütü fiyatları ile ilgili konuşan Çanakkale İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Başkanı Doç.Dr. Ferhan Savran, küçükbaş hayvan sütünün üreticiden alış fiyatının geçtiğimiz sezonun altına düşmemesi gerektiğini dile getirdi. Geçtiğimiz sezon üreticiden 1.70 ve 1.80 TL'den alınan keçi sütünün bu fiyatın altına düşmesi sonucunda sanayicinin de zorlanacağını anlatan Doç.Dr. Savran, "Zincirleme giden bu döngüde üretici ortada kalırsa, sanayici de kalır. Bu durum da ülke ekonomisine zarar verir" dedi.

Keçi ve koyu ya da küçükbaş hayvan sütü demeli

1.70 ve 1.80 TL'den alınan keçi sütünün bu fiyatın altına düşmesi sonucunda sanayicinin de zorlanacağını anlatan Doç.Dr. Savran, "Zincirleme giden bu döngüde üretici ortada kalırsa, sanayici de kalır. Bu durum da ülke ekonomisine zarar verir" dedi.

KOYUN VE KEÇİ SÜTÜ DÜŞMEMELİ

Üreticiden alınan küçükbaş hayvan sütü fiyatlarında geçtiğimiz sezonun altına düşülmemesi gerektiğini vurgulayan Savran, "Keçi sütü 1.70-1.80 TL fiyatlarında verilirken, koyun sütü 2.20-2.40 TL fiyatlarında olmalı. Bu fiyatın altına düşülürse, üretici sıkıntıya düşer. Fiyat konusuna bir çözüm bulunmalı ve 2010'lardaki durumlara geri dönülmemeli. Fiyatlar düştüğü takdirde üreticimiz iş yapamadığını görüp şehre göç etmek istiyor. Ancak bizler üreticinin daha kaliteli üretim yapıp, üretimini ülke satışının yanı sıra ihracata kadar yürütmesini isteriz. Bakanlık da bu konuya ciddiyetle yaklaşıyor" diye konuştu.

İNEK SÜTÜYLE KIYASLANMAMALI

Küçükbaş hayvan sütünün, inek sütü ile kıyaslanmasını doğru bulmadıklarının altını çizen Savran, "Küçükbaş sütü, büyükbaş sütüne kıyaslanarak değerlendirilmeye çalışılıyor. Ancak bu çok yanlış bir tutum. Her iksi de süt olmasına rağmen birbirinden farklı ürünler. İnek sütü direk tüketime sunulurken, koyun ve keçi sütünün bir süre beklemesi gerekmektedir. Bu iki farklı ürünü bir tutmak, kıyaslamak ve buna göre bir fiyat politikası uygulamaya çalışmak küçükbaş hayvan üreticisinin vazgeçmesine neden olabilir. Süt konseyindeki temsilcilerimiz de süt fiyatlarıyla ilgili çabalarını sürdürüyorlar" şeklinde konuştu.

ÜRETİCİ İLE SANAYİCİ ARASINDAKİ ARACI FİYATI ARTTIRIYOR

Sütün üreticiden sanayiciye gittiği noktada yer alan aracının da fiyatları etkilediğini dile getiren Savran, "Aracılarla ilgili sıkıntılar var diye düşünüyorum. Aracı kar koyunca doğal olarak fiyatlar da yükseliyor. Bu durumda tüketiciye yansıyan fiyatlar değişken oluyor. Arz zincirinde halkaları kısa tutmalıyız ki hem üretici hem de tüketici mutlu olsun. Üretici para kazansın, üretime devam etsin ve tüketici de rahatça satıl alabilsin. Bir ürünü en ulaşılır yapan şey alınabilir olmasıdır. Fiyatlar yükselince, alınmadığı söyleniyor. Piyasayla ilgili bir regülasyon yapılmalı" dedi.YORUM EKLE
banner151

banner251