TÜDKİYEB: Arsası olmayan koyun keçisini ipotek göstersin!

Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, 300 koyun projesinde çiftçiden istenilecek arsa ipoteği konusunda Bakanlığa önemli bir çağrıda bulunarak, koyun ve keçilerin de ipotek olarak kabul edilmesini istedi. Çelik, böyle bir kararın sektör için önemli bir adım olacağını ifade etti.

TÜDKİYEB: Arsası olmayan koyun keçisini ipotek göstersin!
banner200

Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, özel bir televizyon kanalında Bakanlığın 300 koyun projesi ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.

MORAL VE MOTİVASYONUMUZU ARTIRDI

TÜDKİYEB Genel Başkan Çelik, gündemdeki 300 koyun projesinin kendileri için çok önemli ve anlamlı olduğunu belirterek, “Bizim için 500 bin koyun değil bir koyun ile bir keçi ile sektörümüzün gündeme gelmesi moral ve motivasyonumuzu artırıyor" dedi.

İLK YIL BİN 666 YETİŞTİRİCİ YARARLANACAK

Genel Başkan Çelik, projeye ilişkin şunları kaydetti: “Proje kapsamında 500 bin hayvan verilecek. Her işletmeye 300 hayvan. Ülke genelinde 1.666 civarında yetiştiricimiz bu projeden yararlanacak görünüyor.

Bu il bazlı bir proje değil. Özellikle köye dönüş, kırsalı geliştirme projesi. Alt yapısı uygun yetiştiriciler bu projeden yararlanacak.

KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIKTA BİR ARSA NİTELİĞİ TAŞIYOR

Burada Merkez Birliği olarak önerimiz şu yöndedir. Bu projeden yararlanacak yetiştiricinin ağılı, merası olacak. Ama ipotek veya teminat konusuna gelince biz de istiyoruz ki küçükbaş hayvancılıkta bir arsa niteliği taşıyor. Hayvanlarımız kimliklendirilmiş, kayıt altına alınmış bu manada hayvan verilecek işletme sahiplerine bundan sonraki süreçte koyun ve keçilerin de ipotek olarak kabul edilmesini istiyoruz. Eğer böyle bir hamle yapılırsa bu sektörümüz için çok önemli olacaktır.

Buna göre artık alışılagelmişin dışına çıkmamız lazım. Bugün 500 bin koyun verildiği zaman ülkemiz koyunculuğu için önemli buluyoruz ve 500 bin koyun yılda 500 bin kuzu verirse yılda 1 milyon artış sağlanacaktır.

Bu artışlarla sektörümüz çok önemli ivme kazanacaktır. Emeği geçen başta Bakanımız sayın Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba olmak üzere tüm Bakanlığımıza sektörümüz adına şükranlarımızı sunuyoruz. Projeyi önemsiyor ve destekliyoruz.''

ÇOBANLAR DA MERALARDA SÖZ SAHİBİ OLACAK

Mera komisyonlarında Birliklerin temsil edilmediğine de dikkat çeken Genel Başkan Çelik, ''Göreve geldiğimizden beri Merkez Birliği olarak her platformda gündeme getiriyoruz. Ama şu an sunulan torba yasada artık koyun keçi birlik başkanlarının yani Birliklerimizin de bulundukları ilin mera komisyonunda doğal üye olması için önerimizi sunduk. Sayın Bakanımız bu anlamda elinden geleni yapıyor. Allah nasip ederse bu yılın içinde artık çobanlarımızın da sözcüsü olan Birlik Başkanları il mera komisyonlarında kendi haklarını koruyacak ve meralara sahip çıkılacaktır.'' dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Sayın başkanım koyunların ineklerin ve süt paralarının teminat alınabileceği 6750 sayılı kanun var ama nedense ziraat bankası ve tarım kredi uygulamıyor !!! Herhalde cifci hırsız ipotekli hayvanı çalar diye dusunuyorlar

Aidat
Aidat - 3 yıl Önce

İpotekli inekmi olur dağa kaçarsa güldürmeyin bakın adam 100 hayvanla bakanlığı kandırıp satmış

banner151

banner251