TMO’nun stoklarında arpa kalmadı fiyatlar sürekli yükseliyor!

Kayseri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Ercan Aras, besi maliyetlerinin sürekli arttığını belirterek, yem sorununa bir çözüm bulunmadığı takdirde çiftliklerin teker teker kapanacağı uyarısında bulundu. 

banner255
TMO’nun stoklarında arpa kalmadı fiyatlar sürekli yükseliyor!
banner200

Kayseri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Ercan Aras, hayvancılıkta yem sorununun giderek derinleştiğini belirterek, bu soruna acilen çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Şu anda besicilerin hayvanlarına yedirmek için arpa bulamadığına dikkat çeken Aras, besicilik yapan üreticilerin ahırlarını kapatma noktasına geldiğini ifade etti.

ET FİYATLARIYLA MALİYETLER BİR BİRİNİ TUTMUYOR

Et fiyatlarıyla girdi maliyetlerinin bir birini tutmadığını vurgulayan Aras, “Hammadde fiyatları arpa, mısır, kepek ve sanayi yemi yaklaşık bir yıl içinde yüzde 100, son iki ayda yüzde 40 ve son 10 gün içinde yüzde 23 zam gördü. Buna karşılık et fiyatları yüzde 8 arttı. Ortalama besici kendi öz sermayesinden zarar ediyor. Peki üretici nasıl ayakta kalacak?” eleştirisinde bulundu. 

ARPA FİYATI SÜREKLİ YÜKSELİYOR 

TMO’nun stoklarında arpa da kalmadığını dile getiren Aras, “Şuanda besici hayvanlarına yedirmek için arpa bulamıyor. Arpa fiyatı her gün yükseliyor. Biz açıkça söylüyoruz eğer bu yem fiyatlarına müdahale edilmezse besici ayakta kalmayacak. Bütün ahır ve çiftlikler teker teker kapanacak” 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 22:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Celal Alış
Celal Alış - 2 yıl Önce

Yem sorunu çözülmezse et sorunuda çözülmez mazot düşmezse yemde düşmez.

Emir şahin
Emir şahin - 2 yıl Önce

Hele bi Allahtan korkun sayin bakanım. Artık bu saçmalığa bi son verin 90 95 tl yem alıyoruz .buda bizim için bi son olur herhalde.

Talat çelik
Talat çelik - 2 yıl Önce

Azına salik

Ithal  yorumcu
Ithal yorumcu - 2 yıl Önce

Coban ithal afganli saman ithal aldik yem ham maddesi disarden geliyi pahali heyvan disardan geliyo birde mazot la elektiri koy hec bi b.....k kalmi de inanin bu yapilan cok yanlis islerr insanlari belese beslemelige rahata alistiran sisteme lanet olsunn

banner151

banner251