Süt üreticisinin bu şartlarda üretimini sürdürmesi mümkün değil!

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, son aylarda yem fiyatlarında enflasyonun çok üstünde bir artış yaşandığına dikkat çekerek, süt-yem paritesinde gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda bu şartlar altında süt üreticisinin üretimini sürdürmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Süt üreticisinin bu şartlarda üretimini sürdürmesi mümkün değil!
banner200

Yem fiyatlarına arka arkaya gelen zamlardan dolayı süt üreticisinin çaresiz kaldığını vurgulayan Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

YEM FİYATLARI HAYVANCILIĞI CİDDİ ANLAMDA TEHDİT ETMEYE BAŞLADI

“Son aylarda ülkemizde döviz artışıyla birlikte yem fiyatlarında da enflasyonun çok üzerinde bir artış görülmektedir. Yem fiyatlarına gelen bu zamların ülke hayvancılığını ciddi anlamda tehdit etmeye başladığını görebiliyoruz. Bu durum üretim gücümüze engel olmakta ve üretim yapmak isteyen üreticilerimizi de yormakta ve bıktırmaktadır.

ÜRETİCİLERİMİZ ÇARESİZLİK İÇİNDE

Zaten zor şartlarda ve büyük emekler harcayarak mücadele veren üreticilerimiz ÇARESİZ kalmışlardır. Yapılan zamlara karşı üreticinin dayanması çok zor. Son Konsey toplantısında alınan karara göre üretici eline geçecek zamlı fiyatın, bu durum karşısında bir anlam ifade ettiği söylenemez.

BÖYLE DEVAM EDERSE HAYVANLAR KESİLECEK

Böyle devam ederse, geçmiş yıllarda da örneklerini gördüğümüz süt hayvanlarının kesilmesi, ithalat oranlarının yükselmesi, iç piyasada üretimin durması gibi istemeyen sonuçlar ortaya çıkacaktır.

YEM FİYATLARI 8 AYDA YÜZDE 60 ARTTI

Türkiye'de hayvancılıkta en büyük maliyet kalemlerinden biri olan yemde, 2018 Ocak ayından bugüne % 50 ile % 60 oranında fiyat artışı olmuştur. Sektörel olarak dünyada kabul görmüş 1.5 süt yem paritesi, sürdürülebilir bir hayvancılık için mutlaka sağlanmalı ve korunmalıdır.

ÜRETİCİ ÜRETTİĞİ ÜRÜNÜN SATIŞ FİYATINI BELİRLEYEMİYOR

Yurt dışı süt fiyatlarına baktığımızda Türkiye'de ki süt fiyatlarıyla ciddi farklılıklar olduğu görülmektedir. Üreticilerimiz, sütün maliyetini etkileyen giderlerin fiyatlarını belirleyemediği gibi ürettiği ürünün de satış fiyatını belirleyemez durumdadır.

ÜRETİCİLERİMİZ İÇİN ÇÖZÜM YOLLARINI DİLE GETİRİYORUZ

Ülkemiz tarım ve hayvancılığının sürdürülebilirliği için Avrupa standartları ve fiyatlarına uygun hale gelmemiz gerekmektedir. Üretmeyen ülke yok olmaya mahkûmdur. Her şeye rağmen üretim yapmaya çalışan üreticilerimiz için Bakanlığımızla çalışmalarımıza devam ediyor, öneri ve çözüm yollarını dile getiriyoruz.

YEM FİYATLARINDA DÜŞÜRÜCÜ TEDBİRLER ALINMALI

Ülkemizde süt üreticilerinin alım gücü açısından en azından gelişmiş ülkeler seviyesine getirmek noktasında yem fiyatlarında düşürücü tedbirlerin alınması elzemdir.

ÜRETİCİ BIRAKIN KAR ETMEYİ ÜRETİMİNİ SÜRDÜRMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Kaldı ki aldığımız bilgilere göre yem firmaları yeni bir zam uygulaması olacağını da duyurmuşlar. Mevcut piyasa fiyatları ile bu girdi fiyatları karşısında üreticinin bırakın kar elde etmeyi üretimi bile devam ettirmesi mümkün değildir. Üretimin sürdürülebilirliğini sağlamak için paritede belirlenen dengeyi sağlayacak tedbirlerin alınması konusunda Hükümetimizin gerekli düzenlemeyi yapacağı bilincindeyiz.

Tüm Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur…


TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Hayvancılık süt üretimi yapıyormu başkanımız

Yem fiyatlari
Yem fiyatlari - 3 yıl Önce

Devletin verdigi sute zami sut faprikAlari aciklamadi diye sutcuyle vermiyor

banner151

banner251