Hibe projelerini birlikler ücretsiz hazırlayacak!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba'nın küçük üreticiden proje parasının alınmayacağını söylediği kırsal kalkınma hibe projelerinde önemli bir adım atıldı. TKDK ile üretici birlikleri arasında yapılan işbirliği ile projeler artık birlikler tarafından ücretsiz hazırlanacak. İşbirliği protokolüne ilk imzayı Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği attı.

Hibe projelerini birlikler ücretsiz hazırlayacak!
banner200

Küçük üreticiye, kırsal kalkınma hibelerinde 'proje kolaylığı' getirildi. IPARD'ın kırsal kalkınma hibelerinden alınan proje paraları küçük üreticiyi mağdur ediyordu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, küçük üreticiden proje parasının alınmayacağını açıklamıştı. Bu konuda somut bir adım atılarak TKDK ile üretici örgütleri arasında protokol imzalandı. Buna göre küçük üreticiler kırsal kalkınma hibelerinden yararlanmak için hazırlayacakları projeleri üyesi oldukları birlikler aracılığıyla yaptıracaklar.

İLK PROTOKOL KOYUN KEÇİ YETİŞTİRİCİLERİ MERKEZ BİRLİĞİ İLE İMZALANDI

Küçük üreticinin IPARD kırsal kalkınma hibelerinden etkin bir şekilde yararlanması için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ile ilk protokol, Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği arasından imzalandı. Merkez Birliğinde yapılan imza töreninde Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Adak da hazır bulundu.

ÜRETİCİ BİRLİKLERİ İLE PROTOKOL YAPILACAK

Söz konusu işbirliği anlaşması; Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği ve Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği ile de imzalanacak. Üretici örgütlerinin yanı sıra Türkiye Ziraat Odaları Birliği ile de söz konusu protokolün imzalanması amaçlanıyor.

KÜÇÜK ÜRETİCİ PROJE ŞİRKETLERİNE PARA ÖDEMEK ZORUNDA KALMAYACAK

Buna göre, küçük üreticiler yapacakları yatırımlarda IPARD kapsamında kırsal kalkınma hibelerinden yararlanmak için proje şirketlerine proje parası vermek zorunda kalmayacak. Üyesi oldukları birliklerden proje için her türlü desteği alacaklar. Projelerinin onaylanmaması durumunda proje parası ödemek zorunda kalmayacaklar.

ÖNEMLİ BİR ADIM ATILDI

TKDK Başkanı Hakan Kalender, Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği ile yapılan imza töreninde yaptığı konuşmada IPARD programı kapsamında bir kısmı ulusal fonlardan oluşan Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma hibelerinin etkin kullanılması amacıyla önemli bir adım atıldığını belirtti.

ÜCRETSİZ PROJE HAZIRLAMA İMKANI GETİRİLDİ

Üretici örgütleri ile işbirliği çalışması yaptıklarını kaydeden Kalender, şunları kaydetti: “ Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın kırsal kalkınmaya verdiği önem ve küçük ölçekli işletmelerin desteklerden etkin faydalanmasına yönelik başlattığı yeni projeler çerçevesinde, küçük yatırımcılara IPARD kırsal kalkınma projelerini ücretsiz hazırlayabilme imkanı getirilmiştir.

KÜÇÜK ÜRETİCİLER İÇİN ÜRETİCİ ÖRGÜTLERİ İLE PROTOKOL YAPILACAK

Üretici örgütleri tarafından ücretsiz olarak hazırlanacak projeler için, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı IPARD Yönetim otoritesi olan Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ile üretici örgütleri arasında işbirliği protokollerinin imzalanması süreci başlamıştır.

DAHA FAZLA İŞLETMENİN YARARLANMASI AMAÇLANIYOR

İmzalanan işbirliği protokolleri kapsamında, küçük yatırımcılarımız proje hazırlama aşamasında yaptıkları harcamaların azaltılması, sektörün ihtiyaçlarına uygun proje sayısının artırılması ve bu hibelerden daha fazla işletmenin faydalanması amaçlanmıştır"

TZOB İLE GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Söz konusu ilk protokolü ilk olarak Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği ile imzaladıklarını ardından Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği ve Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği ile de protokol imzalanacağını söyleyen Kalender, “Ayrıca kısa süre içerisinde Türkiye Ziraat Odaları Birliği ile imzalanacak protokol ile IPARD kapsamındaki işbirliğinin kapsamı daha da genişleyecektir" dedi.

BU İŞBİRLİĞİN HAYVANCILIĞA KATKISI BÜYÜK OLACAK

Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Nihat Çelik, imza töreninde yaptığı konuşmada Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'ya teşekkür ederek, şunları kaydetti: “Merkez Birliğimiz, il birliklerimiz ve yetiştiricilerimiz açısından bu protokolü önemsiyor ve memnuniyetle karşılıyoruz. Çünkü bu protokol ile yetiştiricilerimize mali külfet gelmeden mahallinde birliklerimiz tarafından projeleri ücret alınmadan yapılacak. Bunun da ülkemiz hayvancılığına katkısı ve getirisi büyük olacaktır"

BAKAN FAKIBABA'YA TEŞEKKÜR ETTİ

Protokol kapsamında Merkez Birliğinin görev ve sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirmek için çalışacaklarını ifade eden Çelik, kırsal kalkınmanın desteklenmesine yönelik bu işbirliği protokolünün Merkez Birliği'nin tarihinde bir ilk olduğunu kaydetti. "Küçük üretici için büyük önem taşıyan protokole ilk imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz" diyen Çelik, “Göreve geldiğimizden buyana kırsal kalkınmaya çok önem veren başta sayın Bakanımız sayın Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba olmak üzere Tarım Reformu Genel Müdürü sayın Emin İzol'e, Eğitim Yayım ve Yayınlar Daire Başkanı Sayın Osman Güzelgöz'e ve TKDK Başkanı sayın Hakan Kalender'e çok teşekkür ediyoruz" dedi.

İŞBİRLİĞİ KAPSAMINDA NELER YAPILACAK?

İşbirliği protokolü kapsamında üretici örgütleri ve Ziraat Odalarında görev yapan personele, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı koordinesinde TKDK ve Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından IPARD başvuru dosyası ve İş Planı hazırlama eğitimi verilecek.

PROJELER ÜRETİCİ ÖRGÜTLERİNDEKİ PERSONEL TARAFINDAN HAZIRLANACAK

Başlangıçta, küçük çiftçilerin hazırlayacakları ve yatırım tutarı düşük olan başvuru dosyaları ve iş planları bu personel tarafından hazırlanacak.

DANIŞMANLIK HİZMETİ VERECEKLER

Yatırımcılar ile üretici örgütleri ve Ziraat Odaları arasında danışmanlık sözleşmesi imzalanacak ve bu çerçevede danışmanlık hizmeti sunulacak.

PROJELER ONAYLANIRSA ÜCRET ÖDEYECEKLER

Hazırlanan başvuru dosyaları ve iş planları için ilk aşamada hiçbir ücret talep edilmeyecek. Projeleri kabul edildiğinde, çiftçiler IPARD kapsamında TKDK'dan alacakları danışmanlık desteği ile üretici örgütlerine ve Ziraat Odalarına ücretlerini ödeyecekler.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yazık
Yazık - 4 yıl Önce

Bu adamlar ilkokul mezunu, ne anlar projeden. Sonra başımıza ali kıran baş kesen kesiliyorlar. Siz bu akılla mı yönetiyorsunuz bizi. Yazık, çok yazık.

mantıklı ama riskli
mantıklı ama riskli - 4 yıl Önce

bence yürümez tkdk proje mantığı iş planı veya proje zorluğundan değil saçma prosedürlerinden tkdk kucuk projeler icin tip projeye gecmedigi surece ne yapsa bos hic bilmeyen oda personeli tkdk yi anlayana kadar o projeler red olur ... bakın görün...

- 4 yıl Önce

Her slogan proje olmuyo ancak proce oluyor. Basvuru formunu edinip sorulara anket cevaplari verince proce yapdim die kasila kasila gezinio tipler. Yaptigimiz her isin degerini dusurduk. Ben yaptim oldum. Gezdim geldim proce yaptimm

- 4 yıl Önce

koyun purojesini milliemlak arsasi uzerinden yapilabilirmi cifciyim yermyok

Hibe
Hibe - 4 yıl Önce

Birlikleriniz genç çiftçi müracatında 100 tl aldı çiftçiyi düşünen varmı bıraksınlar o koltukları aidat parasını yiye bitiremiyolar Sayın Reisi cumhur ele alsa bu boş beleş bir dünya birliği

Olan gene çiftçiye oldu
Olan gene çiftçiye oldu - 4 yıl Önce

Birlikler fatura kesecek tkdk % 50-65 ödüyor geriye kalan %35-50 lik kısım kimden çıkcak?
100 bin bütçe danışmanlık 8000 fatura destek 5200 tl 2800 tl gene çiftçiye kaldı.Nasıl?

banner151

banner251