Et değerlendi dişi hayvanlar tehlikeye girdi!

<p>Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından karkas kesim fiyatlarının artırılması besiciler tarafından olumlu karşılanırken, yeni bir tehlikeyi de gündeme getirdi. Artan maliyetlerden dolayı süt üreticisi sıkıntılı bir süreç yaşarken, tek taraflı olarak et fiyatlarında yapılan artışın dişi hayvanların kesimini hızlandırmasından endişe ediliyor. Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, süt fiyatlarının acilen revize edilmemesi durumunda et fiyatlarındaki artışın dişi hayvanların kesimini hızlandıracağı uyarısında bulundu. </p>

Et değerlendi dişi hayvanlar tehlikeye girdi!
banner200
banner217

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Et ve Süt Kurumu tarafından yapılan karkas kesim fiyatlarının yükseltilmesinin ülke hayvancılığı için olumlu bir adım olduğunu ancak bir ayağının eksik kaldığını bildirdi. Artan maliyetlerden dolayı süt fiyatlarının acilen revize edilmesini isteyen Keskin, aksi takdirde et fiyatlarına yapılan artışın dişi hayvanların kesimini daha da hızlandıracağı uyarısında bulundu.

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaparak, şunları kaydetti:

“Bakanlığımızın karkas et fiyatlarını artırması hayvancılığımız için olumlu bir gelişme olmuştur. Bakanlığımızın kesim fiyatlarındaki artış yerli üreticimizi daha çok üretmeye teşvik edecek ve önümüzdeki süreçte karkas et ithalatına ihtiyaç duyulmayacağı kanaatindeyiz.

ET VE SÜT BİR ARADA DEĞERLENDİRİLMELİ

Ancak unutulmamalıdır ki Et ve Süt bir arada değerlendirilmesi gerekmektedir. Maliyet artışlarından dolayı süt üreticisi şuanda hayvanlarını kesime göndermek zorunda kalmaktadır. Et kesim fiyatlarının artması da bu kesimleri hızlandıracaktır. İlerleyen yıllarda bu kesilen hayvanların yerine konulması için ciddi ithalatlar yapılması gerekecektir.

SÜT FİYATLARI ACİLEN REVİZE EDİLMELİ

Bunun önüne geçilebilmesi için süt üreticisinin artan maliyetleri karşısında, çok acil çiğ süt fiyatı revize edilmelidir. Bakanlığımızın süt üreticisine destek vereceğine olan inancımız tamdır. Saygılarımızla."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2019, 19:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
birlikler
birlikler - 2 yıl Önce

birlikler niye avrupadaki gibi işletme kurup sütü ürün haline getirip kendi mağazalarında satmıyorlar. ülkemizde çok az yerde bu yapılıyor.

banner151

banner251