Eskişehir'de Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği kuruldu

Eskişehir'de 08.07.2019 tarihinde resmi olarak kurulan Eskişehir İl Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği’nin açılış töreni gerçekleştirildi.

Eskişehir'de Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği kuruldu
banner282

İnönü İlçemizde gerçekleştirilen açılış törenine Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, İnönü Belediye Başkanı Kadir BOZKURT, İl Tarım ve Orman Müdürümüz Dr. Emine SEVER, İnönü Ziraat Odası Başkanı Ömer KOYUNOĞLU, Eskişehir İli Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Alirıza SARIKAYA, Siyasi Parti Temsilcileri,  Şube ve İlçe Müdürleri, Birlik üyeleri ile kalabalık bir yetiştirici grubu katıldı.

Eskişehir İl Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Alirıza SARIKAYA yaptığı konuşmada:

“İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine SEVER ve Belediye Başkanımız Kadir Bozkurt’un destek ve katkılarıyla kurulan birliğimizin açılış törenine hepiniz hoş geldiniz. Manda etinin kolesterolünün düşük olması, manda sütünün şifası ve besin değerinin yüksek olması tıbben kanıtlanmıştır. Bizim amacımız da İlimizde mandayla ilgili tüm üreticileri ve genç girişimcileri birliğimiz çatısı altında toplayarak unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizi yeniden canlandırmaktır. Başta bu kültüre sahip çıkan Milletvekilimiz Prof. Dr. Emine Nur GÜNAY olmak üzere, değerli büyüklerimize ve üreticilerimize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürümüz Dr. Emine SEVER açılışta yaptığı konuşmada:

“İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Mart ayında düzenlediğimiz panelden sonra kısa süre içinde Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği kurulmasıyla mevcut 294 olan anaç manda sayımızın en az 900 başa çıkarılmasını hedefledik. Bu sayede İlimizin "Halk Elinde Manda Islah Projesi" nin uygulandığı iller arasına dâhil edilmesiyle beraber manda ve bir malağa ödenecek toplam destek miktarı 1.900,00 TL olacaktır.

Ayrıca Eskişehir’de Manda-Düve Üretim İstasyonu kurmayı hedefliyoruz bütün bunlar bir arada değerlendirildiğinde İnönü İlçemizi de mandada markalaştırmış olacağız. Kurulan Birliğin İlimiz ve Ülkemiz hayvancılığına hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

İnönü Belediye Başkanı Kadir BOZKURT konuşmasında:

“İnönü denilince kaymağımız yoğurdumuz akla geliyor ama biz manda eti ve sucuğuyla da sektörde bir Türkiye markası olmayı hedefliyoruz. Ayrıca coğrafi işaretlemede de manda kaymağını, yoğurdunu çok kısa bir süre sonra sisteme koyacağız. Artık Eskişehir’de manda denilince İnönü’ye gelecekler böyle de bir avantaj elde ettik. Başta İl Tarım Müdürü olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Birliğin açılışı hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Eskişehir Milletvekilimiz Prof. Dr. Emine Nur GÜNAY konuşmasında:

“İnönü’ye yeni bir katkı, bir değer eklendi. Bir elin nesi var iki elin sesi var ben buna üç diyorum: Birincisi kamu kuruluşlarımız, ikincisi yerel yönetimler, üçüncüsü siyaset tabanı. Hepsi bir araya gelince böyle güzel projeler hayata geçiyor. Bereketli olsun, sizlere üreticilerimize en büyük katkıyı sağlasın.

İnşallah sadece bu birliğin kurulması değil buradaki bütün yetiştiricilerimize de devletimizin sağlamış olduğu hayvancılık desteklemelerinden yararlanabilirler, bunun için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz. Birliğimizi duayla açalım bereketi kat be kat artsın.” dedi.

Eskişehir İli Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği’nin açılışının ardından yapılan ikramlarla tören sona erdi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE