Damızlık Birlikleri nasıl yapılandırılmalı?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın hayvancılıkta örgütlenme modelini yeniden yapılandırmak istemesi dikkatleri bu çalışmalara çevirdi. Peki damızlık birlikleri nasıl yapılandırılmalı?

banner255
Damızlık Birlikleri nasıl yapılandırılmalı?
banner200

Dünya gazetesinden Ali Ekber Yıldırım, Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş tarafından yürütülen çalışmaya dikkat çekerek, “Hayvancılıkta yeniden örgütlenme modeli önümüzdeki günlerde daha çok gündeme gelecektir" dedi.

Yıldırım, bu konuda Bursa Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Oran'ın tespit ve önerilerini köşesine taşıyarak şunları kaydetti:

NET TANIMLANMASI GEREKİYOR

Öncelikle birliklerle ilgili net bir tanımlamanın yapılması gerekiyor. Birlik nedir?

BİRLİKLERİN İDEAL TANIMI

Birlik, aynı mesleği icra eden meslektaşlarının, bireysel olarak çözemedikleri sorunlarını maddi ve manevi güçlerini birleştirerek çözmek, böylece mesleklerinin maddi ve manevi zirvesini yakalamak üzere bir araya gelen üreticilerden oluşması gerekir. İdeal olanı bu…

KÜÇÜK MENFAATLER İÇİN BİR ARAYA GELİNİYOR

Türkiye'deki mevcut sistemde ise, birlik; teşvikleri dağıtan, idealleri için değil, küçük menfaatler için bir araya gelen, ancak hiçbir zaman kuvvet olamayan, bakanlığın yönetiminde faaliyet göstermeye çalışan, ayakta durabilmek için destek ödemelerine muhtaç kurumlardır.

'NASIL KATKI SAĞLARIM?'

Birlik üyesinin bir ideal doğrultusunda, bir araya gelmek, beraber hareket etmek duygu ve düşüncesinde olan, üye olurken “nasıl yardımcı olabilirim, birliğe nasıl katkı sağlarım" sorusunu soran, müracaat ederek üye olması gerekir.

TEŞVİK ÖDEMESİ ALMAK İÇİN ÜYE OLUNUYOR

Oysa, uygulamada sadece teşvik ödemesi almak için üye olmak zorunda kalan, hiçbir zaman birliğe katkı vermeyen, veremeyen bir üye yapısı var.

ANKARA'DA İKİ MERKEZ BİRLİĞİ OLMALI

Bu çerçevede birliklerle ilgili yeni bir yapılanmaya kesinlikle ihtiyaç var. Bana göre, her ilde en az iki birlik ve Ankara'da da iki merkez birliği olmalı. İl merkezinde en fazla üyesi olan birlik üst birlik üyesi olarak seçime katılma hakkı olmalı.

HİZMET YARIŞI BAŞLAYACAK

İki birlik olduğunda hangisi üreticiye daha iyi hizmet verirse, hangisi üreticinin sütünü daha iyi pazarlarsa üretici o birliği tercih edecektir. Böylece bir hizmet yarışı olacaktır.

ÜYELER GSM OPERATÖRÜ DEĞİŞTİREBİLİR GİBİ BİRLİKLERİNİ DEĞİŞTİREBİLMELİ

Üyeler gerek gördükleri taktirde mali genel kurul ve veya seçimli genel kuruldan sonra GSM operatörü değiştirebilir kolaylıkta birliklerini değiştirebilmeli. Birlikler de merkez birliğini değiştirebilmeli.

DESTEKLER DOĞRUDAN ÜRETİCİYE ÖDENMELİ

Destekleme ödemeleri kesinlikle üreticiye doğrudan yapılmalı. Birlikler olarak zamanımızın çok büyük bölümünü desteklerle ilgili işlemlere harcıyoruz. Bu işi yapmak isteyenler olabilir. O zaman yetiştiricilerin destekleme ödemesi için birlik üyesi olma mecburiyeti kaldırılması gerekir.

BİRLİKLER KENDİ FAALİYETLERİ İLE AYAKTA DURMALI

Birlikler kendi faaliyetleri ve çalışmaları ile ayakta durmalı. Küpeleme, suni tohumlama, aşılama, ürün satışı ve benzeri hizmetlerle bütçelerini oluşturmalı. Hizmetlerini sadece üyelerine değil sahadaki tüm yetiştiricilere vermeliler.

Birliklerin mali ve idari kontrolü serbest denetleme şirketleri tarafından yapılmalı.

IPARD PROJELERİ BİRLİKLER ARACILIĞIYLA YAPILMALI

Bakanlık, birliklere üye ve hayvan sayısına göre projelendirilen temel faaliyet konularında arazi-nakit destek sağlamalı. Projenin başarıyla tamamlanması ile yeni projeler verilmeli. Örneğin Avrupa Birliği hibe kaynaklı kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi (İPARD) projeleri birlikler aracılığıyla yapılmalı.

İL MÜDÜRLÜKLERİNİN SAHA GÖREVLERİ BİRLİKLERE VERİLMELİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri'nin saha görevleri birliklere verilmeli. Bakanlık, koordinasyon, planlama ve denetleme mercii olmalı.

TEK ÇATI SORUNLARI BÜYÜTECEK UYARISI

Bursa Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yıldırım Oran'a göre bütün birliklerin tek çatı altında toplanması önemli sorunlar doğuracak. Böyle bir örgütlenme ile sektörde tekelci yapının daha da pekişeceğini savunan Oran, sığır,küçükbaş ve arıcılık faaliyetlerinin tek çatı altında toplanmasının bu sektörlerden hiçbirine yarar sağlamayacağı görüşünde.

Oran'a göre, tek çatı altında birleşmek bir yana sistem tam olarak oturduktan sonra koyun ve keçi birliğinin iki ayrı birlik, sığır yetiştiriciliğinde ise sığır ve mandanın ayrı birlikler olarak oluşturulması gerekiyor."

TARIMDAN HABER


YORUM EKLE
banner151

banner251