Çiftçiye dağıtılacak koyunları biz tedarik edelim?

Bursa İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yıldırım Oran, 300 koyun desteği ile ilgili bir açıklamada bulunarak, birlik üyelerinin kendilerinden talep ettiği bir konuyu Bakan Fakıbaba'ya iletti.

Çiftçiye dağıtılacak koyunları biz tedarik edelim?
banner200

Bursa İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yıldırım Oran, TİGEM tarafından genç çiftçi projesinde dağıtılan hayvanların damızlık kalitesinin çok düşük olduğunu hatırlatarak, bundan dolayı üyelerinin 300 koyun desteğinde çiftçiye dağıtılacak damızlık koyunların birlik tarafından tedarik edilmesini istedi.

300 koyun desteğinin Cumhuriyet tarihi boyunca düşünülmüş en iyi proje olduğunu ifade eden Başkan Yıldırım Oran, şunları kaydetti:

“Fiilen koyun ve keçi yetiştiriciliği ile uğraşan üyelerimiz bizlere ulaştı. Senelerdir köylerde ikamet ettiklerini ve çok zor şartlarda koyun ve keçi yetiştiriciliği yaptıklarını belirterek, haklı olarak bu projeden evvela kendilerinin yararlandırılmasını istiyorlar.


300 koyun desteğinde ne kadar ipotek istenecek?


İpotek olarak istenecek arazileri yeterli olmayan yetiştiricilerimiz, birbirlerine müteselsilen kefil olabileceklerini ve hayvanlarının teminat olarak kabul edilmesi gerektiğini vurgulamaktadırlar.

Bir diğer husus ise, bir dönem önce uygulanan şehirden köye geri dönüş projesinde, TİGEM tarafından müteahhitler tarafından tedariki yapılan hayvanların damızlık kalitesi çok düşüktü. Tedarik işlemlerinin ya kendi seçtikleri hayvanların alımının gerçekleştirilmesiyle veya Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği aracılığıyla yapılmasının daha uygun olacağını beyan ediyorlar.

Projenin hayırlara vesile olmasını temenni eder, bu mükemmel projeyi hazırlayan bakanlığımıza teşekkürü bir borç biliriz"

TARIMDANHABER


YORUM EKLE
YORUMLAR
Nasıl olacak
Nasıl olacak - 3 yıl Önce

Sayın başkan, şayet talep ve onay yüksek olursa bu talebi nasıl karşılayacaksınız? Sizin tedarik edeceğiniz hayvanlar zaten ülkenin varlığı ve üretime devam ediliyor.

- 3 yıl Önce

Damızlık birliği de avantanın kokusunu aldı,,pastadan pay kapmaya çalışıyor...ama sıra size gelmez..

banner151

banner251