Bakanlık desteğiyle üreticiden tüketiciye süt

Ankara Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Bakanlığın İPARD projesi kapsamında aldığı yüzde 50 hibe desteği ile Ankaralı üreticilerin ürettiği sütü Başkentlilerle buluşturuyor.

Bakanlık desteğiyle üreticiden tüketiciye süt
banner200

Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde kurulan ve tek vardiyada 100 ton süt işleme kapasiteli fabrikada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Nihat PAKDİL, Vali Yardımcısı Mehmet POLAT ve İl Müdürümüz Muhsin TEMEL incelemelerde bulunarak, Birlik Başkanı Cengizhan YORULMAZ'dan çalışmalar ve hedefler hakkında bilgi aldı.

Yaptığı incelemeler sonunda fabrikayı beğendiğini ifade eden Müsteşar Nihat PAKDİL, üretici birlikleri ve kooperatiflerin bu tür çalışmalar yapmasını önemsediklerini kaydederek, Bakanlık olarak bu tür işletmelerin kurulmasına destek verdiklerini söyledi.

Ankara'nın son dönemde hayvancılık alanında önemli mesafe kat ettiğini dile getiren İl Müdürü Muhsin TEMEL, sadece son 3 yılda süt üretiminde yüzde 22'lik bir artış yaşandığını ifade ederek, bu tür süt işleme tesislerinin kurulmasıyla artışın ivme kazanarak devam edeceğini söyledi. Şu anda işletmede pastörize süt ve yoğurt yapımı için süt üretildiğine değinen TEMEL, özellikle tüketicilerin yoğurt yapımı için kullandığı sokak sütlerinin havaların ısınmasıyla daha büyük risk oluşturduğunu kaydederek, tüketicilere hem ucuz hem de sağlıklı olarak ulaştırılan sütlerin bu riski taşımadığını söyledi.

Birlik Başkanı Cengizhan YORULMAZ ise Ankaralı üreticilerden 180 soğutma tanklı araç ile topladıkları sütleri fabrikada işleyerek 11 satış noktasında tüketicilerle buluşturduklarını belirterek, hedeflerinin satış noktası sayısını ilk etapta 30'a daha sonrada 60'a çıkarmak olduğunu söyledi. İnternet ve Alo Taze Süt Hattı ile tüketicilerin kapılarına kadar sütleri götürdüklerini ifade eden YORULMAZ, "Şu anda fabrikamızı tam kapasiteyle çalıştırmıyoruz. İlerleyen zamanlarda tam kapasiteyle çalışıp sütlü tatlı, peynir, yoğurt, dondurma gibi süt ürünleri de üreteceğiz. Ürünlerimizi marketlerde değil kendi satış noktalarımızda, internet üzerinden ve telefonla sipariş alarak satacağız. Bu fabrikanın kurulmasında bize destek olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ve her zaman bizim yanımızda olan İl Müdürümüz Muhsin TEMEL'e üreticiler adına teşekkür ediyoruz" dedi.

ankara.tarim.gov.tr

YORUM EKLE
banner151

banner251