Ülke hayvancılığı nasıl bu hale geldi?

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndaki yetkililer başta olmak üzere ülkeyi yönetenlerin bu videoyu tekrar tekrar seyretmesi gerekiyor. Aşkla üretmek için mücadele eden insanlar, nasıl olur da üretimden soğutulur, bu video her şeyi anlatıyor! 

HAYVANLARINA SAMAN DAHİ ALACAK GÜCÜ KALMADI 

2017 yılında askeriyeden emekli olan Ali Ekber Özbey, bütün varını yoğunu yatırarak süt hayvancılığına başlıyor. Başta her şey güzel gidiyor. Ancak yaşanan krizle birlikte girdi maliyetleri sürekli artınca hayvanlarına saman dahi alacak gücü kalmıyor.

ÜRETTİĞİ SÜTÜ 1.6 TL'YE ZOR SATIYOR!

Ulusal Süt Konseyi, süt fiyatlarını 2 TL olarak açıklasa da 1.6 TL’ye zor satıyor. Ahırında 12 hayvanı olmasına rağmen bırakın para kazanmayı, hayvanlarını yaşatabilmek için aldığı 4 bin lira emekli maaşının neredeyse tamamına yakınını hayvanlarına harcıyor.

HAYVANLARINI SATMAK İSTEYİNCE GÖZLERİ DOLDU!

Bu işin sürdürülebilir bir tarafının olmadığını görüyor, çaresiz hayvanlarını satmaya karar veriyor ancak ‘üretme sevdasından dolayı’ hayvanlarla arasında öyle bir bağ oluşmuş ki hem kendisinin hem de hayvanların gözü doluyor, o da satmaktan vazgeçiyor. Hükümetten destek, hibe hiçbir şey talep etmiyor, sadece girdi maliyetlerinin düşürülmesini istiyor, hepsi o kadar! 

Yetiştirici Ali Ekber Özbey, yaşadıklarını yetkililere duyurmak için bir video çekerek Tarımdan Haber’e gönderdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bekir tozlu
Bekir tozlu - 2 yıl Önce

Durumun ehemniyeti büyük.. Bu abimiz bakın emekli ve bi şekilde hayatında kazandığı parayı bu sektöre yatırmış.. Yazık değişmi bi ömür emeğe.. yaa tarım bakanlığı sen hakketen ne iş yapıyosun. Ben bunu merak ediyorum. Bu çifçileri niye dinlemiyosun. O ineklerin o hale gelebilmesi için Tam 3 yıl lazım. Hepsi kesilecek, çiftçi bitecek, ülke aç kalınca şimdi napıcaz diyen bir zihniyet bize hiç bir faydası yoktur. O yüzden tarım bakanı değişse bile ciddi değişiklikler yapılmaz is bu sektör her yıl bu sorunları yaşıycak. Yani o bakan bu bakan değişip değişip duruyo. Hiç birininde zerre kadar bi faydası olmadı. Nasıl ülke içinde savunma sistemi diyoruz. Önümüzdeki yüzyıl eğer biz bu tarım ve hayvancılığı ihraç etme politakasını gütmek istemez isekek bu ülke he yıl daha fazla cari açık verp sonunda gelecek nesiillere bir armağan olarak perişanlığa ve sefalete bırakmış olucağız.. bunlar ithal edilip 3 yada 4 yıl önce alınan hayvanlar. Şuan kesm ile karşı karşıya. Bakın adam nediyo, bana teşvik hibe verme. Bana yem girdimi düşür buda nasıl olur. Tarım düşürerek olur. Bu kafalar başka yerlerde olduğu süre içinde bu ülke burnunu ... bi türlü çıkartamaz...

VetHek
VetHek - 2 yıl Önce

Sıkıntılar büyük ama kendinizi küçük düşürmeyin. Birilerinin reygrass reklamını yapmak için komik duruma düşmeyin. Yok inekler duygusala bağlamışta falanda filanda. Bu pislik içinde millete nasıl süt içiriyorsun onun hesabını nasıl verirsin onu düşün. Evet sütü alıpta aynı tanka sütü dökenler kadar sende suçlusun.

adı lazım değil baş harfi c
adı lazım değil baş harfi c @VetHek - 1 yıl Önce

sanırım hiç ahırda bulunmadınız tezek arkadaşım o temizle iki dakika sonra tekrar aktif bir şekilde üretiliyor sizin gibi iki günde bir sıçmıyor bu garipler.

Hakan
Hakan - 2 yıl Önce

Videonun sonunda herşey anlaşılıyor. Veteriner hekim,zootoknist, mühendis ve herşeyden anlayan eşrefin reklamından başka bişey değil. Sıkıntı yok değil hemde büyük ama Reklam kokan hareketler ile olmaz bu işler.

irfan
irfan - 2 yıl Önce

bir litre süt bir bardak çay parası bile etmiyor. olay gayet basit. birliklerin aynı torkunun yaptığı gibi sutu toplayıp süt ürünleri yapıp satması lazım. bunu yapmaları içinde dürüst ve işi bilen kişilerle çalışmaları lazım. yoksa süt sanayi sütü ucuza almaya çalışacakrır

Paralel Sendika Vesayeti
Paralel Sendika Vesayeti - 2 yıl Önce

1-Koltuğunu korumaya çalışanlar 2-Koltuk peşinde koşanlar 3-Arada kaynayalar 4-Marabalar

İlker
İlker - 2 yıl Önce

Şu an tarımdan haberin tek derdi hükümeti olabildiğince kötülemek. Bir anket haberi var tarım bakanı ile besici karşılaşsınmı bir aydır baş köşede. Aşağı mahalle ile yukarı mahalle maç yapacak sanki. Doğrudur tarım ve hayvancılık çok kötü ama destek yok hep köstek olmak var. Bakan değişirse sanki herşey düzelecek.

Ozan
Ozan - 2 yıl Önce

Tarımdan haber süper çalışıyor. Ne için çalışıyor tarım bakanı ve hükümet yıpransın diye elinden geleni yapıyor. Tamam tarım ve hayvancılık kötü durumda. Madem o kadar iyi biliyorsunuz öneri sunun. O da yok varsa yoksa karalamak. TARIM BAKANI İLE ÇİFTÇİ CANLI YAYINA ÇIKSIN HABERİ 15 GÜNDÜR BAŞ KÖŞEDE. SANKİ AŞAĞI MAHALLE İLE YUKARI MAHALLE MAÇ YAPACAK. ŞİMDİ YENİ YÖNTEM VAR ÜRETİCİ-BESİCİ VİDEOLARI İLE BAKANA VE HÜKÜMETE YÜKLENİYOR. Bu arada konuyla alakası yok ama tüm fetöcülerin ALLAH belasını versin. Nokta...

banner34
banner223
Bu hayvanlar benimle ölüme gider!
Bu hayvanlar benimle ölüme gider!
  • 1.1B kez görüntülendi.
Karpuz üreticisinin TARSİM tepkisi!
Karpuz üreticisinin TARSİM tepkisi!
  • 2B kez görüntülendi.

banner251