Geleneksel tıpta öne çıkan birçok bitki, arama motorları üzerinden de sık sık sorgulanır. Şifa bulmak, hastalıklardan korunmak, daha kaliteli bir yaşam sürebilmek adına bitkilerden destek almak isteyen pek çok kişi, bitkilerin özelliklerini ve faydalarını yakından takip eder.

Modern tıbbın henüz gelişmemiş olduğu yıllardan bu yana kullanılan bitkiler, birçok hastalığın tedavisinde aktif olarak görev alır. Güçlü içerikleri ile modern tıbbın tavsiyelerine de konu olan bitkilerden biri de üdül kahr bitkisidir. Peki, üdül kahr bitkisi nedir, ne işe yarar? İşte bitkiye dair tüm merak edilenler…

ÜDÜL KAHR BİTKİSİ NEDİR?

‘Akırı karha’, ‘ödül kahır’ gibi isimleri ile de bilinen üdül kahr, Hindistan ve Tunus gibi sıcak iklimin hakim olduğu bölgelerde yetiştirilmektedir. Ülkemizde yetiştiriciliği yapılmayan bitki, Latincede ‘Anacyclus Pyrethrum- Anthemis Pyrethrum’ olarak bilinir.

Barbunya Ne Zaman Ekilir? Barbunya Ne Zaman Ekilir?

Halk arasında ‘çirkini güzelleştiren bitki’ olarak tanımlanan üdül kahrın içeriğinde; tanen, zamk, inülin, rezin, uçucu yağ, pellitorin, ginseng ve anavyklin gibi maddeler bulunur. Doğada kendiliğinden yetişebilen bitki, çok yıllıktır. Kök kısmı kullanılan üdül kahr, birçok hastalığın tedavisinde destekleyici olarak görev alır.

ÜDÜL KAHR BİTKİSİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Üdül kahr bitkisinin kullanım alanı bir hayli geniştir. Pek çok alanda şifacı özelliği ile öne çıkan bitki, özellikle ağrıları gidermede etkilidir. Diş ağrısının önüne geçen bitki, fıtık kaynaklı ağrıları da hafifletir.

İnsan sağlığını çok çeşitli açılardan destekleyen üdül kahr, solunum yolu rahatsızlıklarının semptomlarını da hafifletir. Balgamın atılmasına yardımcı olan bitki aynı zamanda öksürüğü de keser.

Felç durumlarında uzuvlara masaj yolu ile uygulanması halinde kişiyi rahatlattığı bilinen üdül kahr, aynı zamanda romatizma kaynaklı ağrıları da dindirdiği söylenir.

Üdül kahr bitkisi cilt sağlığı üzerinde de etkilidir. Bitkiden elde edilen yağ cilt lekelerini açar ve cildin daha parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Ihlamur ile birlikte tüketilmesi halinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen üdül kahr, bu sayede hastalıklara yakalanma olasılığını düşürür. Yanı sıra mevcut hastalıkların da daha kolay bir şekilde atlatılmasına yardımcı olur.

ÜDÜL KAHR BİTKİSİ NASIL KULLANILIR?

Günümüzde üdül kahr bitkisinden elde edilen pek çok ürün vardır. Ağrılara karşı etkili olan kremlerin birçoğunda bu bitkinin bulunduğu bilinir.

Üdül kahr bitkisi haricen kullanılması tavsiye edilen bir bitkidir. Çünkü bu bitkinin doz aşımı halinde ishale, mide bulantısına ve kusmaya sebep olduğu bilinir.

Üdül kahr bitkisi zeytinyağı ile birlikte kaynatılıp cilde uygulanabilir. Bu şekilde masaj yolu ile uygulanan bitkinin hem cilt sağlığını desteklediği hem de kas ağrılarını dindirdiği bilinir.

Öksürük ve balgam gibi durumlara karşı kullanılmak istendiğinde çay olarak demlenmesi gereken üdül kahr bitkisi, bal ile tatlandırılabilir.

ÜDÜL KAHR BİTKİSİNİN ZARARLARI

Üdül kahr bitkisi antioksidan, vitamin ve mineral bakımından son derece zengindir. Ancak bu bitkinin de diğer şifalı bitkilerde olduğu gibi dikkatli kullanılması tavsiye edilmektedir.

Bilimsel çalışmalar üdül kahr bitkisinin insan sağlığını tehdit edebilecek bir etkisinin olmadığını gösterse de uzmanlar bitkinin tüketim dozuna dikkat edilmesi gerektiğini savunmaktalardır. Özellikle çay şeklinde tüketilmek istenmesi halinde günde 1 bardağı geçmemesi gereken bitki, aksi takdirde ishale, mide bulantısına ve kusmaya sebep olabilir. Ayrıca bitki, hassas bünyeler üzerinde çeşitli alerjik reaksiyonların gözlenmesine de yol açabilir.

Son olarak bazı ilaçlar ile etkileşime girebilen bu bitki, kronik rahatsızlıkları bulunan kişiler tarafından hekim kontrolünde kullanılmalıdır.