Alternatif tıpta geniş bir kullanım alanı olan udi hindi, son dönemlerde arama motorları üzerinden sık sık sorgulanmaktadır. Bu bitkinin özellikleri ve kullanım alanları birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

Udi hindi, aslında bir ağaç türüdür. Bu ağaç türünden elde edilen yağ ve toz, birçok sağlık probleminin tedavisini destekleme amacı ile kullanılır. Bizler de bu içeriğimizde faydaları ile öne çıkan udi hindi bitkisine dair tüm merak edilenleri ele almaya çalıştık. İşte detaylar…

UDİ HİNDİ NEDİR?

Güney Doğu Asya ve Doğu Hindistan’da yetişen bir ağaç türü olan udi hindi, ‘öd ağacı’, ‘Kust- i Bahri’ gibi isimler ile de bilinir. Sene boyunca yaprak dökmeme gibi dikkat çekici bir özelliği bulunan ağacın meyvelerinden yağ elde edilir. Söz konusu yağ birçok sağlık probleminin tedavisinde kullanılır.

Özellikle koronavirüs salgını döneminde ülkemizde büyük bir popülerliğe kavuşmuş olan udi hindi, süs bitkisi olarak kullanılabileceği gibi farklı amaçlar için de kullanılabilir. Ağacın kavukları tütsü olarak tercih edilirken meyvesinden elde edilen yağ da kozmetik alanında kullanılır.

UDİ HİNDİ YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Udi hindi ağacının meyvelerinden elde edilen yağın kullanım alanı bir hayli geniştir. Başta kozmetik ve parfümeri olmak üzere birçok sektörde tercih edilen bu yağ, insan sağlığını da çok çeşitli açılardan desteklemektedir.

Udi hindi yağı sinüslerde biriken mukusun gevşemesine ve burundan atılmasına yardımcı olur. Yanı sıra balgam söktürücü etkisi ile de bilinen bu yağ, balgamın akciğerlere inmeden atılmasını sağlar. Daha kaliteli nefes noktasında etkili olan yağ; astım, KOAH, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıklarının tedavilerini destekler.

Barbunya Ne Zaman Ekilir? Barbunya Ne Zaman Ekilir?

Udi hindi yağı antiseptik özelliktedir. Doğal antibiyotik etkisine sahip olan yağ, vücut içi iltihabın atılmasını sağlar. Bademcik iltihabı, ağız içi bakteri oluşumu gibi durumların önüne geçen yağ, ayrıca ayak mantarına karşı da savaşır.

Udi hindi yağının hafif ve orta dereceli depresyonlar üzerinde de etkili olduğu bilinir. Anksiyete, stres gibi durumların semptomlarını hafifleterek genel ruh halini iyileştiren yağ, sakinleştirici etkisi ile öne çıkar.

Udi hindi yağının mide sağlığı üzerinde de etkili olduğunu söylemek mümkündür. Sindirim sistemini rahatlatıcı etkisi olduğu bilinen yağ, gaz sancılarının önüne geçer.

Yara ve yanıkların tedavilerinde kullanıma uygun olan udi hindi yağı, cilt lekelerini de giderir. Son olarak bu yağın antioksidan bakımından zengin olduğu ve bu sayede de kansere karşı koruyucu olduğu bilinir.

UDİ HİNDİ YAĞININ CİLT ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Udi hindi yağı kozmetik alanında aktif olarak kullanılır. Bu yağın kullanım amacı, cilt sağlığını desteklemektir. Cildi daha aydınlık ve canlı bir görünüme kavuşturan yağ, sedef ve egzama gibi rahatsızlıkların semptomlarını da hafifletir.

Ölü derinin atılmasına yardımcı olan udi hindi yağı, yaş ile birlikte oluşan kırışıklıkları açmada da bir hayli etkilidir.

UDİ HİNDİ BİTKİSİ NASIL KULLANILIR?

Udi hindi bitkisi genel olarak yağ veyahut da toz şeklinde kullanılır. Bitkinin toz formu bal, zencefil ve limon gibi ürünler ile karıştırılarak doğrudan tüketilebilir. Yağ formu için ise birden fazla kullanım şekli bulunur.

Udi hindi yağı günde 1 çay kaşığı olacak şekilde doğrudan içilebilir. Yağ tek başına tüketilebileceği gibi bal, pekmez ve reçel gibi ürünler ile de karıştırılmaya müsaittir.

Udi hindi yağı cilt ve saç bakım maskelerinin içlerine de eklenebilir. Ayrıca bu yağ, baş ağrısı durumlarında doğrudan masaj yolu ile cilde uygulanabilir.

UDİ HİNDİ BİTKİSİNİN ZARARI VAR MI?

Udi hindi bitkisi ile ilgili en çok merak edilen konu başlıklarından biri de bitkinin zararları ile ilgilidir. İnsan sağlığı açısından pek çok faydası bulunan bu bitkinin herhangi bir yan etkisinin olup olmadığı merak edilir.

Udi hindi yağı hassas ciltlerde tahriş, kızarıklık ve kaşıntı gibi yan etkilerin gözlenmesine yol açabilir. Bu neden ile yağı cilt üzerinde kullanmadan önce kolun iç kısmına az bir miktarda yağ sürmek, olası alerjik reaksiyonların önüne geçilebilmesi açısından önemlidir. Eğer kolda herhangi bir yan etki gözlenirse yağın, o kişi için alerjik olabileceği düşünülebilir.

Bebeklerde ve çocuklarda kesinlikle kullanılmaması gereken udi hindi yağı, bazı ilaçlar ile de etkileşime girebilir. Bu neden ile kronik rahatsızlıklarından ötürü düzenli olarak ilaç kullanan kişilerin udi hindi yağını içmeden önce hekimlerine danışmalarında fayda vardır.

Hamileler ve emziren kadınlar tarafından da tüketilmesi tavsiye edilmeyen udi hindi yağı, ayrıca kabızlık şikayeti bulunan kişiler tarafından da tercih edilmemelidir.

Son olarak udi hindi yağının mide sorunu yaşayan kişiler tarafından da tüketilmemesi gerektiği bilinmektedir.