Uçak biletlerinde uygulanan KDV indirimi acaba çiftçinin aldığı mazot içinde uygulanır mı?

Pandemi (küresel salgın) boyutunda ki bir hastalığın tüm dünyayı sınadığı bir dönemden geçiyoruz.

Üstelik bu dönemin daha ne kadar süreceği konusunda ise bilim dünyası bir tahminde bulunamıyor.

Bir önceki yazımızda Mustafa Kemal Atatürk’ün 'Milli Ekonominin Temeli Ziraattir' sözüne atıfta bulunarak 'Milli Ekonominin Temeli İthalattır' başlığıyla kaleme almıştık.

Özetle, üretmeninin dışında her şeyi ithalat ile çözme anlayışının devlet yapısında ne denli yaralar açacağını üreten bir toplumun önüne devlet eliyle set çekildiğini, hatta bu kusurlu zihniyetin üretenleri terörist ilan ettiğini bile yaşayarak gördük.

Maalesef ülkemizde her geçen gün artan vaka ve ölüm sayılarıyla karşı karşıyayız.

Devlet, 'herkes kendi ohal’ini ilan etsin' diyerek çözümü vatandaşın sırtına yükledi.

Geldiğimiz bu noktada sürecin sağlık önlemleri ile kontrol altına alınabileceği anlaşıldı.

Önlemlerden kastım elbette tedavi değil ancak hastalığın yayılma oranının daha radikal çözümlerle kontrol altına alınabileceği.

Ülkeyi besleyen kaynakların üretime devam edebilmesi için peki ne gibi tedbirler alındı?

Korona virüs önlemleri kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı pakette; Perakende, AVM, demir-çelik, otomotiv, lojistik-ulaşım, sinema tiyatro, konaklama, yiyecek-içecek, tekstil-hazır giyim ve etkinlik organizasyon, ihracat, ticaret sektörlerine destekler sunuldu.

Ancak tarım sektörüne yönelik bir destek paketi hakkında bir açıklama olmadı.

Sadece 2019 dönemi destek ödemelerinin erken ödenmesi konusunda bir karar alındı.

Bu ödemelerde Ziraat Bankaları üzerinden yapıldığı için çiftçinin elektrik borçları şirketlere otomatik ödendikten sonra kalan para ile çiftçi desteklendi.

Bunun haricinde;

-Çiftçinin kredi borçları faizsiz ertelenir mi?

-Uçak biletlerinde uygulanan KDV indirimi acaba çiftçinin aldığı mazot içinde uygulanır mı?

-Konut kredilerinde düşürülen faiz oranları kooperatif kredilerinde de sağlanır mı?

-Kobilere sağlandığı gibi çiftçiye de, faizsiz ve 5 yıl geri ödemesiz kredi imkânı sunulur mu?

Diye çok bekledik ama kimseden ses seda çıkmadı!

Köylü üretimden elini ayağını çekerse peki yaşanabilecek bir gıda yokluğuna karşı alternatif olarak nasıl önemler alındığı konusunda ise Tarım Bakanımızın açıklaması ise beklediğimiz yöndeydi;

Bakan, "ithalat yetkisi için sayın cumhurbaşkanımıza gerekli başvuruyu yaptık, ihtiyaç olursa ithalat yaparız" dedi.

Üstelik devletin "Biz bize yeteriz Türkiye" diyerek yardım kampanyası düzenlediği şu günlerde.

Toplanan parayla ithalat mı yapacağız, sayın Bakan?

Yoksa Anadolu’da karantina ve önlemleri artırarak köylünün tarlasına güvenle gitmesini sağlayarak üretimi milli ve yerlilik esaslarına göre mi planlayacağız.

Gelişmiş dünya ülkeleri ekonomik tedbirleri önce kendi çiftçisine sunarak yaşanabilecek bir gıda krizine karşı önlemler aldılar.

-Fransa Tarım Bakanı tüm çiftçi ve sivil toplum kuruluşlarına mektup yazdı. Yaptıkları iş için, ürettikleri için Fransa adına kendilerine teşekkür etti, 'siz olmasanız biz yaşayamayız, siz olmasanız bu zor günleri aşamayız devlet olarak bütün gücümüzle yanınızdayız, size güveniyoruz' dedi.

-İtalya Tarım Bakanı, AB konseyine başvurarak bütün AB üyesi ülkelerin çiftçilerine desteklerin artırılmasını istedi.

-İngiltere Tarım Bakanı, tarımın İngiltere için hayati önemde olduğunu vurguladı, mevsimlik işçi trafiğinde aksama yaşanacağını, mevsimlik işçi açığının kapatılması için, İngiliz halkından bulundukları bölgelerde ki tarımsal faaliyetlere yardımcı olmalarını istedi.

-Almanya Tarım Bakanı, gıda arzında bir kriz yaşamamak için alman federal devletinin bütün gücüyle çiftçisinin yanında olduğunu, Alman vatandaşlarının sebze ve meyveye ulaşma konusunda en ufak bir sık yaşanmayacağının garantisini verdi.

Ülkemizde ise,10 tır domates bir cep telefonu etmiyor diyerek tarımı küçümseyenler bu hastalık karşısında, tarımsal üretimi nasıl yönetecekler?

Çiftçinin Anayasal hakkı olan, tarım kanunu’nun 21. maddesine göre, çiftçilere milli gelirin %1’i oranında her yıl tarımsal destek verilmesi gerektiği gerçeğini bile, sağından solundan kırparak kalan parayı, bir lütufmuşçasına ödeme yapan mevcut sistemin ise geldiği nokta:

Biz size yetemiyoruz!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 1 yıl Önce

Ben ciftciyim, soyulduk ne, birilerine yaranmak için yorum yazmayın . Bankalar,tarım kredi, dolaylı vergiler, girdiler haberiniz varmı, ilaç fiyatında,gubrede,yedek parçada,tohumda, kaça alıyoruz mazotu kaç paraya aldık, ürünümüze, devlet buğdaya yüzde otuz fark verdi girdiler en az yüzde yüz arttı. Hangi çiftçi dayanabilir buna oturduğunuz yerde hikaye anlatmayın. Türk çiftçisi her bankaya borçludur. Tarım kredinin uyguladığı faizi ve ortaklık payı vs nasıl anamızı aglattigini,özel bankaların faizlerini çiftçiye uyguladığını, araştırın. Çiftçi para kazanamıyor. Hepsi sıkıntıda Allah için, ziraat bankasına sözüm yok. Elinde geleni en iyi yapmaya çalışıyor.

mehmet altuntaş
mehmet altuntaş - 1 yıl Önce

Bu ülkede ciftciler iktidarların umurunda değil
Ama avrupa ülkeleri geleceklerinin garantisi olarak ciftcileri her fırsatta destekliyorlar

İskender
İskender - 1 yıl Önce

Yazıyı okudumda bir çiftçi olarak yazıklar olsun diyorum bir sektöre yapılanları görmeyerek bu kadar karalama yapılabilir Tabi sizin çiftçi köylü umurunuzda değil siz siyasi rant peşinde olduğunuz için çiftçiye beş yıl faizsiz kredi zaten var çiftçinin aldığı kredilerin hepsi süspansiyonlu kooparatiflere destek bu dönemde yapıldı 7000 hanelik bir ilçe de 2500 haneye kooperatif üzerinden destek aldı yazacak çok şey varda tarlada bir saati olmayanlara aklı fikri fitnelik olanlara gerek yok çiftçi savunuculuğu yapan sizlerin bu çiftçi için ne yaptınız

Senol
Senol - 1 yıl Önce

Sana bir soru sormak istiyorum. Ziraat Bankasından %30 faiz ile kullandığın krediyi bana %8 ile verirmisin. 2- Kullandığın bu krediyi senin bankaya ödeme garanti ama benim sana ödiyeceğim garanti değil. Bu sorulara cevap istiyorum.

banner251