" />

Üretici bir kilo süt satıp bir kilo yem alamıyor!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, süt üreticilerin bu şartlarda üretimde kalmasının zor olduğunu kaydetti. Sorunun çözümü için derhal çiğ süt fiyatlarının gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Bayraktar, “Çiğ süt alım fiyatı, bazı yerlerde 93 kuruşa kadar iniyor. Yem fiyatları ortalama 1 lira 8 kuruş. Üreticimiz, bazı bölgelerde 1 kilogram süt satıp bir kilogram yem bile alamıyor" dedi.

Üretici bir kilo süt satıp bir kilo yem alamıyor!
banner200

Bayraktar, yaptığı açıklamada, Ocak-Temmuz döneminde sanayiye aktarılan sütte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,6 azalma meydana geldiğini ve 5 milyon 564 bin tondan 5 milyon 308 bin tona gerilediğini belirtti. Son yıllarda böyle bir durumun yaşanmadığını, sanayiye aktarılan süt miktarında uzun süreli bir düşüş sürmediğini vurgulayan Bayraktar, 7 aylık dönemde sanayiye 256 bin ton daha az süt verildiğini bildirdi.

Bu düşüşün sektörde bir sorun olduğunu gösterdiğine dikkati çeken Bayraktar, “İhracatta artış sürüyor ama sanayiye aktarılan sütte 7 ay boyunca bir gerileme görüldü. Süt ve süt ürünleri ihracatı Temmuz ayında yüzde 5,4 artarak 28 milyon dolardan 29,5 milyon dolara yükseldi. Ocak-Temmuz döneminde süt ve süt ürünleri ihracatı yüzde 4,2 artarak 189,9 milyon dolardan 196,9 milyon dolara çıktı" ifadelerini kullandı.

BİR KİLO YEM ALAMIYOR

“Sütte üretici fiyatlarının yetersiz olması sanayiye aktarılan sütü de olumsuz etkiliyor" diyen Bayraktar, “Şu anda 1 lira 14 kuruş olan ortalama çiğ süt alım fiyatı, bazı yerlerde 93 kuruşa kadar iniyor. Yem fiyatları ortalama 1 lira 8 kuruş. Bu fiyatlarla üretim yapılması ve sürdürülebilirliğin sağlanması mümkün değildir.

Üreticimiz, bazı bölgelerde 1 kilogram süt satıp bir kilogram yem bile alamıyor. Parite hızla 1 kilogram süt 1,5 kilogram yeme yükseltilmelidir. 1 lira 8 kuruş yem fiyatı varsa 1/1,5 paritesiyle çiğ süt fiyatı 1 lira 62 kuruş olmalı. Oysa fiyat 1 lira 14 kuruş düzeyinde. Buna göre, çiğ süt fiyatı olması gerekenden 48 kuruş, oransal olarak da yüzde 29,6 daha düşüktür" diye konuştu.

SÜT FİYATLARI TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLSİN

Bayraktar, üreticinin bu şartlarda üretimde kalmasının zor olduğunu bildirerek, “Sorunun çözümü için derhal, çiğ süt fiyatları tekrar gözden geçirilmeli ve makul düzeylere çıkarılmalıdır" uyarısında bulundu.

KAYNAK: TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ

YORUM EKLE
banner151

banner251