TZOB: Sulama ücretleri makul seviyelere indirilmeli

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, su tasarrufu konusunda uyarılarda bulundu. Sulama ücretlerinin makul seviyelere çekilmesi gerektiğini belirten Bayraktar, sulamada kullanılan elektrikten alınan KDV, fon ve payların indirilmesine işaret etti.

TZOB: Sulama ücretleri makul seviyelere indirilmeli
banner282

Sulamada etkinliğin sağlanması ve üreticilerin suyu bilinçli kullanması için çiftçilere gerekli eğitimlerin verilmesi önerisinde bulunan Bayraktar, diğer yandan sulama ücretlerinin makul seviyelere çekilmesini, sulamada kullanılan elektrikten alınan KDV, fon ve payların indirilmesini, elektriğin birim fiyatının düşürülmesini, modern sulama sistemlerinin yaygınlaştırılması için hibe ve kredi desteklerinin artırılmasını talep etti. Bayraktar, su kaynaklarının tasarruflu kullanılması yanında kirletilmemesi gerektiğine de işaret ederek, şunları kaydetti: 

2.2 MİLYAR İNSAN GÜVENLİ SUYA ERİŞEMİYOR

"Artan nüfus baskısı, iklim değişikliği ve plansız kentleşme gibi faktörler suyun etkin kullanımını gerektirmektedir. Dünyada 2,2 milyar insanın güvenli suya erişme imkanı olmadığı göz önüne alındığında, hükümetler, yerel yönetimler, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve her bir birey suya gereken değeri vererek, suyun yönetiminde birlikte çalışmalıdır" değerlendirmesinde bulundu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2021, 20:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ciftci
Ciftci - 1 yıl Önce

Şemsi .şaka gibisin çiftçinin birsuru sorunu var sen dalga geçer gibi.........?

Çiftçi
Çiftçi - 1 yıl Önce

nezaman istifa edersiniz şemsibey 4 gözle istifanı bekliyoruz...

Ali dag
Ali dag - 1 yıl Önce

sulama kanalı aynı tarlayı ikiye böldü sağ tarafı 100tl.sol tarafi200tl.neye göre bu kriter

Ahmet Aykut Öztepe
Ahmet Aykut Öztepe - 1 yıl Önce

Çok geç kalmış bir istifa bekliyoruz ŞEMSİ bey , acilen istifa edin. Bu çiftçiye ne kazandırdınız ki hala o koltuktasınız çok yazık .