TZOB: Kurbanlık fiyatları makul seviyede

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık fiyatları ve hayvan varlığı ile ilgili olarak genel bir değerlendirme yaptı. Türkiye'de kurbanlık hayvan sayısında bir sıkıntısının bulunmadığının altını çizen Bayraktar, kurbanlık fiyatlarında da geçen yıla göre enflasyon oranında bir artış yaşandığını bildirdi.

TZOB: Kurbanlık fiyatları makul seviyede
banner200
banner217

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, TZOB Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında bu yılki kurbanlık fiyatları, kurbanlık hayvan varlığı ve üreticilerin beklentilerine ilişkin özetle şunları kaydetti:

KURBANLIK FİYATLARI

“Kurbanlık fiyatları, hayvan başına, büyükbaşta 2 bin 850 lira ile 15 bin 200 lira, küçükbaşta ise 450 lira ile 1700 lira arasında değişecek. Canlı ağırlık fiyatı da kilogram başına büyükbaş hayvanlarda 14 ile 22 lira, küçükbaş hayvanlarda 11 lira ile 20 lira arasında olacağını tahmin ediyoruz. Ülke ortalamasına bakıldığında, büyükbaş hayvanların canlı kilogram fiyatının 16 lira 80 kuruş, küçükbaş canlı kilogram fiyatlarının ise 14 lira 80 kuruş olduğu görülmektedir.

ÜÇ BÜYÜK İLDE FİYATLAR NASIL SEYREDECEK?

Üç büyük ilimizden, İstanbul'da Avrupa yakasında 15 lira 50 kuruşla 18 lira, Anadolu yakasında 18 lira ile 20 lira, Ankara'da 16 lira ile 18 lira, İzmir'de 15 lira 50 kuruş ile 16 lira 50 kuruş arasında değişmektedir. Küçükbaş hayvan fiyatları ise canlı kilogram olarak, İstanbul'da Avrupa yakasında 15 lira ile 16 lira, Anadolu yakasında 18 lira ile 19 lira, Ankara'da 14 lira ile 16 lira, İzmir'de 12 lira ile 18 lira düzeyinde seyretmektedir.

FİYATLAR ENFLASYON ORANINDA ARTTI

Ülke ortalamasında fiyatlar, geçen yıla göre, büyükbaşta yüzde 8,9, küçükbaşta ise yüzde 9,1 oranında artmıştır. Temmuz ayı itibarıyla yıllık enflasyonun yüzde 8,79 düzeyinde gerçekleştiği göz önüne alındığında fiyatlarda ciddi bir artış olmamıştır.

KURBANLIKLARA 7.5 MİLYAR LİRA HARCAYACAĞIZ

Bu yıl, kurbanlıklar için halkımızın ödeyeceği tutarın 7 milyar 535 milyon lirayı bulacağını hesaplıyoruz.

ÜLKEDE YETERLİ HAYVAN BULUNUYOR

Kurban Bayramı'nda kesileceğini tahmin ettiğimiz büyükbaş hayvan sayısından 350 bin, küçükbaş hayvan sayısından 1 milyon 80 bin baş daha fazla kesilebilecek nitelikte kurbanlık hayvan mevcudumuz var. Üreticilerimizin elinde yeterli sayının üzerinde kurbanlık hayvan vardır. Kimsenin, 'hayvan bulabilir miyim acaba' diye bir endişe yaşamasına gerek yoktur. Onca ithalat söylemlerine rağmen, kurbanlık ihtiyacının ülke içinden karşılanacak şekilde bir üretimin yapılabilmiş olması da gelecek açısından bize umut vermektedir.

ET VE SÜT KURUMU DEVREYE GİRMELİ

Üreticinin elinde satılamayan hayvan kalırsa, Et ve Süt Kurumu'nun bu hayvanları bayram sonrasında uygun bir fiyata almalı. Beklentimiz, alım fiyatlarını, maliyetlerin yanı sıra yapılan ek masrafları da dikkate alarak kurbana özel belirlemeleridir.

İTHALAT ÜLKE HAYVANCILIĞINA HİÇ BİR ZAMAN FAYDA SAĞLAMADI

Hem kurban sayısında talebin üzerinde bir fazlalık var. Hem de fiyatlar makul düzeyde seyrediyor. Bütün bu veriler spekülatif söylemleri boşa çıkarıyor. Bu ülkede ithalat hayvancılığa, hatta iddia ediyorum arz talep dengesinin sağlanmasına hiçbir zaman fayda sağlamamıştır."

YORUM EKLE
banner151

banner251