" />

TZOB: çiftçiyi şaşırtmaya başladı!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, yıllar sonra çiftçiyi şaşırtmaya başladı. Tarım ve çiftçi aleyhine gelişen birçok olay karşısında bugüne kadar güçlü bir ses çıkarmayan TZOB Başkanı Bayraktar, yıllar sonra bu sessizliğini bozdu. İthalat kararnameleri sonrasında hükümeti uyaran Bayraktar, 2006'da Ordu'da yapılan fındık mitingini hatırlatarak, “Kimse bizi tekrar meydanlara çıkmak zorunda bırakmasın" dedi.

TZOB: çiftçiyi şaşırtmaya başladı!
banner200
banner217

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, bugün Birlik Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenledi. Tarım ve çiftçi aleyhine gelişen birçok olay karşısında bugüne kadar güçlü bir ses çıkarmayan TZOB Başkanı Bayraktar, yıllar sonra bu sessizliğini bozdu. İthalat kararnameleri sonrasında hükümeti uyaran Bayraktar, 2006'da Ordu'da yapılan fındık mitingini hatırlatarak, “Kimse bizi tekrar meydanlara çıkmak zorunda bırakmasın" dedi.

Tepkisini bununla da sınırlı tutmayan Bayraktar, "Meydanlara bir çıkmaya başlarsak arka arkaya gelir. Kimse bizi durduramaz. Herkes aklını başına alsın" uyarısında bulundu.

İşte Bayraktar'ın çiftçiyi şaşırtan açıklamalarının satır başları şöyle:

-14 Mayıs 2017'de Ankara'da düzenlediğimiz mitingde, bütün mesajlarımızı verdik. Görüyoruz ki mesajlarımız yeterince anlaşılmamış.

-Çiftçimiz, sorunların bir an önce çözülmesini istiyor. Uyarıyoruz. Kimse bizi tekrar meydanlara çıkmak zorunda bırakmasın.

-Bu ülkeyi doyuran insanların kıymetini herkes bilmek zorundadır. Bu anlaşılıncaya kadar mücadelemiz devam edecek.

-Meydanlara çıkarız, herkesi uyarıyorum. Meydanlara bir çıkmaya başlarsak arka arkaya gelir. Kimse bizi durduramaz. Herkes aklını başına alsın.

-Gıdanın enflasyondaki payı yüzde 3 civarında. Gıda dışında yüzde 8'e yakın bir enflasyon var. Enflasyonu oluşturan diğer unsurlara neden bakılmıyor? Başka tarafın üzerine niçin gidilmiyor?

-Çiftçiye cesaretiniz yetiyor da onlara yetmiyor mu? Neden sadece bizim üzerimize geliniyor? Günah keçisi biz miyiz?

-Ekonomi Bakanının tarım, tarım sektöründeki üretim umurunda değil. Burada dikkatli olması gereken Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanıdır. Bu gibi kararnamelere imza koymasın.

-Buğday üreticisi ne üretiyormuş, hangi koşullarda üretim yapıyormuş. Hiç umurunda değil. Büyükşehirler yaşanmaz hale geldi. Kırsalda müthiş göç var. Bunu görmüyor musunuz? Gözünüz kör mü sizin?

-Hasadın devam ettiği, üreticinin fiyattan aşırı derecede mağduriyet yaşadığı bu ortamda, TMO'ya ithalat yetkisi verilmesi, ithalat yapılmasa bile piyasayı yine psikolojik olarak etkileyecek ve fiyatları daha da düşürecektir.

-ESK'ya verilen ithalat yetkisini de doğru bulmuyoruz. Et fiyatlarını düşürmenin yolu ithalat değil, daha fazla destek vererek üretimi artırmaktan, buna yönelik politikalar izlemekten geçer.

-Çukurova'da mısır hasadı başlamıştır. Yine bu ortamda TMO'ya 700 bin ton mısır ithalat yetkisi tanınmıştır. Zamanlama manidar. Buğdayda yaşananlar mısırda yaşanmasın. TMO, hızlı hareket etsin. Çiftçimizi mağdur etmeyecek bir müdahale alım fiyatını bir an önce açıklasın.

-Algıyı oluşturmama adına hasat zamanlarında kararname yayınlanmaz. Fevkalade yanlış. Üreticiye darbe vuran bir kararname bunlar.

-Kendi üreticisini besleyemeyen hükümetler başka ülkelerin çiftçisini besler.

-Karadeniz için çok önemli bir ürünümüz olan fındıkta önümüzdeki günlerde hasada başlanacak. TMO, Nisan ayında başladığı alımlara yeni sezonda da etkin olarak devam etmeli, fındık üreticisini mağdur etmemelidir.

-Doğal afetlerden zarar gören çiftçilerimizin tarımsal kredi borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi ve uzun vadeye yayılması için Tarım Bakanlığına başvurduk. Süreci takip ediyoruz.

-Üretici ve market fiyatları arasında en fazla fiyat farkı yüzde 461,19 ile elmada görüldü.

-Market fiyatlarında; Temmuz ayında, 6 üründe fiyat değişimi olmadı, 14 üründe azalma, 16 üründe ise fiyat artışı meydana geldi.

-Üretici fiyatlarında son bir ayda; 11 üründe fiyat değişimi görülmezken, 6 üründe azalma, 15 üründe ise fiyat artışı oldu.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sonuna kadar katılıyorum
Sonuna kadar katılıyorum - 3 yıl Önce

Alınan bu ithalat kararları çiftçiyi hiçe saymaktır

Çıkın
Çıkın - 3 yıl Önce

Arkadaşlar her yönetici sokaklara çıkarız diyor Allah aşkına çıkın ya 5 un fabrikacı gidiyor istediğı gibi at oynatıyor 30 milyon çiftçi 'den ses çıkmıyor bu adaletmi geçen yıl buğday ayni fiyatı hatta daha yüksekti unun çuvalı 70 liraidi şimdi buğday fiyatı daha düşük unun çuvalı 92bin lira bunun adaleti nerede sizlere soruyorum çiftçinin malı düşük biri sanayi malı biri enayi malı

- 3 yıl Önce

Fazla anlam yüklemeyin bence,yakın zamanda düzeltirler onu,yani açıklamayı.

- 3 yıl Önce

Doğru başkanım vur masaya yomruğunu her kes tarımın tepesinde nedir bu ya yürüyelim miting yapalım sesimizi duyuralim

gunaydin bayraktar.
gunaydin bayraktar. - 3 yıl Önce

Vurun abalıya çiftcide bugday kalmadı destek 20 krş a çıkmalı yoksa biz bu hükümetten şikayetciyiz. Ülke meselesi dedik vatan dedik bunlara oy verdik hatasini telafi etmezse oyum boş bilesiniz.

Tarim italat
Tarim italat - 3 yıl Önce

Saygi deger yoneticilerim bende bir yoneticiyim ama cifciyim ureticiyim siz boyle yaptikca birakin birsefer italati heryil ital etmeye baslayacaksiniz bu koyluyu koyde tutmak yerine goce zorluyorsunuz tum turkiyeye sesleniyorum ve yetkililere tarimi ve hayvanciligi destekleyin desteklemezseniz sehirlerde koyluyu ureticiyi agirlamak zorunda kalirsiniz

Üretmeyin
Üretmeyin - 3 yıl Önce

1 yıl üretim yapmayın bakalım ayakta durabilecekmi sadece hayvancıya ve kendi ailenize yiyecek kadar üretin hayvancılarda kasaplara kestirmesin çiftçiyle birlikte bölüşsün görücem ben bu hükümetin halini o zaman işsizlik artıcak gıda Yok olucak sonra ah biz ne yaptık diyecekler

Kukla
Kukla - 3 yıl Önce

Sen göreve geldıgınden berı ne yaptın kı bolw bırsey yapacaksın gemılere mazot verılırken 1 tl nerdeydın hukumetın mazot vaadı verdı nerde ıcraat sen kukladan koltuk sevdalının tekısın tek umud pamuk sımdı onada goz yum ıhtal pamukta vergıyı sıfırtlar cıftcı dıe bırsey kalmasın suruyeler iş kapısı olsun dıe pamukta ybancı ot ılacılarını ruhsatlarını ıptal ettıklerınde nerdesın nerdeydın syn bayraktar


banner151

banner251