TZOB: Çiftçi borçları ertelensin!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının ertelenmesine ilişkin kararnamenin Bakanlar Kurulu'nda bekletilmemesi gerektiğini söyledi.

TZOB: Çiftçi borçları ertelensin!
banner200
banner217

Bayraktar, yaptığı açıklamada, tarımda çözüm bekleyen yapısal sorunlarının yanı sıra finansmanın da çiftçiyi en fazla zorlayan konulardan biri olduğunu belirtti. Çiftçinin, üretim sezonunun başından itibaren para harcadığına, ancak hasattan sonra ürününü satarak elde ettiği gelirle borçlarını kapatabildiğine dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti:

ÇİFTÇİ BORCU BORÇLA ÖDÜYOR

“Çiftçimiz ürünü yetiştirmek için sürekli elini cebine atıyor ancak yılda bir kez gelir elde ediyor. Doğal afet olmaz, hasat iyi geçer ve ürün de makul bir fiyata satılırsa çiftçimiz borcunu kapatabiliyor. Bu olmazsa çiftçimiz, borcunu sürekli ertelemek zorunda kalıyor. Doğal afetler, yapısal sorunlar, girdi fiyatlarındaki artışlar nedeniyle tarımsal üretimden yeterli geliri elde edemeyen çiftçimiz, gittikçe artan miktarda daha fazla krediye ihtiyaç duyuyor. Borcu borçla kapatmak durumunda kalan çiftçilerimizin sayısının çoğalması, faiz oranları ve masrafların yüksekliği nedeniyle çiftçimizin geri ödeme kapasitesi azalıyor, bundan dolayı da kredi borçları artıyor. Yaşanan doğal afetler, pazarlama sorunları, artan üretim maliyetleri çiftçimizi, eski borcunu kapatmadan yeni kredi kullanmaya mecbur ediyor.”

AFETLER ÇİFTÇİNİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

Son yıllarda iklim değişikliğinin etkileriyle artan doğal afetlerin tarımsal üretim ve üretici gelirlerinin olumsuz etkilendiğini vurgulayan Bayraktar, “üretici son yıllarda bir üretim dönemi boyunca her türlü afetle karşı karşıya kalabilmektedir. 2016-2017 yılı tarımsal üretim döneminin başından itibaren afetler çiftçimizin peşini bırakmamıştır. En son Antalya'da yaşanan afet, seralara ve narenciye bahçelerine büyük zarar vermiştir” dedi.

ÇİFTÇİ HER TÜRLÜ DESTEĞİ HAK EDİYOR

Kar kış, yağmur çamur demeden gecesini gündüzüne katarak, zor şartlar altında üretime devam eden çiftçinin, her türlü desteği hak ettiğini bildiren Bayraktar, şöyle devam etti.

“Çiftçimiz, 80 milyonluk ülke nüfusunun, 5 milyonun üzerindeki sığınmacı, mülteci ve yabancının, 40 milyona yakın turistin gıda güvencesini sağlıyor, 16-17 milyar dolarlık gıda ve tarım ihracatı yapılmasına imkan tanıyor, 6 milyon kişiye istihdam yaratıyor. Ülke milli gelirine 52,7 milyar dolarlık katkı sağlıyor. Bizim hemen her platformda sık sık dile getirdiğimiz, sürekli talep ettiğimiz, bu yıl afet yaşayan ve kredi borcunu ödeyemeyen çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının ertelenmesine ilişkin kararnamenin Bakanlar Kurulu'na sunulması memnuniyet vericidir. Kararname, Bakanlar Kurulu'nda beklememeli, bir an evvel çıkmalıdır.

BORÇLAR ERTELEME KAPSAMINA ALINMALIDIR

Takibe düşmemesi için Ziraat Bankası tarafından cari faizle yapılandırılan borçlar da erteleme kapsamına alınmalıdır. Geçmişte cari faizle yapılandırılan bu borçlar kapsama alınmadığı için çiftçilerimizin bir bölümü borç ertelemesinden yararlanamadı ve mağdur oldu. Bu sorun çözülmelidir.

Çiftçilerimiz, üst üste doğal afet yaşadıkları için biriken ve bugüne kadar ödenmeyen kredi borçları için de yapılandırma beklemektedir. Üst üste afet yaşayan çiftçilerimizin borçlarını bir defada ödeme imkanı yoktur. Bu durumdaki çiftçilerimizin borçları, faizsiz olarak uzun vadeye yayılarak yapılandırılmalıdır. Sadece Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları değil, doğal afet yaşayan çiftçilerimizin tüm kamu bankalarına olan borçlarını kapsamalıdır. Tarımsal kredi borç erteleme ve yapılandırma kapsamına özel bankaların da katılması sağlanmalıdır.”

Bayraktar, tarımsal kredi borç erteleme ve yapılandırmasının yanı sıra çiftçinin tarlada kalmasının ve üretimi sürdürebilmesinin sağlanması için faizsiz yeni uzun vadeli kredi imkanları sunulması gerektiğini de belirtti.
TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Borçların ertelenmesi
Borçların ertelenmesi - 3 yıl Önce

Çiftçilerin ziraat bankası ve tarım kredi ye olan borçların ertelenmesi çook kötü bir fikir bence çünkü sayın erdoğan ertelenen borçlar %3 le dedi fakat tarım kredide%8 tarımkredinin komisyonuda %12 ettimi %20 birde sigortası bu sistem resmen devlet eliyle tefecilik eşkiyalık şimdi söyleyin bu ertelememi yoksa biz çiftçileri sağılır inek olarak görenlerin bize sokulan bir kazık mı siz karar verin ben istemiyorum lanet olsun böyle kooperatiflere

- 3 yıl Önce

Sayın başkanım cifci icraya düşmüş borç iki katına çıkmış!!! Tarlasını evini ineğini satmış !!! Ne gereği var ertelemenin!!! Ne güzel uretimide bırakmış sap der süt et derdi kalmamış !!! Aman erteleyip rahatimizi bozmayin sakın!!!

- 3 yıl Önce

erteleye erteleye bu hale geldi çiftçi zaten...

- 3 yıl Önce

hayret ziraat odası çiftçiye sahip çıktı çiftçi borc batagında çiftçi öldü beyler

- 3 yıl Önce

Bu zraat odasıda bi işe yaradığı yok çifçi borçları ertelensin. Başka bi şey bildiği yok. başka çözümler üret zraat odası sıktın artık.Bide çifçiyi temsıl edecek.

banner151

banner251