Türkiye tarımsal potansiyeliyle açlığa çare olabilir!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye'nin, tarımsal potansiyeliyle açlığa son verecek ülkeler arasında olduğunu bildirdi. Bayraktar, “Müthiş bir gıda talebi baskısıyla karşı karşıyayız. Ülkeler geliştikçe, tüketim alışkanlıkları da değişiyor” açıklamasını yaptı.

Türkiye tarımsal potansiyeliyle açlığa çare olabilir!
banner200
banner217

Bayraktar, yaptığı açıklamada, bütün büyük ülkelerin ve uluslararası örgütlerin dünyadaki beslenme sorunları üzerinde hassasiyetle düşünmesi gerektiğini, kaybedilecek zaman kalmadığını belirtti. Dünyadaki tarım alanlarının sınırlı olduğunu, toplam karasal alanın sadece yüzde 10'unun tarım için kullanıldığını, bu alanların daha da artırılmasının mümkün görünmediğini vurgulayan Bayraktar, bu alanların kaybedilmemesi, korunması gerektiğini, buna yönelik önlemler alınmaması halinde dünyanın çok daha vahim açlık sorunuyla karşı karşıya kalacağına dikkati çekti.

TÜRKİYE ORTADOĞU'NUN GIDA İHTİYACINI KARŞILAR

Bayraktar, “Yapısal sorunlarımız çözülür, girdi maliyetlerimiz makul düzeylere çekilir, yeterli finansman sağlanır ve çiftçimiz daha fazla desteklenirse, sadece ülkemizdeki 80 milyon nüfusu, 5 milyonu aşkın yabancı ve sığınmacıyı şimdi olduğu gibi gelecekte de besler, gıda açığı bulunan başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere çevre ülkelerin gıda ihtiyaçlarını da karşılarız” dedi

TARIM ALANLARI KİRLENDİ, ÇORAKLAŞTI

Gıdaya erişimin gittikçe zorlaştığını belirten Fakıbaba, “Dünya nüfusu önümüzdeki 33 yılda 2 milyar daha artarak 2050'de 9,6 milyara çıkacak. Bu nüfusu beslemek için gıda üretiminin yüzde 60-70 artması gerekecek. Uzmanlara göre son 8 bin yılda tüketilen kadar gıda önümüzdeki 40 yılda tüketilecek. Müthiş bir gıda talebi baskısıyla karşı karşıyayız. Ülkeler geliştikçe, tüketim alışkanlıkları da değişiyor. Çin gibi ülkeler artık daha fazla gıda tüketiyor. Yoksul ülkeler geliştikçe, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri tüketimleri artıyor. Bu durum, küresel düzeyde bir talep patlamasına neden oluyor. Buna karşın tarımsal üretimi aynı hızla artıramıyoruz. Çünkü, tarım alanları bilinçsiz sulama, aşırı gübreleme, yanlış ve aşırı zirai ilaç kullanımı gibi nedenlerle kirlendi, çoraklaştı, çölleşti. Son 40 yılda tarıma elverişli arazilerin yüzde 30'u verimsizleşti. Gittikçe daha geri dönülmez noktaya doğru yol alıyoruz. Küresel düzeyde her yıl İtalya kadar tarım alanı kaybediliyor. Dünyadaki tarım arazilerin dörtte biri ciddi hasar görmüş durumda bulunuyor.”

AÇLIK ÇEKEN İNSAN SAYISI 38 MİLYON ARTTI

Hal böyleyken, dünyada beslenme açısından da garip bir durum olduğunu bildiren Bayraktar, şu bilgileri verdi:

“Türkiye nüfusunun 10 katı kadar insan açlık çekerken, 9 katı insan da obeziteden muzdarip durumda. 2016 yılında açlık çeken insan sayısı 38 milyon arttı. Dünyada 815 milyon açlık çeken, 108 milyonu çocuk olmak üzere 716 milyon obez, 1,6 milyardan fazla aşırı kilolu insan var. Sahra altı Afrika'da her dört kişiden biri yetersiz besleniyor. Dünyanın bir tarafı aşırı beslenirken, bir tarafı karnını doyuracak ekmeği bile bulamıyor. Her yıl 1,3 milyar ton gıda çöpe atılırken Türkiye nüfusunun 10 katı insan nasıl aç kalır? Bu vahim durumu, çocuklara açıklayamayız. Niye aç olduklarını anlatamayız. Her yıl, 10 milyondan fazla insan açlıktan, 4 milyondan fazla insan obeziteden hayatını kaybediyorsa bu sorun dünyamızın en önemli sorunudur. İnsanoğlu aklına başına almalıdır.”

Kaynak: TZOB

YORUM EKLE
banner151

banner251