Tarımda yıllık üretici enflasyonu yüzde 3’ün altında

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım ve gıdada enflasyonun yıllık bazda genel tüketici enflasyonunun altında kaldığını bildirdi.

Tarımda yıllık üretici enflasyonu yüzde 3’ün altında
banner200

Bayraktar, “Genel tüketici enflasyonunun yüzde 7,16 olduğu bir ortamda tarımda üretici enflasyonu yüzde 3'ün altında kaldı. Tarımda üretici fiyatları, Ekim ayında yüzde 0,63 geriledi; yıllık enflasyon yüzde 4,39'dan yüzde 2,86'ya indi” dedi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, Ekim ayı itibarıyla genel tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) aylıkta yüzde 1,44, yıllıkta yüzde 7,16 arttığını, Ekim'de aylık bazda yüzde 1,76 artan gıda ve alkolsüz içeceklerdeki fiyatların, yıllıkta yüzde 4,16'dan yüzde 5,20'ye çıktığını hatırlattı.

Buna göre, Ekim ayında da hem tarımda üretici hem de tüketici enflasyonunun genel tüketici enflasyonunun altında gerçekleştiğini vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:

“Tarımda üretici fiyatları, tarla üretiminin en üst noktalara ulaştığı yaz aylarının yaşandığı bir döneme girildiğinden dolayı düşmüştü. Eylül ayıyla birlikte yüzde 1,01'lik bir artış yaşanmıştı. Ekim ayında yüzde 0,63'lük bir gerileme daha görüldü. Aylık bazdaki gerileme yıllığa da yansıdı ve tarım üretici fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 3'ün bile altına indi. Ekim ayı itibarıyla yıllık enflasyon yüzde 4,39'dan yüzde 2,86'ya geriledi. Bu rakam, 2015 yılı Ekim ayında yüzde 10,57 düzeyindeydi. Fiyat artışında üçte iki oranında bir düşüş oldu.

Buna göre, tarımda üretici enflasyonu, genel tüketici enflasyonunun yıllıkta 4,3 puan, gıda ve alkolsüz içeceklerde ise 1,96 puan altında kaldı.

Tarımda üretici fiyatındaki artışın, gıda ve alkolsüz içeceklerdeki tüketici enflasyonunun 2,34 puan altında kalması üretici market fiyatları arasındaki makasın açıldığını göstermektedir.

Enflasyonda suçlunun çiftçi olmadığı ortadadır. Artık üretici market arasındaki makas kapatılmalı, hem çiftçi hem de tüketici mağdur olmaktan kurtarılmalıdır.”

YORUM EKLE

banner251