" />

​Ormanlar ulusal servettir

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ormanların milli ekonomiye katkıları, iklim, su ve toprak rejimi üzerindeki olumlu etkileri ve bir geçim kaynağı olarak ulusal bir servet olduğunu bildirerek, “İmar ve ıslah etmenin yanında ormanları korumalı ve alanlarını artırmalıyız" dedi. Bayraktar ayrıca orman köylülerinin gelirlerinin de artırılması gerektiğini vurguladı.

banner255
​Ormanlar ulusal servettir
banner200

21 Mart Dünya Ormancılık Günü dolayısıyla çeşitli açıklamalarda bulunan TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ormanın bir ülkede toprak ve su kaynaklarının muhafazası için hayati önem taşıdığını belirtti. Küresel ısınma ve iklim değişikliğine bağlı sorunların gün geçtikçe artması nedeniyle sera gazlarının olumsuz etkilerini gidermede ormanların büyük önem taşıdığına vurgu yapan Bayraktar, ormanların su ve su kaynaklarını koruyucu, toprak koruma fonksiyonundan dolayı suyu depolayıcı, su rejimini düzenleyici, sel ve taşkın önleyici etkileri bulunduğuna dikkati çekti.

Orman köylülerinin geliri artırılmalı

2014 verilerine göre 21 bin 584 orman köy ve mahallelerinde 7 milyon 346 bin 297 kişi yaşadığını, bu kesimin ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 9,6'sını, kırsal nüfusun ise yüzde 40'ını barındırdığını belirten Bayraktar, “Orman köy ve mahallelerinde gelir düzeyi diğer köy ve mahallelere göre daha düşük, işsizlik oranı Türkiye ortalamasının üzerindedir" şeklinde konuştu.

Ağaçlandırma, erozyon kontrolü ve mera ıslahı önemli-

Bayraktar, ormancılığının geliştirilebilmesi, ülke topraklarının korunması ve orman köylülerinin sorunlarının çözümü bakımından ağaçlandırma, erozyon kontrolü ve mera ıslahı çalışmalarına ağırlık verilmelidir. Biyolojik çeşitliliği sağlayacak türde fidanların seçimine özen gösterilmelid.Orman köylerindeki kooperatifçilik çalışmalarına önem verilmesi gerektiğini ifade etti.

YORUM EKLE
banner151

banner251