" />

Gübre ve yemdeki KDV indiriminin yarısı kayboldu

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, gübre ve yemdeki KDV indiriminin tamamının çiftçiye yansımadığını bildirerek, “Gübre ve yemdeki KDV indiriminin yarısı kayboldu. Çiftçimize tamamı yansımadı. KDV indirim tutarı kadar destek, çiftçimize doğrudan verilmeli" dedi.

banner255
Gübre ve yemdeki KDV indiriminin yarısı  kayboldu
banner200

Faruk Çelik'in makamında gerçekleşen ve 2,5 saat süren görüşmede, TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Bakan Çelik'e tarımın sorunları ve çözüm önerileriyle ilgili rapor sundu. TZOB Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı görüşmede, Bayraktar, tarımsal destekleme sistemiyle ilgili talepleri de Bakan Çelik'e iletti.

Girdilerde vergi yükünün azaltılması, girdi fiyatlarının üreticiyi zorlamayacak makul düzeylere indirilmesi gerektiğini belirten Bayraktar, şunları kaydetti: “Gübrede KDV oranı yüzde 18'den yüzde 1'e indirildi. Yalnız, burada KDV indiriminin çiftçiye yansıtılmasında sıkıntılar olduğu yönünde Odalarımızdan şikayetler gelmektedir. Örneğin ÜRE'de KDV indiriminden önce tonda 1120 lira olan fiyatın, KDV indiriminden sonra 1030 liraya gerilediği görülüyor. KDV, yüzde 18'den yüzde 1'e indi ama indirim yüzde 8,04'de kaldı. İndirimin yarısı kayboldu. KDV indirimi tam olarak yansıtılmış olsaydı fiyat, 958 lira 64 kuruş olacaktı. Buna göre, firmaların yüzde 7,44'lük bir fiyat artışına gittiği anlaşılıyor.

Yemde ise KDV yüzde 8'den yüzde 1'e indirildi. Burada da indirimin tam olarak yansıdığını söyleyemeyiz.

KDV indirim tutarı kadar destek, çiftçimize doğrudan verilmeli. Sistem buna göre yeniden düzenlenmelidir."

ÇİFTÇİ ADALETSİZ DAĞITIMDAN MEMNUN DEĞİL

Çiftçinin desteklerin adaletsiz dağılımdan memnun olmadığını, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'ten, tarımsal destekleme sisteminde değişikliğe gidilmesini talep ettiklerini belirten Bayraktar, şu bilgileri verdi:

“2015 yılında 10,1 milyar liralık destekten nasıl yararlanıldığına baktığımızda, çiftçilerimizin yüzde 5'i desteklerin yüzde 46'sını, yüzde 95'i ise yüzde 54'ünü alıyor. Yine çiftçimizin yüzde 71,2'lik kısmı 2 bin liranın, yüzde 52,8'lik kısmı ise 1000 liranın altında destek alıyor. Üstelik bu desteği almak için çiftçi, yılda 8-10 kez tarım teşkilatına gitmekte, evrak bedeli, yol masrafı olarak yaklaşık 250 lira harcamaktadır. Desteklerin yüzde 40'ı 10 ile gidiyor. Burada adaletsiz bir durum var.

Destekleme sisteminde küçük çiftçilere, genç çiftçilere öncelik verilmeli, bunlar daha fazla yararlanmalı. Aksi takdirde destekleme amacına ulaşmaz. Gelir riski destek modeline geçilmelidir."

ÇKS KAYDI OLMAYANLAR DİKKAT

Üretim yapan tüm çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) dahil olmamasının önemli bir sorun olduğunu vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:

“ÇKS'ye kaydı olmayan çiftçilerimiz, desteklerden yararlanamamakta, düşük faizli kredi kullanamamakta, tarım sigortası yaptıramamaktadır. Türkiye Ziraat Odaları Birliği'ne kayıtlı 4 milyonun üzerinde çiftçimiz olmasına rağmen, ÇKS kapsamında kayıtlı çiftçimizin sayısının 2,2 milyonda kalması, 23,9 milyon hektar tarımsal alanın sadece 15,3 milyon hektarının kayıtlı olması sorunun büyüklüğünü göstermektedir.

ÇKS kaydı yapılmamış arazilerin toplamı 8,6 milyon hektarı bulmaktadır. Uydu sistemiyle ÇKS'ye kayıtlı olmayan tarım yapılan alanlar belirlenmelidir.

Küçük çiftçilere daha fazla destek verilirse ÇKS kaydı artacaktır. Bu çerçevede üretim yapılan bütün alanlar ÇKS'ye dahil edilmeli ve desteklerden yararlanmalıdır."

Destekleme sisteminde küçük çiftçilere, genç çiftçilere öncelik verilmeli, bunlar daha fazla yararlanmalı, aksi takdirde destekleme amacına ulaşmaz. Gelir riski destek modeline geçilmelidir."


YORUM EKLE
YORUMLAR
- 5 yıl Önce

en basından beri söyledik,bakanlıga basbakanlıga yazı da yazdik gönderdik,kimseyi sallamazsaniz böyle olur, iş yapmış olmak için yapılan yalandan indirimdir bu. alın hayrını görün. seneye o üreyi 1200e alamazsiniz yazin bunu da bi kenara.

yem.ve.gubrede.kdv.indirimi
yem.ve.gubrede.kdv.indirimi - 5 yıl Önce

Kdv.indirimi.kesinlikle.cifciye.yaramadı
Burada.kaybeden
Devlet.kazanan.sanayici.bence.kdv.kaldırılmasa.daha.iyi.olurdu.

- 5 yıl Önce

Ben çiftçiyim beni kdv falan etkilemez kdv nin kaç olduğu önemli değil bana be kadar yansıyor her destek kalemi sanayicinin yada bayinin cebinde kalıyor destek bordrosu çıkıyor her destek 200-400 ₺ eksik ne kesiliyorsa bilmek Hakkı'mız bankaya soruyorsun genel müdürlükten yattı deniyor bir oiç var babası yok herkes çiftçiye dayıyor yakında onlarda kalmayacak kendinizi parmaklarsınız

kdv  Tarim bakaninin dikatine
kdv Tarim bakaninin dikatine - 5 yıl Önce

Piyasa zehir zemberek kaldırdinız kdv yi ama cifci için ne değişti sayın bakanın haberi olmadimı aceba

Haksızlık
Haksızlık - 5 yıl Önce

Gübre de kadeve ineli kacgün oldu zam geldi bile edirne ciftcisiyim artık kadeve indirmek yerine fatura ile geri ödeme yapılsın alınan gübre nin kademesi ne tutuyosa

K d v indirimi
K d v indirimi - 5 yıl Önce

Ben en cok secimlerde tarim bakanini degisecek diye sevindim ve sayin faruk celik tarim bakani olunca daha cok sevindim cunku gecmisi cok basirilarla dolu bir bakan bakani ben kucuk capli sut hayvanciligi yapiyorum secim meydanlarinda k d v sifirlanacak dendi yemin cuvalina 4 ayda 7 tl zam geldi simdi 3tl indirirler bu sanayicinin buyuk oyunu bize yedirmiceklerya 1tl ye sut satiyoruz k d v dustu diye sut fiatinida dusurceklermis bizden 90 krs sut alip millete 6 tl den yogurt satiyorlar allah gozlerini doyursun bakanim bunlar el atmanizi istiyoruz boyle giderse bir iki seneye bitane sut isletnesi kalmaz saygilarimla

Sn. Şemsi Bayraktar
Sn. Şemsi Bayraktar - 5 yıl Önce

ÇKS sistemine kayıtlı kişi sayısı neden az acaba ziraat odaları birer soygun yeri yeni yapmış olduğunuz düzenlemelerde kaç il ve ilçede arazisi varsa o kadar il ve ilçeye üyelik sistemini getirmeniz sizce de adil mi sizin çifçiyi düşünmeden kurumunuz olan Ziraat Odalarının maddi durumlarını düşündüğünüz kanaatindeyim...

ckys
ckys - 5 yıl Önce

gübredeki kdv indirimi ciftçiye degilde fabrika ve satıcılar arasında bölüşüldü bize 0 kaldı simdi bunun üzerine maliyet düştü diye bugtay ve diger ürünlere zam az yapılacak?ben 1400 dönüm arazi işliyorum ama sadece880 dönüm ckys var digerleri genelde verasetden dolayı belgeleyemiyoruz yada tarla sahibi destegi kendişi alıyor


banner151

banner251