" />

Bayraktar: "Artık ithalat imkansız hale geldi”

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, "Biz artık daha fazla üretmek zorundayız. Üretime odaklanmak zorundayız. İthalat yapmak mümkün değil. Çiftçimizi tarlada tutmalı, çiftçimize daha fazla destek vermeliyiz" dedi.

Bayraktar:
banner200

Türkiye Ziraat Odalı Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Biz artık daha fazla üretmek zorundayız. Üretime odaklanmak zorundayız. İthalat yapmak mümkün değil. Çiftçimizi tarlada tutmalı, çiftçimize daha fazla destek vermeliyiz" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TZOB Genel Başkanı Bayraktar, 6 ilden 87 Ziraat Odası'nın Başkan ve Meclis Başkanlarıyla bir araya geldi.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezi'nde düzenlenen TZOB Ege Bölge toplantısına Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Aydın Milletvekilleri, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, Tarım Bakanlığı Genel Müdürleri, Kurum, Daire Başkanları, Ziraat Odası Başkan ve Meclis Başkanları, Meclis Üyeleri, çiftçiler katıldı.

Bayraktar, yaptığı konuşmada, Ege Bölgesinin birçok üründe, dünyayla rekabet şansına sahip olan bir bölge olduğunu belirterek, tarımın stratejik bir sektör olduğunu söyledi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile yapacakları protokolle meteoroloji bilgilerini çiftçilerle paylaşacaklarını bildirdi.

“ÜRETİCİ DESTEK İSTİYOR"

Yapısal sorunların getirdiği maliyetin ciddi boyutlarda olduğunu, bu sorun çözülmeden tarımda hedeflere ulaşılamayacağını, üretimin sürdürülebilir kılınamayacağına dikkati çeken Bayraktar, şunları söyledi:

“Onun dışında özellikle son kur artışıyla beraber de takdir edersiniz mazotta gübrede ilaçta yemde maliyetler arttı. Yemde biz istedik hükümetimiz KDV indirimi desteği verdi ama bu maalesef üreticiye yansımadı. Yemde desteğin muhakkak surette üreticiye doğrudan ödenmesinde büyük fayda vardır. Yani bir süre sonra fabrikalar altı ay gibi bir zaman sürecinde belirli indirimler yaptılar ama sonra yem tekrar pahalandı. Kur artışıyla beraber pahalılık devam etti.

Bugünlerde tabi üreticilerimiz özellikle taban gübresi kullanacaklar. Ekim sezonu başlıyor. Burada fevkalade artan gübre fiyatlarına üreticilerimiz muhakkak suretle destek istiyorlar."

“ARTIK İTHALAT İMKANSIZ HALE GELDİ"

Artık ithalatın imkansız hale geldiğini, bu kur artışlarından sonra dünyanın her yerinden çok rahat buğday bulurum deme şansı kalmadığını bildiren Bayraktar, şöyle devam etti:

“Buğdayın ithal maliyeti 88 kuruştu bugün geldiğimiz noktada 1 lira 36 kuruş. Mısırın 86 kuruştu bugün 1 lira 33 kuruş. Ayçiçeği eskiden 2 liraya mal ediyorduk bugün 3 lira 8 kuruş civarında maliyeti var. Pamuğu 7 liradan ithal ediyorduk bugün geldiğimiz noktada 12-13 lira civarında ithal maliyeti var. İthal maliyeti arttıkça içerideki piyasa biraz hareketlenecek. Çiftçimiz bu girdi artışları karşısında ürünlerini değerlendirerek biraz rahatlayacak. Bu gerçeği kabul etmemiz lazım. Asıl mesele biz artık daha fazla üretmek zorundayız. Üretime odaklanmak zorundayız. Ülkenin ithalat şansı kalmadı. Çiftçimizi tarlada tutacağız, çiftçimize daha fazla destek vereceğiz. İnşallah Tarım Bakanımız da buna kaynak bulacak. Büyük bir çabası var. İnşallah hep beraber çalışacağız. Çünkü bunu şunun için yapacağız. Bölgemizde, bu coğrafyada komşularımızın başına gelen hadiseler, bizim başımıza gelse bizi mülteci olarak kabul edebilecek bir ülke var mı yok. Bizi besleyebilecek bir toprak var mı besleyebilecek bir çiftçi var mı yok. O halde bu ülkede birbirimizin, bu ülke topraklarının ve birbirimizin kıymetini çok iyi bilmek zorundayız. Birlik ve beraberliğimizi muhafaza ederek bu sorunların üstesinden geleceğiz. Tarımın sorunlarını da inşallah hep birlikte çözeceğiz."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Ben bittikten SONRA günaydın nerelerde işiniz şimdi ye kadar

- 3 yıl Önce

Bu ülkede ziraat odaları ne işe yarar bilen varsa cevaplasın .

Odalarda ışıksızım ...
Odalarda ışıksızım ... - 3 yıl Önce

TZOB ne iş yapar ? Bu güne kadar taş üstüne taş ne koymuş çiftçiye üreticiye ne katkıları olmuş ! ? Arkadaş bu ülkede atıl hantal işe yaramaz her ne varsa söküp atacaksın radikal kararsa burdan başlayacaksın beyefendiler çiftçiden aldıkları para ile hava atıyorlar gezmelerde tozmalarda ne hikmetse seçilen de 20 25 sene o koltuktan kalkmıyor siyasette girse bir dönem hadi bilemeden iki dönem adam 25 30 yıl o koltuğun her türlü nimetini fazlasıya sömürüyor ...Çiftçiye eğitim mi vermişler koparatifleri gelitirmişler çiftçinin daha az girdi elde edeceği bir şeyler mi icat etmişler anca göbek büyütürlar o köy senin bu köy benim o yağmur duası toplantı senin der bir de ukelaca ahkam keser çok bilmiş edaları ile hele oturduğu o koltuğu bir tepret

- 3 yıl Önce

Bu adam kim bize hizmet etmeyen odanın başkanıymış .Hizmet etmeden aldıkları aidatlarla saltanat sürüyor lar.Hakkımız HARAM olsun

banner151

banner251