TÜRKTOB’tan: Tohumda İsrail açıklaması!

<p>Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Kamil Yılmaz, tohum ihracatı ve ithalatı ile ilgili açıklama yaptı.</p>

TÜRKTOB’tan: Tohumda İsrail açıklaması!
banner282

Antalya'da düzenlenen tarım fuarında konuşan Yılmaz, "Tohumda İsrail'e bağımlı değiliz, bilakis ihraç ediyoruz. Özellikle domateste, biberde, salatalıkta, kabakta... Devlet sınırları kapatıp ithalatı yasak etse, Türkiye kendi tohumluk ihtiyacını karşılayacak yeterlilikte tohuma da üretime de sahip. Hatta ihracat da yapabiliriz. Ancak serbest piyasa koşullarında Türkiye'deki bazı yabancı firmalar İsrail'den de tohum getiriyor. Bizim tarımsal ihracatımızı en çok yaptığımız ülkelerden birisi, şu anda yasaklandı ama İsrail'di. Yani bize oradan tohum ithalatı yapılıyor ama daha fazlasını da ihraç ediyoruz" diye konuştu.

TARIMDAN HABER

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2019, 19:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Tohumculuğun lokomotifi TİGEM i kimler yönetiyor ne üretiyor bir bakın. Aile bakanlığından diyanetten... Bir dolu müftü polis açıköğretim mezunu arkadaşla tohum üretiyor vay halimize

- 3 yıl Önce

Peki o zaman 170 milyon dolarlik tohum ithalatı 2018 yılı içinde niye yapıldı. Bakan ve Tarım kredi bu görüşlere itibar ediyorsa vah Türkiyemin haline.
TURKTOB internet sitesinde bilmeyenler için 2018 yılı ekim ayı sonuna kadar olan tohum ithalatını Tuik den alıp bir yayınlayabilirmisin.

- 3 yıl Önce

Teklif et o zaman devlet tohum ihracatını yasaklasın. Biz yeteriz de.

bağımlıyız
bağımlıyız - 3 yıl Önce

yani tohumda bağımlıyız ama israile değil, başkasına bağımlı olunca iyimi oluyor! Yabancı çeşit leri akın aakın ülkeye getirip birde bağımlı deyiliz deyince ... daha bunlara ne demeli?

- 3 yıl Önce

Ithalati kim yapıyor. Bu konuda bir açıklama yapabilirmisiniz sayin başkanım.

banner151