" />

TÜRKTOB’tan: Ucuz tohum uyarısı!

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yılmaz, üreticilere ucuz ve sahte tohum konusunda uyarılarda bulundu. Yılmaz, “Çiftçinin tohumluk diye satın aldığı sahte ve kaçak ürünler çok büyük oranda çimlenmeyecek ve adaptasyon sorunu yaşayacak, daha ucuz olması nedeniyle başta kâr ettiğini düşünen çiftçi hasat zamanı mağduriyete uğrayacaktır" açıklamasını yaptı.

TÜRKTOB’tan: Ucuz tohum uyarısı!
banner282

Kayıt dışı tohumluk üretimi ve satışının, tohumculuk sektörünün en önemli problemlerinden biri olduğunu söyleyen Yılmaz, yaptığı açıklamada, çiftçilerin kendi ürününden ayırdıkları tohumlukları kullanmalarının yasal olduğunu kaydederek, “Buna karşın 5553 Sayılı Tohumculuk Kanunu'na aykırı olarak bazı tohumlukların kaçak ticarete konu ediliyor" dedi.

Burada haksız kazanç ve haksız rekabetin söz konusu olduğuna değinen Yılmaz, kaçak ürünlerin maliyetleri daha düşük olduğundan sertifikalı tohumluklara göre ucuza satılabildiğini ve haksız ticarete konu olan kaçak tohum, fide ve fidanların kaliteli ve sertifikalı materyallerin satışını olumsuz etkilediğini vurguladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca onaylı olmayan, hiçbir kontrolü yapılmayan, genetik safiyeti, biyolojik özellikleri, çimlenmesinin yeterliliği, hastalıklardan ari olup olmadığı bilinmeyen ürünlerin, "kaçak ürün" olarak tanımlandığının altını çizen Yılmaz, şöyle devam etti:

"Dikkat ediniz 'ürün' diyorum çünkü bunlar tohumluk değildir. Çiftçinin tohumluk diye satın aldığı sahte ve kaçak ürünler çok büyük oranda çimlenmeyecek ve adaptasyon sorunu yaşayacak, daha ucuz olması nedeniyle başta kâr ettiğini düşünen çiftçi hasat zamanı mağduriyete uğrayacaktır. Bazen bu ürünlerin paketlenerek satıldığını bile tespit ediyoruz. Çiftçimiz aldanmasın. Ayrıca, hastalık ve zararlılarla mücadele için harcanan zaman, emek ve para da cabası. Kayıt dışı, sahte ürünlerin fide, fidan ve yumruyla çoğaltılan bitki türleri başta olmak üzere topraklarımıza hastalık bulaştırma ihtimali de oldukça yüksek."

TOHUMLARI BAYİDEN ALIN UYARISI

Çiftçinin sertifikalı tohumluk kullandığında birim alandan daha yüksek verim ve kaliteli ürün elde ederek daha çok kazanacağını vurgulayan Yılmaz, "Toprağını seven, yüksek verim almak isteyen sertifikalı tohumluk kullansın. Üretici, sertifikalı tohumluk kullandığında mahsulünde tohumdan kaynaklı bir sorun çıkarsa hakkını arayabilir. Ayrıca, beşeri ilaçları nasıl eczaneden almak zorundaysak, tohumlukları da yetkilendirilmiş bayilerden almalıyız" değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: TÜRKTOB

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 5 yıl Önce

YABANCI ŞİRKETLERİN PAHALI TOHUMUNU ALIN.

- 5 yıl Önce

Bayi bizi kandirsin. % 25 fazla ürün verir desin. Bize yalan söylesin.

- 5 yıl Önce

Sanki ar-ge için milyarlarca dolar harcıyorlar binlerce bilim adamı gece gündüz demeden çalışıyor verimli dayanıklı tohumlar geliştiriyor... Yaptığınız ne toplama arpa buğdayı eleyip satmak. %25 verim artışı diyede yalan söylerler.

Fasa fiso
Fasa fiso - 5 yıl Önce

Bunların ne ürettiği bir tohum var ne de bir arge çalışması işleri güçleri şatafat makam mevki ondan sonra çık çiftçiye nasihat et. Kaç paralık iş yaptınız memlekete ne faydanız var. Bakanlığa yabancı firmalara şirinlik yap köylüye akıl ver. Utanç verici tohumculuk tablosuna bir bakın milletin içine çıkabilir misiniz??